Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak wybielić firanki?

Nawet najbardziej śnieżnobiałe firany z czasem tracą swój kolor. Albo zaczną czernieć w wyniku nalatujących na nie zanieczyszczeń z dworu albo przybiorą żółtawy odcień. Nie trzeba jednak od razu panikować i oddawać firan do pralni lub – co gorsza – kupować nowych. Istnieje bardzo wiele sposobów, znanych zresztą od dziesięcioleci, które pomogą Waszym firankom odzyskać dawny blask i piękną, białą barwę. Techniki te nie są też pod żadnym pozorem drogie ani wymagające nadmiernego wysiłku. Zobaczcie więc, jak wybielić firanki, by wyglądały na Waszych oknach jak nowe!

Magia domowych sposobów

Jak to mówią, najprostsze sposoby są najlepsze. Porzekadło stare jak świat, a znajdujące odzwierciedlenie nawet w kwestii wybielania firanek. Doświadczone gospodynie domowe znają kilka sztuczek, które bez większych kłopotów pozwolą na osiągnięcie pożądanego efektu. Przyjrzyjmy się im po kolei:

  1. Proszek do pieczenia – jak się okazuje, może on mieć o wiele więcej zastosowań, niż tylko służyć do wypiekania słodkości. Doskonale sprawdza się także w przypadku wybielaniu firanek. Istnieje kilka sposobów na jego wykorzystywanie. Po pierwsze, warto wcześniej namoczyć firany w roztworze wody i proszku, w proporcji ok. jednego opakowania proszku na 5-7 litrów wody. Namaczajcie tak firanę przez okres około dwóch godzin, po czym wstawcie firanki do prania. Po drugie, jeżeli nie dysponujecie odpowiednią ilością czasu, możecie po prostu wsypać proszek prosto do pralki. Efekt murowany!
  2. Sól – Powszechna, znajduje się praktycznie w każdym domu o każdej porze dnia i nocy. Liczne doświadczenia pokazują, że to kolejna substancja mogąca pomóc w wybielaniu firan. Gospodynie domowe wskazują, że w pierwszej kolejności firanki powinny zostać wyprane. Kolejno, należy przez jakieś 1,5 godziny moczyć je w roztworze wody z solą. Proporcje roztworu powinny być takie, by na każdy litr wody wsypać jedną łyżkę soli kuchennej. Po namoczeniu firanek, konieczne jest ich dokładnie wypłukanie.
  3. Soda oczyszczona – Kolejny składnik, który wykorzystywać można na wiele różnych sposobów. Jeśli zastanawiacie się jeszcze, jak wybielić firanki, a nie macie w domu proszku do pieczenia ani soli – soda oczyszczona również jest strzałem w dziesiątkę. Ot wystarczy tylko wsypać jej jedno opakowanie do pralki i włączyć pranie. Efekt na pewno przekroczy Wasze oczekiwania.
  4. Skorupki jajek - Nie wierzycie? Spróbujcie, wystarczy nie wyrzucać ich po jajecznicy i tylko dobrze wypłukać. Czyste skorupki należy umieścić w np. bawełnianym woreczku, który kolejno trzeba włożyć do pralki z firankami. Nie brzmi to wiarygodnie? Cóż: jest technika stosowana od dawien dawna i ciągle polecana kolejnym pokoleniom. A skoro tak się wciąż dzieje, to jednoznacznie świadczy to o jej skuteczności.

Nieco chemii też pomoże...

Choć chemia nie kojarzy się zbyt dobrze, bywa naprawdę pomocna. Czym wybielić firanki? Oczywiście można próbować w odpowiednim, przeznaczonym do tego detergencie. Wadą tego rozwiązania jest jednak traktowanie włókna firany kolejną dawką środków chemicznych, które mogą ją uszkadzać i niszczyć. Jak zawsze, należy podchodzić do stosowania takich preparatów z umiarem i zdrowym rozsądkiem.

Niemniej jednak bardzo ciekawą alternatywą jest wykorzystanie... płynu do mycia naczyń. Jego niewielka ilość powinna zwalczyć przykry kolor, a ponadto pomóc w usunięciu np. zanieczyszczeń z tłuszczu. A dla najbardziej zagorzałych gospodyń zachęcającą alternatywą może być pranie firanek w domestosie. W tej sytuacji nie dodajemy żadnego proszku ani płynu do prania, a wykorzystujemy jedynie domestos. Efekty przejdą Wasze oczekiwania!

Prać ostrożnie!

Piorąc firanki pamiętajcie, by zachować szczególną ostrożność. Częstym błędem jest pranie ich w zbyt wysokiej temperaturze, sięgającej nawet powyżej 60 stopni Celsjusza. To zdecydowanie za dużo: lepiej i bezpieczniej jest robić to w temperaturze 30-40 stopni.

Jeśli więc zastanawialiście się, czym wybielić firanki, możecie spać spokojnie: technik jest naprawdę dużo, a sposobów cała masa. Nie trzeba sięgać po żadną, fachową chemię – wystarczy garść sprawdzonych, domowych pomysłów. Dają one gwarancję skuteczności, a przede wszystkim są bezpieczne dla włókiem firanki!

Wróć

Jak prać firanki?
W jakiej temperaturze prać pościel?
Jak prać ręcznie?
Jak usunąć zapach stęchlizny?
Jak prać firanki?
W jakiej temperaturze prać pościel?
Jak prać ręcznie?
Jak usunąć zapach stęchlizny?
Gazetka NETTO