Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Domowe sposoby na usunięcie grzyba ze ściany

Pleśń i grzyby na ścianie w domu to nie tylko problem estetyczny, ale i poważne zagrożenie dla zdrowia domowników. Zatem jak usunąć pleśń ze ściany? Jak zlikwidować grzyb na ścianie, gdy ten się już pojawił?

Jak pozbyć się grzyba ze ściany?

Tak naprawdę walka z grzybami pleśniowymi, które pojawiły się w mieszkaniu czy domu składa się z kilku etapów:

  1. Określenie przyczyny nadmiernej wilgoci w domu czy mieszkaniu.
  2. Likwidacja przyczyny wilgoci.
  3. Osuszenie miejsca zainfekowanego.
  4. Likwidacja grzybni.
  5. Ochrona ścian przed ponownym pojawieniem się grzyba.

Domowe sposoby na pleśń

Z pleśnią można skutecznie walczyć za pomocą domowych i naturalnych metod. Pracę najlepiej jest rozpocząć od zeskrobania zewnętrznej warstwy pleśni ze ścian. Do tego celu użyć można ostrą szczotkę bądź kuchenny zmywak oraz wodę z dodatkiem płynu do naczyń. Osoby, które nie chcą używać żadnych chemicznych substancji, muszą również niekiedy skuć tynk czy zdrapać powierzchnię, którą zaatakowała pleśń i obszar w jej okolicy (1 cm). Kluczowe znaczenie ma usunięcie grzybni. W tym przypadku dobrze sprawdza się rozcieńczony w stosunku 4:1 ocet spirytusowy z wodą. Zamiast octu wykorzystać można również i naturalne olejki np. olejek lawendowy, goździkowy czy olejek z drzewa herbacianego. Do 100 ml wody wystarczy dodać około 30 kropel wybranego olejku.

Produkty spożywcze i nie tylko pomocne w walce z pleśnią

Wspomniany już ocet to naturalny środek, który pomaga w utrzymaniu w domu czystości. Zawiera sporą ilość kwasu, a więc skutecznie zabija bakterie i zarazki różnego rodzaju. Przychodzi z pomocą także w walce z grzybem i pleśnią na ścianie. Octowi swoimi właściwościami antybakteryjnymi i przeciwgrzybiczymi nie ustępuje soda oczyszczona. Skutecznie usuwa grzyb, a przy okazji niezbyt przyjemny zapach stęchlizny, który pozostaje w pomieszczeniu. Przed użyciem sodę dobrze jest zmieszać z wodą, aby powstała gęsta piana i dopiero w takiej formie nakładać ją na ściany.

W walce z grzybami i pleśnią sprawdza się ponadto sól kuchenna, która posiada właściwości antygrzybiczne, antybakteryjne i dezynfekujące. Stosuje się ją podobnie jak sodę oczyszczoną. Służy ona do przygotowania pasty, którą następnie nakłada się na zainfekowane powierzchnie. Sól można też profilaktycznie wsypać do kilku pojemników i rozłożyć w różnych miejscach w domu. Wchłania ona bowiem nadmiar wilgoci, a przy okazji skutecznie likwiduje nieprzyjemne zapachy.

Warto też wspomnieć o wymienionych wyżej olejkach zapachowych np. eukaliptusowym, goździkowym czy z drzewa herbacianego. Wystarczy kilka kropel wymieszać z wodą i mydlinami, a potem całość przelać do butelki ze spryskiwaczem. Olejki w takiej formie są w stanie skutecznie zniszczyć grzybnię. Niedocenianym produktem jest też boraks. Co ciekawe, często uważa się, że to substancja toksyczna i trująca. Tymczasem boraks to pochodna boru, a więc minerału występującego w naturze. Działa on owadobójczo, przeciwgrzybiczo oraz antyseptycznie. Wystarczy jedną jego łyżkę rozcieńczyć w 1,5l wody i powstały w ten sposób roztwór nanieść na zagrzybioną powierzchnię. Całość należy dokładnie rozetrzeć i pozostawić na ścianie na kilkadziesiąt minut.

Ostatnim domowym sposobem w walce z grzybami i pleśnią na ścianie jest czosnek, z którego przygotować można szybko środek do spryskiwania. Wystarczy do połowy szklanki octu wycisnąć 4 ząbki czosnku i dodać 2 łyżeczki czosnku granulowanego. Potem miejsce z wykwitem należy posypać sodą oczyszczoną i spryskać tak przygotowanym preparatem. Po kilku godzinach ścianę należy dokładnie umyć i opłukać bieżącą wodą.

Dlaczego na ścianie tworzy się grzyb?

Należy przy tym pamiętać, że samo usunięcie wykwitów znajdujących się na ścianie, nie rozwiązuje problemu. Kluczem do sukcesu jest bowiem znalezienie przyczyny zawilgocenia i jej skuteczne usunięcie. Najczęściej wykwity powstają w pomieszczeniach nieprawidłowo wentylowanych. Poza tym woda dostawać się może do mieszkań z zewnątrz poprzez pęknięte rury, nieszczelny dach czy po prostu wady konstrukcyjne budynków. Wówczas walkę z grzybem dobrze jest rozpocząć od likwidacji wykrytej usterki.

Generalnie lepiej zapobiegać niż leczyć, a więc mieszkanie czy dom warto regularnie wietrzyć. Nie należy zatykać otworów wentylacyjnych, nawet w okresie zimowym, gdyż nieprawidłowa wentylacja to najczęstsza przyczyna powstawania w domu grzybów i pleśni groźnych dla zdrowia człowieka.

Dlaczego warto zdecydować się na usuwanie grzyba i pleśni ze ścian domowymi sposobami?

Zdecydowana większość preparatów na pleśń zawiera w swoim składzie wybielacze oraz środki zapachowe i powierzchniowo-czynne. Składniki te produkują niekiedy toksyczne, a nawet rakotwórcze opary. Warto pamiętać o tym, że wybielacze łatwo wchodzą w reakcje z innymi składnikami płynu. Poza tym powodować one mogą oparzenia skóry, a także podrażniać oczy i gardło. Środki tego typu nie powinny mieć dostępu do domowych odpływów, gdyż są zabójcze dla roślin i zwierząt. Nie zaleca się ich przechowywania w domach, w których są małe dzieci.

Wróć

Czym i w jaki sposób umyć ściany przed malowaniem?
Jak wyczyścić kanapę domowym sposobem?
Jak usunąć tłuste plamy ze ściany?
Hodowla, uprawa i podlewanie aloesu w doniczce
Czym i w jaki sposób umyć ściany przed malowaniem?
Jak wyczyścić kanapę domowym sposobem?
Jak usunąć tłuste plamy ze ściany?
Jak dbać o aloes?
Gazetka NETTO