Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak zlikwidować gniazdo os?

Chyba każdy odczuwa poczucie niepokoju, kiedy nad ich głową brzęczą osy. Jeśli doświadczasz tego często, bardzo możliwe, że w pobliżu Twojego domu znajduje się ich siedlisko. Z pewnością nie chcesz, żeby latające, niebezpieczne stworzenia niepokoiły Ciebie i Twoją rodzinę, kiedy wspólnie cieszycie się ciepłym, letnim dniem. Bardzo często jedynym sposobem na pozbycie się nieproszonych gości z domu i jego okolicy jest usunięcia ich gniazda.

Osy to bardzo agresywne owady (bardziej niż szerszenie), a ich użądlenie jest bolesne i w przypadku alergii może być śmiertelnie. Przeciętne gniazdo os może być schronieniem nawet dla kilku tysięcy osobników, co może być wystarczająco zniechęcające, aby pozbyć się go samodzielnie. Wszelkie działania wymagają olbrzymiej ostrożności i dużej uwagi. Jak zlikwidować gniazdo os? Poniżej znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak rozpoznać, że w pobliżu jest aktywne gniazdo?

Najlepszym wskaźnikiem mówiącym o tym, że w pobliżu Twojego domu znajduje się gniazdo os jest zwiększona obecność tych owadów w najbliższej okolicy. Kilka osobników latających wokół domu nie wróży niczego złego, szczególnie jeśli mieszkasz w mniej zabudowanej okolicy, czy w pobliżu lasu lub łąk. Jednak, jeśli ich obecność jest bardzo zauważalna (tuzin naraz), to możesz być pewien, że masz nowych sąsiadów w pobliżu.

W czasie poszukiwań gniazda dobrze jest sprawdzić wszystkie nieruchomości w sąsiedztwie, skupiając swoją uwagę na dachach i poddaszach. Osy często osiedlają się w zamkniętych zabudowaniach takich jak szopy i stodoły, szczególnie w kątach sufitu. Jak wyglądają gniazda os?Większość z nich ma owalny kształt przypominający kokon lub balon, a ich tekstura może być podobna do papieru lub wysuszonych liści.

Bez trudu poznasz, czy gniazdo jest aktywne, gdyż wokół niego możesz zaobserwować dużo ruchu oraz zauważalne bzyczenie. Nie zbliżaj się do gniazda i staraj się zachować odpowiedni dystans. Jeśli zauważone siedlisko wydaje się bez życia, prawdopodobnie jest opuszczone i nieszkodliwe, gdyż osy nigdy nie wracają do starych gniazd.

Jak bezpiecznie zlikwidować gniazdo os?

Pierwszą rzeczą, którą należy wiedzieć o usuwaniu gniazda os z nieruchomości jest to, że najlepiej jest to zrobić w nocy. Osy i szerszenie są o wiele aktywniejsze w ciągu dnia i jeśli wtedy zagrozisz bezpieczeństwu ich gniazda, na pewno zostaniesz zaatakowany i najprawdopodobniej użądlony. Osy bardzo słabo poruszają się w ciemności, więc usuwając ich siedliszcze w nocy możesz liczyć na to, że ich odwet będzie dla Ciebie mniej niebezpieczny. Oczywiście musisz liczyć się z tym, że działanie po ciemku będzie o wiele trudniejsze i jeśli zdecydujesz się działać w nocy, nie możesz także korzystać z latarki, gdyż osy instynktownie zaatakują pierwszą rzecz, którą widzą. Jeśli wahasz się, czy samodzielnie poradzisz sobie z tym zadaniem, zastanów się nad wezwaniem profesjonalistów. Pamiętaj o odpowiednim ubiorze, szczelnie zasłoń twarz i otul całe ciało kilkoma warstwami ubrań, unikaj jaskrawych kolorów.

Czym wytępić osy? Skuteczną metodą na likwidacje gniazda jest użycie specjalnych środków przeznaczonych do tego celu i dokładne ich rozpylenie. Niektóre preparaty tego typu umożliwiają aplikacje nawet z odległości 6 metrów, co znacznie zwiększa Twoje bezpieczeństwo. Po użyciu środka, natychmiast się oddal. Jeśli po upływie doby (lub kilku dni w przypadku niektórych produktów) zauważysz, że Twoje działania poskutkowały i osy nie wykazują żadnej aktywności, możesz bez obaw ściągnąć gniazdo i zapakować je do worka. Osy bardzo często osiedlają się w norach po innych, większych zwierzętach. Jeśli gniazdo znajduje się w ziemi, wlej do niego dużą ilość wrzącej wody. To wystarczy, aby skutecznie pozbyć się owadów.

Czego NIE robić przy usuwaniu gniazda os

Po pierwsze, pod żadnym pozorem, nie powinieneś używać ognia jako narzędzia do usuwania gniazda. Ogień jest bardzo nieprzewidywalny i bardzo szybko może się niekontrolowanie przenieść się na inne obiekty, jest to szczególnie niebezpieczna metoda, jeśli gniazdo znajduje się w drewnianym zabudowaniu. Gniazda os są wykonane z suchej substancji, która jest bardzo łatwopalna, co nie tylko zwiększa prawdopodobieństwo na rozprzestrzenienie się ognia na Twoją nieruchomość, ale także może być skutkiem poparzeń. Co więcej, ogień nie zabije od razu wszystkich owadów, więc będziesz musiał poradzić sobie z agresywnym, rozjuszonym rojem.

Inną metodą, której należy się bezwzględnie wystrzegać jest próba usunięcia gniazda za pomocą uderzenia kija. Podobne działania zawsze kończą się niepomyślnie dla człowieka. Mimo uszkodzenia gniazda kolonia przetrwa i momentalnie zaatakuje agresora. Osy będą atakować w dużych grypach, przylegając do ciała i żądląc je wiele razy.

Jak zapobiec pojawieniu się gniazda os wokół posesji?

Gdy usuniesz już gniazdo nie masz gwarancji, że w przyszłym roku inny rój nie zadomowi się w Twoim sąsiedztwie w przyszłym roku. Jak zminimalizować to ryzyko? Musisz zacząć od usunięcia wszelkich źródeł żywności z otwartej przestrzeni wokół domu, szczególnie tych, z wysoką zawartością cukru. Nie przechowuj żywności na balkonie lub ganku domu oraz najbliższego otoczenia.

Osy nie lubią zapachu mięty, bazylii, majeranku i tymianku. Dlatego dobrym pomysłem jak zasadzenie tych roślin w donicach wokół domu. Działanie odstraszające ma także ocet i sok z cytryny, jeśli podejrzewasz, że w danym miejscy osy zaczynają zakładać gniazdko, rozwieś tam chusteczki nasączone mieszaniną obu środków. Możesz także wytrzeć nimi meble ogrodowe, aby osy trzymały się od nich z daleka.

Wróć

Jak odgrzybić klimatyzację?
Jak odkleić naklejkę z szyby?
Jak usunąć farbę z ubrania?
Czym usunąć rdzę?
Jak odgrzybić klimatyzację?
Jak odkleić naklejkę z szyby?
Jak usunąć farbę z ubrania?
Czym usunąć rdzę?
Gazetka NETTO