Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Czym i w jaki sposób umyć ściany przed malowaniem?

Odtłuszczenie i wyczyszczenie ścian zabrudzeń przed malowaniem to jedna z czynności, które należy wykonać przed podjęciem jakichkolwiek prac malarskich. Co ciekawe, często zauważyć może zaniedbanie tej kwestii, co skutkować może późniejszymi poważnymi konsekwencjami i brakiem osiągnięcia zamierzonych efektów.

Czym należy odtłuścić ściany?

Czym myć ściany przed malowaniem? Odtłuszczenie ścian może przebiec w szybki i skuteczny sposób dzięki mydełkom malarskim, które znane są doskonale w branży wnętrzarskiej. To nie tylko tani, ale także niezawodny punkt, który sprawi, że ściana będzie doskonale przygotowana na przyjęcie kolejnej warstwy farby. Takie mydełko dostępne jest niemal w każdym sklepie malarskim czy budowlanym. Dzięki mydełkom malarskim usunięcie tłustych plan ze ścian to prosta czynność. Pozostawienie takich zabrudzeń może wpłynąć niekorzystnie na krycie oraz przyczepność farby, jaką zamierzamy położyć. Mydło malarskie dostępne jest w postaci gęstej piany, którą dokładnie należy rozpuścić najlepiej w ciepłej wodzie. Dzięki temu zabrudzenia znacznie skuteczniej zostaną usunięte. Roztwór rozprowadzamy po ścianie dzięki pędzlom lub wałkom. Po nałożeniu mydliny konieczne jest przemycie ścian czystą, zwilżoną ściereczką w celu zebrania zabrudzeń. Ściana całkowicie sucha powinna być po około 40 minutach. Aby uniknąć powstania pęcherzy po malowaniu, warto pozostawić ścianę do wyschnięcia na całą noc. Proces ten warto powtórzyć dwukrotnie, aby otrzymać maksymalny efekt i przyczepność kolejnych warstw farby.

Jak krok po kroku przygotować ścianę do malowania?

Usuniecie starych warstw farby
Zamierzając położyć na ścianie nową, lateksową farbę, warto usunąć stare, odpadające i wystające kawałki farby. Farba, która straciła swoją przyczepność, na pewno nie odzyska jej po ponownym nałożeniu farby. Aby ułatwić ten proces, należy przykleić dobrej jakości taśmę malarską i oderwać ją wraz z zawartością starej powłoki. Usunięcie takich miejsc jest niezbędne, aby farba nie odpadła po nałożeniu nowej farby. Farbę można także usunąć szpachelką. Powierzchnię na początku zwilżamy ściereczką, co usprawni cały proces. Farbę na sucho można także zlikwidować szlifierką oscylacyjną.

Mycie ścian przed malowaniem
Jak wyczyścić ścianę? Mycie ścian przed malowaniem opisane zostało w kroku wyżej. Należy jednak tutaj podkreślić, że oprócz dokładnego umycia ścian mydełkiem malarskim, warto zadbać także o usunięcie starych warstw grzyba, który tylko rozsieje kolejne zanieczyszczenia. W tym celu należy sięgnąć po środki bakteriobójcze dostępne niemal w każdym sklepie budowlanym i malarskim.

Szpachlowanie i wyrównanie ścian
Aby uzyskać doskonały efekt równej powierzchni ściany, konieczne jest jej dokładne wyszpachlowanie i wyrównanie, aby na jej powierzchni nie znajdowały się żadne niedoskonałości. Uzupełnienie wszelkich ubytków w ścianie to absolutna podstawa. Po nałożeniu farby na nierówne ściany każda niedoskonałość będzie od razu przyciągała wzrok. W celu wyrównania ściany wykorzystujemy masę szpachlową, która cechuje się plastycznością i dzięki szpachelce może zostać dokładnie wyrównana. Tak nałożoną masę wyrównujemy papierem ściernym ręcznie lub mechanicznie.

Gruntowanie ścian
Niezwykle ważnym krokiem przed podjęciem malowania, który poprawia przyczepność farby, jest jej gruntowanie specjalistycznym środkiem, dostępnym za niewielkie pieniądze w marketach budowlanych. Gruntowanie ścian przeprowadza się jednak na niemalowanym wcześniej podłożu. Krok ten może zostać zastąpiony nałożeniem farby podkładowej, jeżeli ściana jest w dobrej kondycji.

Wróć

Czy można grillować na balkonie w bloku?
Jak wyczyścić dywan?
Hodowla, uprawa i podlewanie aloesu w doniczce
Jak wybielić firanki?
Czy można grillować na balkonie w bloku?
Jak wyczyścić dywan?
Jak dbać o aloes?
Jak wybielić firanki?
Gazetka NETTO