Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak wyprać kanapę? Domowe sposoby na wyczyszczenie kanapy

Poprzez codzienne użytkowanie, meble tapicerowane ulegają szybkiemu zabrudzeniu. Plamy na kanapach można - niestety - łatwo powiększyć, przez użycie nieodpowiednich środków. Chcąc uniknąć korzystania z chemicznych produktów czyszczących, można sięgnąć po znakomitą alternatywę, jaką są domowe sposoby na wyczyszczenie tapicerki.

Jakie domowe środki można wykorzystać do mycia mebli tapicerowanych?

W domu większości osób znajdują się pewne preparaty, które wykazują się skuteczną walką w usuwaniu zanieczyszczeń z tapicerki meblowej czy samochodowej. W czyszczeniu okazują się przydatne takie produkty jak:

  • proszek do prania
  • płyn do mycia naczyń
  • soda oczyszczona
  • pasta do zębów
  • woda kolońska
  • roztwór kwasku cytrynowego
  • ocet
  • pianka do golenia

Jak wyczyścić materiałową kanapę krok po kroku?

Tapicerki materiałowe są najczęściej występującymi rozwiązaniami, gdyż zapewniają estetyczny wygląd meblowi, a przy tym nie są zbyt kosztowne. Tkanina jest jednak niezwykle podatna na wchłanianie różnego typu zabrudzeń.

1. Na samym początku należy kanapę dokładnie odkurzyć, gdyż wszystkie tkaniny gromadzą kurz oraz roztocza. Wystarczy użyć zwykłego odkurzacza.

2. Następnym krokiem jest przetarcie powierzchni mebla wilgotną ścierką, zamoczoną roztworem wody z płynem do mycia naczyń czy proszkiem do prania. Innym sposobem używanym w dawnych latach jest rozłożenie na kanapie zwilżonego prześcieradła, po czym przetrzepanie powierzchni kanapy zwykłą trzepaczką do dywanów.

3. Aby pozbyć się uciążliwych plam z weluru czy aksamitu można także zastosować roztwór amoniaku w proporcji 2 łyżki środa na 1 itr wody. Po czym przeczyścić powierzchnię ściereczką, pamiętając o tym, aby tę czynność wykonywać zgodnie z kierunkiem, w jakim układa się włosie. Bardziej oporne plamy można usunąć mieszanką sody oczyszczonej, wody oraz cytryny (1 litr wody, sok z połowy cytryny i 1 łyżka sody oczyszczonej). Na tłuste plamy skuteczna okazuje się mąka ziemniaczana. Wystarczy ją zostawić na kwadrans, po czym odurzyć i przetrzeć ściereczką.

4. Kiedy już plamy zostaną usunięte, wystarczy wysuszyć czyszczoną powierzchnię.

W jaki sposób wyczyścić tapicerkę sodą oczyszczoną?

Bardzo popularną metodą czyszczenia tapicerki jest zastosowanie uniwersalnej sody oczyszczonej. Skutecznie poradzi sobie ona z kurzem, nawet tym wewnątrz tkaniny, ale także z neutralizowaniem przykrych zapachów. To doskonały pochłaniacz będący równie skuteczny co silne środki czyszczące. Poza tym soda oczyszczona jest całkowicie bezpieczna w stosowaniu, można ją zakupić pod postacią proszku, roztworu czy pasty.

Sodę oczyszczoną należy wysypać na tapicerkę, po czym zostawić na parę godzin, po to, aby wyciągnęła wszelkie nieczystości z tkaniny. Można ją dodatkowo skroplić wodą, po pewnym czasie należy odkurzyć czyszczoną powierzchnie. Soda oczyszczona jest doskonałą propozycją do czyszczenia samochodowej tapicerki, a przy tym jest tania. Silnym działaniem charakteryzuje się zwłaszcza pasta sodowa, czyli połączenie sody z wodą. Do takiej mieszanki warto dodać sok z cytryny, który odznacza się działaniem dezynfekującym.

Jak czyścić kanapę ze skóry?

Skórzaną kanapę warto czyścić domowymi sposobami, które dają równie dobre rezultaty, jak sklepowe preparaty. Jednak przed wybraniem danej metody poleca się wykonać próbę w mało widocznym miejscu tapicerki i w ten sposób sprawdzić, jak zachowa się skóra. O ile nie wystąpią na niej żadne przebarwienia, wówczas można rozpocząć prawidłowe czyszczenie całej powierzchni kanapy. Do czyszczenia skóry sprawdza się w szczególności woda z płatkami mydlanymi. Miękką ściereczkę należy zamoczyć w mieszance, po czym przecierać całą kanapę. Należy uważać, aby ją zbytnio nie zamoczyć. Następnie trzeba zostawić kanapę do całkowitego wyschnięcia, po czym można przystąpić do jej nawilżania. Do tego celu sprawdzi się oliwa z oliwek czy olej lniany. Nakłada się ją miękką ściereczką, kolistymi ruchami. Taki zabieg pielęgnacyjny dobrze jest przeprowadzić na noc, aby oliwa miała czas na wchłonięcie w skórę. Do czyszczenia skóry polecany jest także miks octu i oliwy spożywczej, czyli pół szklanki oliwy i 1/4 szklanka octu.

Jak usunąć uciążliwe plamy z tapicerki?

Jeśli chodzi o wyroby skórzane, do usuwania trudnych plam nie wolno w żadnym razie stosować benzyny, rozpuszczalników czy wybielaczy. Z jasnej tapicerki usunie się plamy przy pomocy wody kolońskiej czy pasty do zębów. W przypadku włókien sztucznych doskonale sprawdzi się roztwór zimnej wody oraz amoniaku, a także planka do golenia czy ocet. Ważne jest to, aby jeszcze przed przystąpieniem do czyszczenia, wykonać próbę, aby mieć całkowitą pewność, że wybrana substancja nie wpłynie niekorzystnie na materiał.

Jak wysuszyć materiałową kanapę?

Najlepszym rozwiązaniem jest pozostawienie kanapy do całkowitego wyschnięcia. Na czas suszenia należy otworzyć okna i dobrze przewietrzyć pokój, co pozwoli na szybsze wyschnięcie powierzchni tapicerowanej. Tapicerki welurowe można również wysuszyć przy pomocy suszarki.

Tapicerowane meble narażone są na wiele rodzajów zagrożeń, które wynikają ze styczności z jedzeniem, napojami, długopisami, zwierzętami, kosmetykami. W celu ich wyczyszczenia nie trzeba wcale sięgać po silnie działające i drażniące środki, jakich jest wiele na rynku. Dobrym rozwiązaniem jest samodzielne przygotowanie mieszanki do walki z zabrudzeniami. Należy pamiętać, aby nie przesadzać z ilością nałożonego na kanapę środka. Niezwykle ważne jest regularne pozbywanie się wszelkich plam oraz częste odkurzanie mebli tapicerowanych, aby móc na długo cieszyć się ich nienagannym stanem.

Wróć

Jak wyczyścić dywan?
Hodowla, uprawa i podlewanie aloesu w doniczce
Czym i w jaki sposób umyć ściany przed malowaniem?
Czym, w ilu stopniach, w jakich środkach
Jak wyczyścić dywan?
Jak dbać o aloes?
Czym i w jaki sposób umyć ściany przed malowaniem?
Jak prać firanki?
Gazetka NETTO