Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak schować kable od tv, aby nie zepsuć aranżacji salonu?

Najpierw kupujesz wymarzone mieszkanie w ścisłym centrum lub uroczy dom poza miastem. Planujesz, aranżujesz, wybierasz sprzęt RTV. Przychodzisz do domu z najnowszym modelem telewizora, montujesz, a gąszcz brzydkich, zakurzonych kabli psuje cały efekt. Radzimy, jak zamaskować kable od telewizora na ścianie. Już w trakcie projektowania wnętrza warto zastanowić się, czy chcemy, aby kable zasilania były widoczne lub ewentualnie jak je zakryć. Na szczęście jest na to wiele sprytnych sposobów.

Jak schować kable od tv na etapie remontowania?

Dla wielu z nas telewizor to wciąż jeden z najważniejszych elementów salonu. Pełni przede wszystkim rolę relaksacyjną. Niektórzy jednak nie będą mogli odpowiednio wypocząć spoglądając codziennie na wychodzące spod telewizora szpetne kable, które dodatkowo szybko stają się siedliskiem kurzu. Coraz częściej decydujemy, że sprzęt powinien zawisnąć na ścianie, a nie stać na półce. To bardzo modne i efektowne rozwiązanie. Jednak to właśnie taki układ stanowi największy problem w ukryciu przewodów głośnikowych, antenowych oraz zasilających. W pierwszej kolejności należy wybrać odpowiedni wieszak do sprzętu RTV. Najlepszym z nich jest uchwyt naścienny, który pozwoli nam na zawieszenie telewizora na preferowanej wysokości. Jest całkowicie schowany za sprzętem, więc w żaden sposób nie wpływa na wygląd salonu.

Maskowanie kabli tv na ścianie będzie najprostsze, jeśli w jeszcze nieotynkowanej ścianie wykonamy pewnego rodzaju kanał, tunel. Jego wlot powinien rozpoczynać się od razu przy gniazdku antenowym lub elektrycznym, a wylot na wysokości 1/3 sprzętu. We wnętrzu kanału umieszczamy rurki PCV, które warto przytwierdzić do ściany. Po takim przygotowaniu możemy wykonać tynkowanie. Jeśli nie lubimy eksperymentować, dobra wiadomość jest taka, że kanału ukrywającego kable tv na ścianie nie trzeba wykonywać samemu. Specjalnie przeznaczone do tego korytko można zakupić w sklepie. Umieszczamy je na odpowiedniej wysokości i maskujemy płytą kartonowo - gipsową. Przy końcach powinny zostać niewielkie otwory, które pozwolą nam na dodawanie i wymienianie przewodów. Dzięki temu będą one zupełnie niewidoczne.

Jeśli ściana, na której wieszamy telewizor graniczy z innym pokojem w naszym mieszkaniu, nieestetyczne kable możemy ukryć po jej drugiej stronie. W drugim pomieszczeniu okablowanie może zostać zamaskowane na przykład w zabudowie. W tym przypadku należy jednak zadbać o swobodny dostęp do przewodów, aby w razie awarii móc do nich łatwo dotrzeć. Jest to rozwiązanie tanie, ponieważ nie wymaga zakupienia nowych sprzętów typu maskownica czy tunel. Jednak nikt nie marzy o kuciu ścian w nowo wyremontowanym miejscu. Zdecydowanie jest to pomysł do wykorzystania jeszcze na etapie mokrych i brudnych prac budowlanych i pod warunkiem, że ściana, na której zawisł telewizor graniczy z innym pomieszczeniem w naszym domu.

A co, jeśli zakończyliśmy już brudne prace remontowe?

Powyższe rozwiązania ukrycia nieestetycznych kabli sprawdzą się tylko na wczesnym etapie remontu. Bardzo często telewizor jest jednym z ostatnich naszych zakupów, tak zwaną wisienką na torcie. Jeśli ściany są otynkowane i pomalowane, wykonanie tunelu będzie kłopotliwe i kosztowne. Jak schować kable od tv, jeśli zakończyliśmy już prace remontowe? Z pomocą przyjdzie nam listwa maskująca! W ofertach wielu sklepów znajdziemy maskownice o różnorodnych rozmiarach, kolorach i designie, dzięki czemu bez problemu dopasujemy ją do powstałej aranżacji pokoju. Ponadto wiele szafek typu RTV posiada już zamontowaną listwę, która dochodząc do samej podłogi odpowiednio ukryje przewody. Automatycznie rozwiązuje nam to także problem z umieszczeniem dekodera, konsoli do gier, DVD czy głośników. Jednak przy zakupie tego typu mebli należy przygotować się na wydanie nieco większej sumy. Zdecydowanie listwa do maskowania kabli od tv będzie znacznie tańszą opcją!

Nieco droższym, ale dobrym rozwiązaniem może okazać się zakup funkcjonalnego panelu RTV do zarządzania przewodami. W tym przypadku nie ma mowy o kuciu ścian i wykonywaniu jakichkolwiek innych robót remontowo-budowlanych. Niepotrzebny jest także fachowiec. W branżowych sklepach znajdziemy bardzo stylowo wyglądające panele, które nie tylko zamaskują brzydko wyglądające i okurzone supły kabli, ale mogą stać się także dodatkową ozdobą pokoju dziennego. Panele występują w wielu kolorach, zatem można je dopasować do wyglądu nawet już wykończonego wnętrza.

Jeżeli zakończony remont pochłonął większość naszych oszczędności i nie chcemy kupować nowych akcesoriów maskujących, warto zastanowić się, czy naprawdę potrzebujemy wszystkich kabli. Po jakimś czasie wielu z nas nie wie nawet do czego one służą, bo ich nie używamy. Te, których nie wykorzystujemy lub robimy to bardzo rzadko najlepiej od razu wypiąć i schować. Należy umieścić je w łatwo dostępnym miejscu na wypadek, jeśli jednak będą pewnego dnia potrzebne. Aby zapanować nad chaosem w gąszczu kabli, z pomocą mogą nam przyjść specjalne, różnokolorowe oznaczniki do przewodów. W ten sposób kable nie znikną, ale przynajmniej zapanuje w nich porządek.

Wróć

Czym i w jaki sposób umyć ściany przed malowaniem?
Jak usunąć tłuste plamy ze ściany?
Jak wyczyścić kanapę domowym sposobem?
Hodowla, uprawa i podlewanie aloesu w doniczce
Czym i w jaki sposób umyć ściany przed malowaniem?
Jak usunąć tłuste plamy ze ściany?
Jak wyczyścić kanapę domowym sposobem?
Jak dbać o aloes?
Gazetka NETTO