Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak wyczyścić kanapę domowym sposobem?

Każda kanapa z czasem się brudzi. Powodem tego może być jej zwykłe codzienne użytkowanie, wybryki naszych dzieci czy zwierząt domowych. Dobrze jednak mieć wiedzę o tym, jak wyczyścić kanapę szybko i skutecznie domowymi sposobami. Kilka z nich przedstawiamy poniżej.

Kanapa z materiału

Czyszczenie kanapy materiałowej najlepiej zacząć od… odkurzania! Kanapy tego typu są bowiem pochłaniaczami wszelkiego kurzu i pyłu, który często, mimo skrupulatnego sprzątania, znajduje się w pomieszczeniu. Jak odkurzyć kanapę? Najlepiej rozłożyć ją i użyć do tego celu specjalnej końcówki, która umożliwi dotarcie do trudno dostępnych miejsc i zagłębień.

Po dokładnym odkurzeniu przychodzi pora na czyszczenie. Sposób czyszczenia zależy od stopnia zabrudzenia kanapy. Jeśli materiał, z którego jest zbudowana kanapa, wymaga jedynie odświeżenia, możemy przetrzeć go roztworem wody z proszkiem do prania lub płynem do mycia naczyń. Należy wykonywać przy tym długi i mocne ruchy, aby zetrzeć warstwę brudu i kurzu.

Istnieje jeszcze sposób polegający na nakryciu kanapy prześcieradłem namoczonym w wodzie z płynem do płukania. Możemy wówczas delikatnie użyć trzepaczki do dywanów, aby pomóc przesiąknąć roztworowi do materiału kanapy. Oprócz odświeżenia, kanapa po takim zabiegu nie będzie się elektryzowała.

Do odświeżenia obić welurowych można użyć zimnej wody z amoniakiem. Na 1 litr wody wystarczą 4 czubate łyżki amoniaku.

Trudne plamy na kanapie materiałowej

W przypadku trudniejszych plam, np. po kawie, warto do czyszczenia użyć płynu do mycia dywanów. Wylewamy na plamę niewielką ilość płynu, czekamy aż zacznie się pienić i czyścimy materiał szmatką lub gąbką.

Innym sposobem jest użycie kwasku cytrynowego. Do pół szklanki wody wlewamy 10 g kwasku i zamaczamy w nim ściereczkę. Świetnie sprawdzi się to w przypadku plam z herbaty, kasy, majonezu, masła czy soku. Jeśli plamy są wyjątkowo tłuste, po przetarciu ich roztworem kwasku cytrynowego można przetrzeć je jeszcze alkoholem (np. denaturatem).

Kanapa skórzana

Kanapa skórzana jest stosunkowo łatwym do czyszczenia meblem, ale ciężej utrzymać ją w dobrym stanie przez długi czas. Wykazuje mniejszą odporność na przetarcia czy zadrapania, których nie sposób później usunąć, a które to są widoczne szczególnie w przypadku kanap o ciemnych odcieniach.

Czyszczenie kanapy skórzanej lub z materiału skóropodobnego jest mało wymagające. Możemy użyć do tego roztworu letniej wody z płynem do mycia naczyń. Przetarcie powierzchni kanapy taką mieszanką spowoduje usunięcie z niej plam i sprawi, że będzie miała większy połysk. Jeśli zależy nam na nadaniu powierzchni kanapy blasku, możemy użyć także do jej przetarcia mleczka do demakijażu, a później wysmarować ją kremem Nivea.

Oczywiście można także zainwestować w specjalne preparaty do czyszczenia skóry, które odnowią kolor naszej kanapy i nadadzą jej lepszego wyglądu.

Czyszczenie kanapy – dobre rady

  • Pamiętaj, aby nie przesadzić z ilością płynów i środków czyszczących używanych do czyszczenia kanapy. W przeciwnym razie kanapa może się kleić i będzie miała „chemiczny” zapach.
  • Jeśli chcesz zainwestować w profesjonalny sprzęt do czyszczenia mebli, pomyśl o zakupie karchera. Możesz nim wyczyścić zarówno kanapę, fotel czy dywan. Idea karchera polega na czyszczeniu powierzchni gorącą parą wodną. Czyszczenie nie zajmuje dużo czasu, a daje bardzo dobre efekty.

Kanapa to jeden z najważniejszych mebli w domu. Warto więc zadbać o to, żeby wyglądał schudnie i zachęcająco do odpoczynku.

Wróć

Jak wyczyścić dywan?
Hodowla, uprawa i podlewanie aloesu w doniczce
Czym i w jaki sposób umyć ściany przed malowaniem?
Czym, w ilu stopniach, w jakich środkach
Jak wyczyścić dywan?
Jak dbać o aloes?
Czym i w jaki sposób umyć ściany przed malowaniem?
Jak prać firanki?
Gazetka NETTO