Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak dbać o aloes? Hodowla, uprawa i podlewanie aloesu w doniczce

Niegdyś obecna w prawie każdym domu i nie uchodząca za atrakcyjną – dziś modna i pożądana roślina - aloes! To sukulent, który teoretycznie nie ma dużych wymagań jeśli chodzi o ekspozycję na słońce i podlewanie. Niemniej jednak, tak jak większość roślin – ma swoje preferencje, których zaspokojenie odwdzięczy się w dobrej kondycji i stanie wizualnym rośliny. Oprócz ładnej dekoracji, liście aloesu mogą zapewnić właścicielowi dostępne „od ręki” lekarstwo. Żel znajdujący się we wnętrzu mięsistych liści łagodzi i przyspiesza gojenie się oparzeń, może wspomagać łagodzenie stanów zapalnych skóry i trądziku. Nie zaleca się jednak spożywania aloesu – podany w złych proporcjach może uszkodzić nerki.

Aloes – jak hodować w domu?

Aloes, znany również jako Aloe Vera, znany jest na całym świecie ze swoich dobroczynnych właściwości. W przemyśle, sok z aloesu jest chętnie wykorzystywany zarówno jako dodatek do kosmetyku jak i dodatek do napojów, dań i suplementów diety. Domowa uprawa aloesu może zapewnić odrobinę tropikalnej atmosfery na każdym parapecie. Aloes jest rośliną idealną dla kiepskich, zapominalskich ogrodników. Jest wytrzymały i odporny na wiele czynników zewnętrznych. Bez większych problemów znosi dłuższe okresy suszy – dlatego osoby, które często zapominają o regularnym podlewaniu mogą z powodzeniem hodować aloes. Aby zapewnić roślinie dobry start, warto posadzić ją w obszernej doniczce z terakoty lub kamionki. Jeśli chodzi o podłoże – dobrze sprawdza się imitacja naturalnych warunków, w jakich rośnie. Najlepiej wymieszać równe części piasku i ziemi doniczkowej lub kupić specjalną mieszankę dla sukulentów i kaktusów. Donica z terakoty zapewnia dobrą cyrkulację powietrza. Schnie szybciej niż plastikowe i szklane donice, dzięki czemu korzenie nie są zagrożone zbytnim przemoczeniem.

Jak dbać o aloes?

Jeśli waga rośliny powoduje jej przechylanie, warto zabezpieczyć liście wspornikami (wystarczą zazwyczaj zwykłe patyki wbite w podłoże). Aloes ma ciężkie, soczyste liście. Ich duża ilość skumulowana w jednym miejscu może doprowadzić do przewrócenia rośliny. Dlatego ważne jest, aby kontrolować rozrost aloesu i korygować jego odchylenia. Aloes, jak wiele sucholubnych roślin, bardzo lubi światło i ciepło. Donicę z rośliną należy umieścić w jasnym, nasłonecznionym miejscu. Jeśli aloes nie otrzyma odpowiedniej dawki promieni słonecznych – przestanie rosnąć. Latem, można umieścić go na zewnątrz – na balkonie lub w ogrodzie, ale nie można postawić go bezpośrednio na ostrym słońcu. Może wówczas ulec prześwietleniu – liście stracą swój zielony kolor i staną się nieatrakcyjne.

Jak podlewać aloes?

Aloes nie potrzebuje częstego nawadniania. Aby zapewnić mu doskonałe warunki, wystarczy podlewać roślinę mocno raz na dwa tygodnie. Ponieważ aloes jest gatunkiem pustynnym, utrzymanie ciągłej wilgoci może spowodować gnicie korzeni. Żółtawe lub brązowe liście to sygnał o zbyt dużej dawce wody.

Aby roślina była piękna i zdrowa trzeba:

  • zapewnić jej słoneczne stanowisko
  • co 2 tygodnie umiarkowanie podlewać - nie doprowadzając do przelania
  • zainwestować w dobrą mieszankę ziemi lub przygotować ją samodzielnie
  • regulować tempo i kierunek wzrostu
  • w razie potrzeby przesadzić
  • do hodowli używać oddychających donic z terakoty lub kamionki
  • przecierać liście wilgotną szmatką

Aloes – jak hodować na zewnątrz?

Niestety polskie warunki atmosferyczne zazwyczaj nie pozwalają na hodowlę tej rośliny w ogrodzie. Jednak w ciepłym klimacie – aloes jest wdzięczną rośliną ogrodową, która jest łatwa w pielęgnacji i estetyczna. W Polsce, aloes sprawdzi się natomiast w ogrodach zimowych i dużych przeszklonych balkonach. Roślina nie lubi zimna - jeśli zamknięta loggia jest miejscem nasłonecznionym i ciepłym - będzie doskonałym miejscem do uprawy aloesu.

Aloes rośnie dość szybko i często rozwija nowe odnóża. Każda nowa kępka z ukorzenieniem może zostać odłączona od rośliny – matki i zasadzona w nowym miejscu. Aloes dobrze się przyjmuje i szybko rozrasta. Po modzie na kaktusy i sukulenty nadeszła era dobroczynnego i estetycznego aloesu.

Wróć

Jak wybielić firanki?
Czy można grillować na balkonie w bloku?
Jak wywabić plamy z czerwonego wina?
Czym, w ilu stopniach, w jakich środkach
Jak wybielić firanki?
Czy można grillować na balkonie w bloku?
Jak wywabić plamy z czerwonego wina?
Jak prać firanki?
Gazetka NETTO