Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Pranie firanek: W czym, w ilu stopniach, w pralce czy tylko ręcznie?

Zadbany, czysty dom to miejsce, do którego chce się wracać i w którym miło jest wypoczywać w rodzinnym gronie. Codziennie dbamy o to, by w domu panował porządek oraz aby całość wyglądała schludnie i elegancko. Czyste i pachnące firany to wizytówka każdego domu i niezbędny element dekoracji okiennej. Niestety firany narażone są na wiele zanieczyszczeń, gdyż osiada na nich pył, czy kurz.

Wszystko to powoduje, że firany szarzeją i tracą swój elegancki wygląd. Aby zachować piękny, nienaganny wygląd firan należy je regularnie prać oraz wybielać. Prać ręcznie czy w pralce, w ilu stopniach oraz jakich detergentów użyć? Dziś odpowiemy na najczęściej zadawane pytania oraz wskażemy, na jakie aspekty należy zwrócić uwagę, aby cieszyć się pięknymi, śnieżnobiałymi firanami.

Jak prać firany?

Aby cieszyć się pięknym wyglądem firan, należy je regularnie prać. Zyskujemy wtedy pewność, że będą czyste, pachnące, oraz że nie zżółkną ani nie zszarzeją, a my będziemy mogli cieszyć się ich pięknym wyglądem. Przed przystąpieniem do prania, zarówno ręcznego jak i w pralce, powinniśmy dokładnie wytrzepać firany z kurzu oraz innych zanieczyszczeń. W zależności od tego, jak wykonane są firany i jaka jest ich trwałość, powinniśmy zdecydować, czy będziemy prać je ręcznie, czy w pralce. Delikatne firany, z haftami, czy frędzlami zdecydowanie lepiej jest uprać ręcznie, co pozwoli uniknąć przerwania czy zniszczenia materiału.

Pranie firan w pralce - w czym prać firanki w pralce?

Pranie firanek w pralce nie zawsze się sprawdza. W przypadku delikatnych oraz zdobionych materiałów zdecydowanie lepiej zdecydować się na pranie ręczne. Jednak jeśli nasze firany nie są delikatne. możemy wyprać je w pralce. Niektóre sprzęty posiadają specjalny program do prania firan. Aby uniknąć zniszczeń, przed włożeniem firanek do pralki złóżmy je w kostkę - zabieg ten pozwoli lepiej zabezpieczyć materiał przed uszkodzeniem. Ponadto należy unikać wirowania.

Aby jeszcze lepiej zabezpieczyć materiał w praniu, możemy użyć specjalnych woreczków do prania, które dostępne są na rynku. Pozwalają one na pełną ochronę firan w trakcie prania.

Obecnie na rynku dostępna jest bardzo szeroka oferta detergentów przeznaczonych do prania firan. Jeśli jednak pragniemy uprać firany w duchu eko, możemy zdecydować się na użycie środków, które mamy w swojej kuchni, takich jak na przykład soda oczyszczona, która świetnie wybiela.

W czym prać firanki, żeby były białe?

Aby cieszyć się nienaganną, czystą bielą firan powinniśmy namoczyć je przed włożeniem do pralki w wybielającym roztworze. Dzięki temu zachowają one swój śnieżnobiały, piękny kolor. Bardzo dobrym pomysłem jest również dodanie odrobiny krochmalu, który sprawi, ze firany będą bardziej odporne na zabrudzenia oraz podkreśli świeżość materiału. W przypadku tłustych plam dodaj do namaczania kilka kropek płynu do mycia naczyń.

Przed praniem firany namocz w dużej misce z chłodną wodą przez kilka godzin. Dzięki temu podczas prania zanieczyszczenia czy brud będą dużo łatwiejsze do usunięcia.

W ilu stopniach prać firanki?

Temperatura prania to niezwykle ważny aspekt, na który powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Nieodpowiednia temperatura może przyczynić się do nieodwracalnych zmian delikatnego materiału. Aby uniknąć uszkodzeń, powinniśmy nastawić pranie na delikatny program, najlepiej ten dedykowany do prania firan, oraz ustawić temperaturę prania nie większą niż 30 stopni. Z kolei w przypadku prania ręcznego, które jest delikatniejsze, możemy użyć wody o temperaturze 40 stopni. Stosując niską temperaturę prania zyskujemy prawność, że struktura materiału nie zostanie naruszona ani uszkodzona.

Delikatne pranie ręczne - idealny sposób na pranie firan z woalu oraz firanek makaronów

W przypadku delikatnych materiałów, takich jak woal, czy popularne firanki makarony, powinniśmy zdecydować się na delikatne pranie ręczne, które pozwoli usunąć kurz i zabrudzenia, ale nie naruszy delikatnej struktury materiału. Jeśli nie jesteś pewny, czy pranie w pralce zaszkodzi Twoim firanom, również zdecyduj się na pranie ręczne, które jest znacznie bezpieczniejsze. Pamiętaj, żeby podczas prania ręcznego traktować materiał bardzo delikatne, nie pocierać do a jedynie lekko ugniatać. Do prania ręcznego użyj specjalnego płynu przeznaczonego do prania delikatnych tkanin, który usunie zanieczyszczenia oraz nada firanom świeżego zapachu.

Jak często prać firany?

Częstotliwość prania firan zależy od kilku czynników, między innymi od tego jak bardzo zanieczyszczone jest powietrze w miejscu, w którym mieszkasz oraz na jakie zabrudzenia są one szczególnie narażone na co dzień. Optymalnie jest prać je trzy, cztery razy w roku. Jednakże jeśli zauważysz, że firany wymagają prania i odświeżenia częściej, nie czekaj i zabierz się do tego od razu. Piękne, czyste firany to wizytówka domu, o którą warto zadbać.

 

Wróć

Jak prać firanki?
W jakiej temperaturze prać pościel?
Jak prać ręcznie?
Jak usunąć zapach stęchlizny?
Jak prać firanki?
W jakiej temperaturze prać pościel?
Jak prać ręcznie?
Jak usunąć zapach stęchlizny?
Gazetka NETTO