Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Co można robić w domu? 8 sprawdzonych sposobów na nudę

W trakcie kwarantanny zapewne wielu z nas zastanawiało się, co można robić w domu, aby w tym ciężkim czasie się nie nudzić. Nawet nie wychodząc z mieszkania możemy w ciekawy sposób spędzać swój wolny czas, relaksując się, ale też wykonując pożyteczne czynności. Jakie są najlepsze sposoby na nudę w domu? Przedstawiamy kilka ciekawych pomysłów!

1. Gry komputerowe zawsze w modzie

Świetnym pomysłem na rozrywkę mogą być gry komputerowe. Zapewne wielu z nas posiada w domu komputer stacjonarny bądź laptop. Wystarczy zainstalować odpowiednią produkcję i już po chwili możemy cieszyć się z nowej rozgrywki. Z pewnością każda osoba znajdzie coś dla siebie. Mamy do wyboru chociażby gry wyścigowe, sportowe, przygodowe, bijatyki, strzeleckie, strategiczne, logiczne, a także wiele innych. Co ciekawe, w przypadku jeśli jesteśmy znudzeni grą w pojedynkę, możemy pobrać, często za darmo, gry online. Jest ich naprawdę dużo, pozwalają na rywalizację, dzięki temu emocje stają się jeszcze większe.

Gry komputerowe możemy kupować zarówno w tradycyjnym sklepie stacjonarnym, jak i przez Internet. W tym pierwszym przypadku, sprzedawca poda nam do rąk specjalne pudełko, w którym możemy znaleźć nośnik instalacyjny, w postaci płyty DVD. Wystarczy włożyć płytę do napędu, uruchomić kreator instalacji i postępować zgodnie ze wskazówkami. Ostatnimi czasy coraz bardziej popularne staje się kupowanie gier online. W tym celu należy pobrać jedną z wielu dostępnych platform, zarejestrować się i załadować konto. Po krótkim czasie środki powinny wpłynąć, wówczas mamy do wyboru tysiące różnych tytułów, które popularne są na całym świecie. Otrzymujemy najczęściej specjalny kod, który musimy wpisać w odpowiednie miejsce, aby rozpocząć pobieranie.

2. Rozwijające czytanie książek

Co robić samemu w domu? Czytanie książek wydaje się być zdecydowanie optymalnym rozwiązaniem. Przede wszystkim tego typu czynność ma wiele zalet, o których warto wiedzieć. Mówi się, że wystarczy jedynie 6 minut czytania, aby w znacznym stopniu zredukować uczucie stresu. Jest to także świetny sposób, aby poprawić pamięć, rozwijać wyobraźnie, poprawić skupienie i koncentrację, poszerzyć zakres słownictwa, stymulować mózg, poszerzyć swój światopogląd, zwiększyć zdolności analityczne, poprawić pisanie i poszerzyć ogólną wiedzę na wiele tematów. Należy jednak pamiętać o odpowiednim oświetleniu, gdyż niestety jest to czynność, która nadwyręża nasze oczy, co oczywiście nie jest dla nas korzystne.

Do wyboru mamy wiele różnych gatunków książek. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć chociażby przyrodnicze, fantasy, science-fiction, horrory, dokumentalne, komedie, tragedie, kryminały, detektywistyczne, naukowe, przygodowe, młodzieżowe, a także wiele innych. Co ciekawe ich koszt nie jest duży, dlatego na książkę może pozwolić sobie każdy. Dodatkowo, o czym warto pamiętać, w każdej chwili mamy możliwość darmowego wypożyczenia z biblioteki dowolnego tytułu. Wystarczy założyć odpowiednią kartę, aby móc cieszyć się z wielu dostępnych pozycji.

A może lepszym rozwiązaniem okażą się dla Ciebie książki elektroniczne? Wystarczy do tego komputer, laptop, telefon, tablet lub specjalny czytnik e-booków. Wiele stron oferuje darmowe książki, które można pobierać kiedy tylko mamy na to ochotę. Dodatkowo warto wiedzieć, że z reguły e-booki są znacznie tańsze od wersji papierowych. Tego typu sprzęty elektroniczne są przenośne, mobilne i bardzo komfortowe. Możemy posiadać w jednym urządzeniu kilkadziesiąt różnych książek, co jest świetnym rozwiązaniem dla prawdziwych fanów literatury.

3. Gry planszowe z bliskimi

Jeśli zastanawiasz się, co robić z koleżanką w domu, mamy idealne rozwiązanie. Gry planszowe z pewnością się sprawdzą. Oprócz tego, że skutecznie "zabijają" nudę, to dodatkowo umożliwiają ciekawą konwersację na dowolny temat. Jest to także świetna propozycja, podczas niedzielnego popołudnia, które chcielibyśmy spędzić z rodziną. Istnieje bardzo dużo ciekawych gier: rodzinne, dla dzieci, hybrydy, imprezowe, ekonomiczne, bitewne/wojenne, kooperacyjne i wiele innych, dlatego każdy może być pewny, że znajdzie właśnie to, czego szuka.

Co ciekawe, kiedy gramy, a szczególnie w dużym gronie, pojawia się dużo okazji do śmiechu. Mogą to być dziwne nieporozumienia, ogromne pomyłki, nieprawdopodobne zwroty akcji- w każdym z tych przypadków z pewnością wielokrotnie się uśmiechniemy. Dzięki temu wytwarzamy w naszym organizmie endorfiny, które nazywane są potocznie "hormonami szczęścia". To właśnie one odpowiadają za nasze dobre samopoczucie. Dodatkowo potwierdzono, że gry planszowe w dużym stopniu redukują stres i pozwalają zapomnieć o codziennych problemach, zrelaksować się, odpocząć. Niektóre nawet ćwiczą naszą pamięć, a także rozwijają zdolności poznawcze.

4. Sprzątanie - przyjemne z pożytecznym?

Niestety wielu z nas nie lubi sprzątania. Nic w tym dziwnego, gdyż jest to czynność nieprzyjemna, monotonna, wymaga ruszenia się z miejsca. Jednak w przypadku, gdy nie mamy co robić w nudne dni, może to być idealne rozwiązanie, które będzie jednocześnie bardzo pożyteczne. Każdy posiada w mieszkaniu jedno pomieszczenie albo chociaż szafkę, w której panuje nieporządek, do której nie zaglądaliśmy już od bardzo długiego czasu. Jest to idealny moment, aby posprzątać tego typu miejsca. Często znajdziemy ciekawe przedmioty, o których zapomnieliśmy, a mieliśmy do nich sentyment. Być może natrafimy na stary album do zdjęć? Jest to świetna okazja aby powspominać.

Możemy także pozmywać podłogi, umyć naczynia, wytrzeć kurze, odkurzyć, umyć okna, wyprać firanki, wyczyścić blaty. Być może nie są to najprzyjemniejsze czynności, ale z pewnością pożyteczne i bardzo korzystne dla naszego zdrowia. Kurz bowiem jest jednym z najczęściej występujących zanieczyszczeń, które bagatelizujemy, a może być bardzo niebezpieczne. Dodatkowo warto zadbać o estetykę mieszkania, aby goście, którzy niebawem być może nas odwiedzą, zachwycali się wystrojem poszczególnych pomieszczeń.

5. Próżne oglądanie telewizji...

Wiele mówi się o tym, że oglądanie telewizji jest próżną czynnością, która co prawda jest świetnym sposobem na nudę, jednak nie przynosi nam żadnych korzyści. Jednak nie do końca jest to prawda, dużo w tym przypadku zależy od preferencji domownika. Oglądać bowiem możemy programy, które będą dla nas pożyteczne i nauczą nas nowych czynności lub dzięki nim nabędziemy nową wiedzę. Telewizja satelitarna umożliwia oglądanie wielu ciekawych programów. Dzięki wieczornym programom informacyjnym, mamy większe rozeznanie co dzieje się zarówno w kraju, jak i na świecie. Dodatkowo telewizja często jest inspiracją do różnych aktywności, chociażby fizycznych, co jest jak najbardziej korzystne. Oglądając ulubione, ciekawe programy, rozwijamy zainteresowania. Tak więc jest to świetny sposób na nudę w wakacje i wcale nie musi być próżny.

6. Słuchanie muzyki

Dla wielu jest to ulubiona forma spędzania wolnego czasu. Jeśli zastanawiasz się, co można robić w domu, warto wziąć pod uwagę tą czynność. Muzyki możemy słuchać na wielu urządzeniach elektronicznych. Słuchawki, głośniki, laptop, telefon, tablet- niezależnie od sprzętu jest to świetny sposób na zrelaksowanie się. Do najpopularniejszych i najczęściej wybieranych gatunków muzycznych możemy zaliczyć z pewnością POP, Rock, Dance, House, Hip-Hop, Rap, Blues, Metal. Każdy z nich znacznie się od siebie różni, dlatego z pewnością wszyscy znajdziemy właśnie to, czego szukamy.

Słuchanie muzyki jest czynnością, która ma wiele zalet. Naukowo udowodniono, że stymuluje uwalnianie dopaminy, czyli hormonu szczęścia. Mówi się także o tym, iż jest to świetny sposób, aby obniżyć stres, a tym samym poprawić zdrowie. W tym przypadku istotny jest kortyzol, którego ilość znacznie się zmniejsza, kiedy odsłuchujemy ulubionych utworów. Muzyka poprawia jakość snu, czego dowiedli naukowcy z "Semmelweis University". Jest również idealnym sposobem na poprawienie samopoczucia kierowców, wzmocnienie pamięci, ma właściwości uspokajające i przeciwbólowe.

7. Aktywność fizyczna - w domu też się da!

Kolejnym świetnym sposobem na spędzanie wolnego czasu w domu może być aktywność fizyczna. Nie trzeba iść na siłownie, a nawet wychodzić na zewnątrz, aby wykonywać niektóre ciekawe ćwiczenia. Uprawianie sportu przynosi wiele korzyści o czym należy pamiętać. Przede wszystkim znacznie zwiększa się wydolność układu sercowo-naczyniowego. Wpływa na polepszenie procesów logicznego myślenia, ułatwia i poprawia koncentrację. Uprawiając sport mamy świetne samopoczucie, poprawiamy naszą kondycję i wydolność organizmu. Jest to świetny sposób, aby zrzucić zbędne kilogramy, a także wyrzeźbić mięśnie. Co ciekawe, zapobiega również rozwojowi cukrzycy typu 2, poprzez zwiększenie wrażliwości tkanek na działanie insuliny. Należy także pamiętać o tym, że aktywność ruchowa jest przede wszystkim świetną formą spędzania wolnego czasu.

Będąc w domu możemy spróbować wielu ciekawych ćwiczeń. Można je wykonywać niezależnie od stażu treningowego, a prawidłowo wykonywane będą równie skuteczne, co na siłowni. Najpopularniejszym ćwiczeniem z pewnością jest odpychanie się od podłogi, opierając się na dłoniach i palcach stóp, starając się utrzymać przy tym prosty tułów. Są to oczywiście pompki, które świetnie rozwijają całe ciało i są przeznaczone zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych osób. Popularne są także przysiady, "burpees", deska, mostek, rowerek- nie potrzebujemy do tego żadnego sprzętu. Wystarczy zakupić chociażby gumy rozporowe lub hantel, aby zdecydowanie rozszerzyć wachlarz możliwych ćwiczeń.

8. Rysowanie jako świetny sposób na pobudzenie wyobraźni

Co robić w nudne dni? Rozwiązanie być może jest prostsze niż myślisz. Przygotuj sobie białą kartkę, najlepiej formatu A4, odpowiedni ołówek, kredki lub farby i zacznij rysować. Tego typu czynność może nas zaciekawić i spowodować, że zafascynujemy się sztuką. Należy pamiętać o wielu zaletach szkicowania. Tworzenie własnych dzieł może być doskonałym sposobem, aby poprawić samopoczucie. Badania wykazują, że 45 minut rysowania w znacznym stopniu zmniejszy uczucie stresu, a dodatkowo zwiększa się przepływ krwi w korze przedczołowej mózgu, co jest oczywiście korzystne dla zdrowia. Nie trzeba mieć talentu artystycznego, aby móc rysować! Wystarczy odrobina chęci i samozaparcia. Możemy liczyć na to, że w znaczny sposób rozwiniemy naszą wyobraźnie i kreatywność, a także usprawnimy koordynację mózg-ręka-oko. Jeśli nie jesteśmy fanami standardowego rysowania, możemy pobrać specjalny program na komputer bądź telefon, dzięki któremu możliwe będzie wykonywanie spektakularnych dzieł.

Wróć

Piękne życzenia na Boże Narodzenie. Tradycyjne, chrześcijańskie życzenia bożonarodzeniowe
Ciasta na Boże Narodzenie. 3 proste przepisy na pyszne ciasta bożonarodzeniowe
Jak otworzyć wino korkociągiem i bez niego?
Hodowla, uprawa i podlewanie aloesu w doniczce
Piękne życzenia na Boże Narodzenie.
Ciasta na Boże Narodzenie.
Jak otworzyć wino korkociągiem i bez niego?
Jak dbać o aloes?
Gazetka NETTO