Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak zrobić karmnik dla ptaków?

Powolnym krokiem zbliża się zima, czyli trudny okres dla ptaków, które nie odlatują do ciepłych krajów. Warto więc zastanowić się nad tym, czy nie pomóc tym małym zwierzętom poprzez zbudowanie prostego karmnika po to by nasi latający przyjaciele nie miały problemu z jedzeniem w tym trudnym okresie, gdzie ciężej im szukać jedzenia. Dodatkowo jaka to przyjemność oglądać jak ptaszki korzystają z karmnika, który został przez nas wykonany własnoręcznie. Pomysłów na wykonanie takiego domku jest wiele. Można wykonać karmnik z dużej butelki lub kawałków drewna. Wszystko zależy od zdolności, jakie posiadamy, czasu, czy funduszy na jego wykonanie.

Sposób wykonania karmnika

W tym artykule wykonany zostanie standardowy karmnik z daszkiem i specjalnie rozsuwaną listwą do łatwego czyszczenia. A oto elementy, jakie będą nam potrzebne:

 • deskę o długości 1,2m i szerokości 25cm,
 • kantówka 1,20 m na 2 cm szerokości,
 • 2 kątowniki,
 • gwoździe,
 • wkręty do drewna,
 • papier ścierny,
 • gwoździe,
 • młotek,
 • śrubokręt, lub wkrętarka,
 • metrówka,
 • impregnat do drewna,
 • pędzel,
 • opcjonalnie farba.

Podłoga oraz dach

Na sam początek tworzymy podłogę naszego karmnika i dach, aby tego dokonać, należy pociąć deskę na trzy kawałki. Podłoga powinna mieć 35 cm długości, Pierwsza warstwa dachu 42,5 cm i druga takiej samej długości. Kolejnym etapem, jakim musimy wykonać, jest pocięcie naszej kantówki na 6 części: 4 × 18 cm i 2 × 21 cm długości. Po skończeniu cięcia, na czterech krótszych kantówkach na ich końcach robimy nacięcia pod kątem 45 stopni, po to, aby zamocować na nich dach. Szlifujemy je papierem ściernym, aby wygładzić nierówności. Po wykonaniu tych czynności skręcamy dach przy pomocy kątownika.

Mocowanie konstrukcji

Przy pomocy 21 cm kantówki składamy ze sobą dwie kantówki 18 cm za pomocą wkrętów. Z drugą robimy tak samo, dzięki czemu powstaje nam konstrukcja pod dach, którą należy zamontować do podłogi. W rogach podłogi należy wywiercić po jednym otworze po to, aby za pomocą wkrętów połączyć ze sobą kantówki i podłogę. Jeśli chcemy, aby nasze drewno nie pękało, warto nawiercić otwory za pomocą wiertarki.

Montowanie dachu i listew bocznych

Teraz zajmiemy się montażem dachu. Jednak przed podejściem do tego warto zrobić system, który pozwoli na łatwe pozbycie się resztek pokarmu, który nie został zjedzony. Zadaniem bocznych kantówek jest to, aby jedzenie nie wypadało z karmnika. Dlatego warto zaprojektować to w taki sposób, aby wszystko się dobrze trzymało. Listewki należy przyciąć tak, aby uzyskać 2 części po 35 cm długości i kolejne dwie po 26 cm. Trzy z nich przybijamy do konstrukcji, natomiast w czwartej robimy nawiercenie, a ze strony nacięcie do jej połowy. W otwór, który nawierciliśmy, wkręcamy wkręt, a następnie to samo powtarzamy, z drugiej strony. Dzięki takiemu rozwiązaniu stworzyliśmy system ułatwiający czyszczenie karmnika z resztek. Następnie mocujemy do naszej konstrukcji daszek.

Malowanie karmnika

Gdy mamy gotowy cały karmnik należy go dobrze zabezpieczyć przed warunkami panującymi na zewnątrz. Warto pamiętać, by używać impregnatów, które nie zaszkodzą ptakom, w końcu to dla nich ma służyć ten domek i chcemy im pomóc, a nie otruć. Do tego etapu możemy wykorzystać pokost lniany, który jest w 100% naturalny i bardzo dobrze zabezpiecza drewno przed jego zniszczeniem. Jest on stworzony na podstawie bardzo gęstego oleju lnianego. Idealnie zabezpiecza przed działaniem wilgoci wody oraz pozostałych działań atmosferycznych. Należy pamiętać także, że zabezpieczamy z zewnątrz, a w środku zostawiamy drewno naturalne.

 

Wróć

Kiedy i jak siać trawę?
Jak odgrzybić klimatyzację?
Jak odkleić naklejkę z szyby?
Czym usunąć rdzę?
Kiedy i jak siać trawę?
Jak odgrzybić klimatyzację?
Jak odkleić naklejkę z szyby?
Czym usunąć rdzę?
Gazetka NETTO