Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Domowe sposoby na wybielenie firanek

Czysta i zadbana oprawa okienna to klucz do osiągnięcia efektu jasnych, atrakcyjnych wizualnie wnętrz. To, na co zwracamy największą uwagę w przypadku okien, to zawieszone przy nich firany, które powinny olśniewać swoją bielą. Często jednak nawet nowo zakupione firanki tracą kolor i blask przez stałą ekspozycję na słońce oraz unoszący się w powietrzu kurz czy dym. Jak wybielić firanki, aby przywrócić im piękny, jasny kolor?

Jak wybielić firanki?

Wybielanie firanek z użyciem chemicznych detergentów to żadne wyzwanie, jednak tkaniny tego typu bywają niezwykle delikatne, a częste traktowanie ich wybielaczami może przyczynić się do szybszego niszczenia materiału i w efekcie pogorszyć jego estetykę. Warto wypróbować zatem jedną z domowych metod na białe firanki. Oto niektóre z nich:

Wybielanie firanek roztworem soli

Sól to produkt obecny w każdej kuchni. Rzadko jednak wykorzystujemy go podczas prania. Tymczasem zwyczajnie uprane firanki warto namaczać przez kilka godzin w roztworze z soli, aby przywrócić im śnieżnobiały kolor. Płyn przygotujemy poprzez połączenie 250 g soli z 10 litrami wody.

Wybielanie firanek proszkiem do pieczenia

Proszek do pieczenia to kolejny produkt spożywczy dostępny w każdym domu. Aby użyć go jako wybielacza do tkanin, wystarczy przygotować roztwór z jednego opakowania proszku połączonego z 5 litrami wody. W takim płynie moczymy firany przynajmniej 15 minut, a następnie pierzemy jak zwykle. Jeśli nie mamy czasu, proszek można wsypać bezpośrednio do pralki, łącząc go z innymi detergentami.

Wybielanie firanek sodą oczyszczoną

O właściwościach rozjaśniających sody oczyszczonej słyszał już chyba każdy. Dodanie łyżeczki tego produktu do proszku do prania wystarczy, aby w najprostszy i najbardziej efektowny sposób wybielić nawet najbardziej zażółcone firanki.

Wybielanie firanek octem

Metoda wybielania octem polecana jest właścicielom firan z tworzyw sztucznych. Eliminuje bowiem problem elektryzowania się tkaniny i efektownie ją usztywnia. Aby wybielić firany octem należy połączyć pół szklanki produktu z wodą z proszkiem do prania firanek lub białych tkanin.

Wybielanie firanek amoniakiem

Chociaż amoniak nie pachnie zbyt przyjemnie, wybiela równie skutecznie co ocet czy soda. Po wymieszaniu jednej łyżeczki amoniaku z litrem wody należy namoczyć firanki w roztworze, a następnie uprać je w proszku do białych tkanin.

Wybielanie firanek skorupkami jajek

Ta nieco staromodna metoda wybielania tkanin nadal posiada swoich zwolenników. Aby ją przetestować skorupki jajek umieszczamy w lnianym woreczku, a gotowy pakunek wrzucamy wraz z firankami do bębna pralki i pierzemy jak zwykle.

Wybielanie firanek sokiem z cytryny

Białe firanki rozjaśniane sokiem z cytryny będą nie tylko jasne, ale i pachnące. Przed praniem należy namoczyć je w wodzie z sokiem wyciśniętym z cytryny w dowolnych proporcjach. Im więcej soku, tym silniejszy efekt. Później firany pierzemy jak zwykle.

Jak prawidłowo prać firanki?

Kiedy wiemy już czym wybielić firanki, warto zastanowić się również jak pielęgnować je pomiędzy zabiegami wybielania. Ponieważ są to tkaniny bardzo delikatnie, najlepiej prać je ręcznie lub z wykorzystaniem programów pralki automatycznej określanych jako pranie ręczne czy też delikatne. Wiele zależy również od materiału firany. Te naturalne należy oczyszczać w ciepłej wodzie z mydłem. Konieczne jest także kilkakrotne płukanie w ciepłej wodzie. Przy ostatnim płukaniu (do efektu czystej wody) najlepiej dodać krochmalu.

W przypadku firanek z włókien sztucznych można zastosować taką samą procedurę lub postawić na proszek do prania. Dobrze sprawdzi się ten z wybielaczem optycznym, przeznaczony do białych tkanin lub typowo do firanek. Aby firany tego typu nie elektryzowały się, do ostatniego płukania wlewamy płyn zapobiegający elektryzowaniu. Takie firanki wieszamy na oknie bezpośrednio po ocieknięciu.

Najbardziej wymagające są tkaniny tiulowe, które w pierwszej fazie moczymy w letniej wodzie z mydłem przez godzinę, a następnie odciskamy i wrzucamy do wody gorącej, również z mydłem. Później należy zamoczyć je w gorącej wodzie z sodą i dokładnie wypłukać w czystej, zimnej wodzie. Na koniec warto dodać do płukania również krochmal.

Wróć

Jak prać firanki?
W jakiej temperaturze prać pościel?
Jak prać ręcznie?
Jak usunąć zapach stęchlizny?
Jak prać firanki?
W jakiej temperaturze prać pościel?
Jak prać ręcznie?
Jak usunąć zapach stęchlizny?
Gazetka NETTO