Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Naturalne, domowe, sposoby na mszyce

Mszyce to problem, który dotyczy nie tylko właścicieli dużych sadów i ogrodów, ale także osób, które chcą stworzyć niewielką przestrzeń w ogrodzie dla siebie. Domowe sposoby na mszyce to patent dla osób, które nie chcą traktować swoich roślin chemicznymi środkami, w trosce o środowisko oraz stan roślin. Jakie więc produkty mogą okazać się skuteczne w walce z tymi ogrodowymi szkodnikami?

Jakimi sposobami walczyć z mszycami w ogrodzie?

Można powiedzieć, że mszyce w ogrodzie to prawdziwe utrapienie. Nie tylko ograniczają one wzrost roślin, ale także mogą przenosić wirusy, które w konsekwencji mogą doprowadzić do całkowitego zniszczenia rośliny. Domowe sposoby na mszyce stały się więc popularne nie tylko wśród fanów ekologii, ale także wśród osób, które chcą zastosować skuteczne preparaty, które nie zaszkodzą konstrukcji i wyglądowi rośliny. Jednym z najskuteczniejszych sposobów wykorzystywanych przez ogrodników jest ocet na mszyce. O tym, w jaki sposób należy go stosować, podpowiemy niżej.

Jak rozpoznać mszyce?

Po czym rozpoznać mszyce w swoim ogrodzie? Niestety najczęściej pierwszym objawem jest drastyczna zmiana wyglądu rośliny. Staje się ona żółta i sucha. To w tym przypadku najczęściej uświadamiamy sobie, że ogród opanowały mszyce. Warto jednak przyglądać się roślinom znacznie częściej, a nie jedynie, kiedy objawy są już ewidentne. Dorosłe osobniki mszyc mogą mieć kolor żółty, oliwkowy lub lekko różowy. Niektóre z nich pokryte mogą być woskowym nalotem. Najczęściej mają one około 2 mm długości, a więc są to niezwykle małe osobniki, które trudno jest zauważyć z pewnej odległości. Wydzielają one tak zwaną rosę miodową, zatyka pory w roślinie i utrudnia wymianę powietrza. Ponadto na powierzchni liści znacznie szybciej zaczynają rozwijać się grzyby. Krewnymi mszyc są miodowice, które łatwo jest pomylić. Proces ich zwalczania jest taki sam jak w przypadku mszyc.

Jak zapobiegać pojawianiu się mszyc?

Już w trakcie zakupu roślin warto dokładnie przyjrzeć się wybranemu egzemplarzowi po to, aby zobaczyć, czy już w momencie zakupu roślin, nie ma żadnych szkodników. W takiej sytuacji przeniesiemy niechcianych gości do domu. Szczególną uwagę zwrócić warto na ewentualne plamy na liściach, skupiska owadów na pędach, czy pajęczynki. Przeglądu z pomocą lupy powinniśmy dokonać także w naszym ogrodzie, kiedy rosnące dotąd rośliny stają się zniszczone. Warto pamiętać, że im wcześniej zauważy się szkodniki, tym łatwiej i szybciej będzie się można ich pozbyć. Wybrany, domowy sposób na mszyce może okazać się niezwykle skuteczny.

Domowe sposoby na mszyce

Ocet

Można powiedzieć, że ocet na mszyce jest niemal tak popularny, jak zakup gotowych produktów w sklepie. Mszyce atakują nie tylko rośliny posadzone w ogrodzie, ale także te, na które zdecydowaliśmy się w domu, na balkonie czy tarasie. W takiej sytuacji ocet na mszyce może okazać się niezwykle skuteczny. Naturalne sposoby na mszyce nie przeciążają roślin w takim stopniu jak preparaty chemiczne. W jaki sposób należy stosować ocet na mszyce w domu? Wystarczy przelać ocet wraz z wodą w stosunku 1:10 do wygodnej butelki z atomizerem.

Po zmieszaniu składników gotowy produkt wystarczy rozpylić na kwiatach. Ważne, aby pamiętać o tym, aby to ocet wlewać do wody, a nie odwrotnie. Do roztworu warto dodać także łyżeczkę startego, szarego mydła lub łyżeczkę płynu do mycia naczyń. W te sposób preparat pozostanie na roślinie znacznie dłużej, gdyż przywrze do powierzchni liści. Rośliny należy spryskać roztworem tak, aby ciecz z nich spływała. Liście spryskujemy zarówno od góry rośliny, jak i od dołu, gdzie mszyc najczęściej jest najwięcej.

Cebula

Wywar z cebuli na mszyce to prawdziwy sojusznik w walce z tymi szkodnikami. To sposób, który może wykonać każdy, gdyż cebula znajduje się najczęściej w domowych zapasach żywności. W celu wykonania wywaru należy około 80 g cebulki pokroić na niewielkie kawałki. Następnie pokrojoną cebulę należy zalać około 10 l wody i gotować przez pół godziny. Wywar przelewamy do spryskiwacza i traktujemy nim obficie rośliny. Co ciekawe cebula na mszyce to gwarancja nie tylko pozbycia się szkodników, ale także zmniejszenie rozprzestrzeniania się grzybów na roślinach.

Czosnek

Naturalny preparat na mszyce to także czosnek. Ma on szerokie zastosowanie w kuchni, jednak może okazać się skuteczny w walce z mszycami. W celu wykonania wywaru należy zetrzeć 250 g czosnku na drobnej tarce i zalać go 10l wody. Całość pozostawić na 24 godziny. Ze względu na intensywność wywaru, należy go przed użyciem rozcieńczyć z wodą w stosunku 1:1. Domowe sposoby na mszyce na różach uwzględniają ten sposób, gdyż to na różach najczęściej gromadzą się szkodniki.

Mleko

Mleko na mszyce to naturalny środek na mszyce, który w żaden sposób nie wpływa na dalszy rozwój rośliny. Mleko to produkt, który każdy ma w swoim domu, dlatego wykonanie takiego oprysku to tani, skuteczny i bezpieczny sposób na walkę ze szkodnikami. W celu wykonania roztworu należy wymieszać mleko z wodą w proporcji 1:10. Po wymieszaniu niemal od razu można zastosować oprysk. Warto pamiętać, aby zastosować mleko prosto od krowy. Takie wykazuje największe działanie. Wykonanie oprysku mlekiem z kartonu może nie dać takich samych efektów.

Szare mydło

Mszyce na surfiniach to problem, który dotyka wiele miłośniczek ogrodnictwa. W tym przypadku oprysk z szarego mydła na mszyce może dać szybkie efekty. W celu wykonania roztworu należy rozpuścić 20 g szarego mydła w litrze wody. Kiedy płyn ostygnie, oprysk na mszyce jest gotowy. Co ciekawe, szare mydło w ogrodnictwie zwane jest mydłem potasowym, który można zakupić w gotowej postaci w sklepach ogrodniczych. Jeżeli nie chcemy stawiać na domowe sposoby na mszyce, postawmy na preparaty bezpieczne dla środowiska, pozyskane z naturalnych środków.

Czytaj też: Kiedy i jak sadzić trawę?

Wróć

Jak odgrzybić klimatyzację?
Jak odkleić naklejkę z szyby?
Jak usunąć farbę z ubrania?
Czym usunąć rdzę?
Jak odgrzybić klimatyzację?
Jak odkleić naklejkę z szyby?
Jak usunąć farbę z ubrania?
Czym usunąć rdzę?