Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Kompozycje z wrzosów na cmentarz. Ciekawe dekoracje grobów na Wszystkich Świętych

Kompozycje z wrzosów na cmentarz - czy to dobry pomysł? Te rośliny niewątpliwie kojarzą się nam wszystkim z jesienią. Niewielkie krzewinki ozdobne bujnie upstrzone maleńkimi kwiatuszkami bezsprzecznie zwiastują zmianę pory roku. Zdobią ogrody, balkony, parapety mieszkań oraz domów, a nawet miejskie klomby. Mogą się również doskonale sprawdzić jako kolorowe dekoracje grobów na Wszystkich Świętych.

Za co kochamy wrzosy?

Jesień to naprawdę wielokolorowa pora roku. Choć głównie kojarzy nam się z ciepłymi odcieniami czerwieni, żółci i pomarańczu, to przychodzi też taki moment, że nasze oczy zaczynają również cieszyć chłodne fiolety oraz róże. W sklepach ogrodniczych, w kwiaciarniach i na targach aż roi się wówczas od wrzosów. Pierwsze odmiany tych stosunkowo tanich roślinek kwitną już od lipca, inne zakwitają nawet w październiku. Poza najbardziej popularnymi odmianami kolorystycznymi, o których już wspomnieliśmy, kupić możemy też wrzosy żółte, pomarańczowe i białe.

Uprawianie ich we własnym ogrodzie czy w balkonowych skrzynkach nie należy do najłatwiejszych. Trzeba im bowiem zapewnić odpowiednie warunki. Najważniejszym z nich jest odpowiednio przepuszczalne i kwaśne podłoże, a także nasłonecznione stanowisko i zabezpieczenie ich przed zimowymi mrozami.

W domowych warunkach szybko usychają, choć i suche nadal potrafią długo zachwycać swoim wyglądem. Na dworze potrafią jednak kwitnąć bardzo długo. Dlatego właśnie często sięgamy po nie z myślą o udekorowaniu grobów czy cmentarnych pomników. Doskonale nadają się zarówno na wieńce, jak i stroiki, a także sadzane jako rośliny wieloletnie wokół nagrobków.

Kompozycje z wrzosów na cmentarz

W naszej kulturze dbanie o groby najbliższych jest bardzo powszechne. Nie tylko pielęgnujemy i czyścimy nagrobki. Staramy się również, aby sam grób i jego najbliższa okolica były pięknie ozdobione i udekorowane. Ozdobne znicze i wiązanki kwiatowe oraz stroiki to podstawa. Często też chcemy, żeby wokół samych mogił czy na tzw. wiecznie zielonych obwódkach rosły piękne kwiaty i krzewy.

Wiązanki na cmentarz z żywych kwiatów, w tym także i wrzosów, to już tradycja. Wprowadzają one w listopadowy Dzień Wszystkich Świętych nieco koloru i optymizmu. Wśród najpopularniejszych kwiatów królują róże, lilie, chryzantemy i wrzosy. Te dwa pierwsze gatunki wybieramy jednak przede wszystkim na wiązanki pogrzebowe. Wizytując cmentarze i groby podczas listopadowego święta, decydujemy się częściej na wrzos pospolity i najróżniejsze odmiany kolorowych chryzantem.

To one niewątpliwie wiodą prym w listopadzie, a moda ta prawdopodobnie nigdy nie przeminie. W kwiaciarniach i studiach florystycznych możemy wówczas nabyć wiele pięknych kompozycji kwiatowych w donicach. Wrzosy doskonale wyglądają sadzone wraz z ozdobną kapustką, wielokolorowymi astrami czy niskimi trawami ozdobnymi.

Wrzosy jako całoroczna ozdoba nagrobków

Doniczkowe dekoracje grobu na Wszystkich Świętych przetrwają niestety tylko kilka tygodni. Nie wytrzymają pierwszych przymrozków i chłodnych podmuchów wiatru. Dlatego warto się zastanowić nad tym, jak sprawić, by kwiaty mogły być ozdobą całoroczną. Jak już wspomnieliśmy, wrzosy wymagają specjalnej, kwaśnej gleby i ochrony przed mrozami. Jeśli jednak zapewnimy im odpowiednie warunki, mogą z powodzeniem rosnąć przez wiele lat wokół nagrobka.

Ich niewątpliwą zaletą jest to, że posiadają bardzo płytki system korzeniowy. Nie będą więc w żaden sposób niszczyć mogiły pod powierzchnią ziemi. Wystarczy wybrać odpowiednio komponujące się ze sobą odmiany i kolory. Można wymieszać je również z wrzoścami, które zakwitać będą wcześniej.

Przed posadzeniem tych krzewinek, polecamy zaopatrzyć się w odpowiednią mieszankę ziemi dedykowanej właśnie wrzosom lub rododendronom czy innym kwasolubnym roślinom. Natomiast po umieszczeniu roślin w podłożu warto przykryć ziemię korą sosnową. Zapobiegnie to nadmiernemu parowaniu wilgoci z gleby i uchroni nas przed szybkim pojawieniem się nieestetycznych chwastów.

Na zimę dobrze jest zabezpieczyć wrzosy agrowłókniną, nie przykrywać natomiast liśćmi, bo mogą zacząć gnić. Na wiosnę warto je też przyciąć, co pobudzi wzrost i pozwoli im ładnie się rozkrzewić.

Stroiki z wrzosem własnoręcznie robione

Stroiki na Dzień Wszystkich Świętych można zamówić lub kupić już gotowe w kwiaciarniach i przycmentarnych sklepikach. Mając odrobinę wolnego czasu i manualnych zdolności, oryginalne stroiki na cmentarz można też przygotować samemu.

Wykonane własnoręcznie kompozycje nie muszą się oczywiście ograniczać tylko do samych wrzosów. Można je komponować z innymi kwiatami, także z najpopularniejszymi w tym okresie chryzantemami. Pamiętać jednak należy, że stroiki na cmentarz z żywych kwiatów innych niż wrzosy, nie przetrwają zbyt długo. Cięte chryzantemy, astry i inne rośliny zaczną więdnąć i brązowieć, podczas gdy wrzos będzie usychał, ale nie tracił przy tym wiele na swojej wizualnej atrakcyjności.

Do wykonania stroika najlepiej więc użyć naturalnych, lecz trwalszych niż cięte kwiaty materiałów. W sklepach ogrodniczych bądź specjalizujących się w wystroju wnętrz lub rzemiośle artystycznym znaleźć możemy niezliczoną ilość przydatnych dodatków.

Mogą to być:

 • szyszki
 • suszone trawy ozdobne np. trawa pampasowa
 • suche kłosy zbóż
 • gałęzie drzew iglastych
 • suche gałązki
 • wiklina
 • susz egzotyczny (a w szczególności popularny w kompozycjach florystycznych suszony kwiat lotosu)
 • suszony len
 • suche makówki etc.

Poza tym przydać się też może:

 • ozdobna donica lub osłonka
 • kosz wiklinowy lub inny
 • nierdzewne wiaderko
 • ozdobny słój
 • gąbka florystyczna
 • wstążki lub inne ozdoby florystyczne

Stroik wykonać można wedle własnego gustu i uznania. Wystarczy skomponować ze sobą ulubione kolory wrzosów z pasującymi nam dodatkami, następnie umieścić w ozdobnym naczyniu. Takie kompozycje z wrzosów na cmentarz nie muszą być przecież ani nudne, ani jednokolorowe, by były eleganckie i odpowiednie na okazję, jaką jest listopadowe święto. Aby były lepiej umocowane i chronione przed jesiennymi podmuchami wiatru, można wszystkie elementy powbijać w gąbkę florystyczną. Własnoręcznie przygotowany stroik z wrzosu to nic trudnego!

CZYTAJ TEŹ Jak odstraszyć gołębie?

Wróć

Kiedy i jak siać trawę?
Jak odgrzybić klimatyzację?
Jak odkleić naklejkę z szyby?
Czym usunąć rdzę?
Kiedy i jak siać trawę?
Jak odgrzybić klimatyzację?
Jak odkleić naklejkę z szyby?
Czym usunąć rdzę?
Gazetka NETTO