Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak wyciągnąć kleszcza kotu?

Jednym z najpopularniejszych zwierząt domowych jest kot. Koty z pewnością są przyjaciółmi swoich właścicieli, dlatego ich posiadacze troszczą się o ich rozwój, zdrowie i potrzeby. Koty, podobnie jak ludzie i inne zwierzęta narażone są na ukąszenie przez kleszcza. Kleszcze są niewielkimi pajęczakami, które obecnie przez ekologów są uznawane za największe zagrożenie dla człowieka i zwierząt w naszej strefie klimatycznej.

Kleszcz u kota wiąże się z podobnymi konsekwencjami jak w przypadku ugryzienia człowieka. Te niewielkie insekty po przerwaniu ciągłości naskórka przenoszą bardzo groźne dla ustroju wirusy i bakterie. Najbardziej znaną chorobą odkleszczową jest borelioza, która przez wiele lat rozwija się, nie dając żadnych symptomów. Warto dowiedzieć się jak chronić koty przed ukąszeniem przez kleszcza? W jaki sposób wyciągnąć kleszcza kotu? Jak rozpoznać kleszcza u kota?

Co warto wiedzieć o kleszczach?

Kleszcze są niewielkich rozmiarów insektami, które należą do podgrupy pajęczaków. Klasyfikowane są jako najliczniejsi przedstawiciele roztoczy w środowisku naturalnym. Zbudowane są z krótkiego tułowia oraz czterech par odnóży, które pozwalają mu na swobodne i szybkie przemieszczanie się oraz polowanie na ofiarę. Kleszcze wyposażone są w rozbudowany układ ssący oraz aparat żołądkowy, który podczas pobierania krwi od człowieka czy zwierzęcia stale się napełnia.

W jamie gębowej pajęczaka obecne jest żądło, które wyposażone jest w liczne, symetrycznie ułożone kolce, które pozwalają mu na mocne przytwierdzenie się do ofiary. Narząd gębowy kleszcza wizualnie przypomina nożyczki, które pozwalają mu na szybkie oraz bezbolesne przerwanie naskórka, co ułatwia im pobieranie pokarmu, warunkując sobie przetrwanie i dalszy rozwój.

Kleszcze są pajęczakami, które są bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Podczas ukąszenia przenoszą groźne wirusy i bakterie, które po przedostaniu się do krwiobiegu kota prowadzą do rozwoju ciężkich chorób. Szczególnie często przenoszonymi chorobami, które rozwijają się po ukąszeniu przez insekty są:

 • borelioza,
 • babeszjoza,
 • kleszczowe zapalenie mózgu.

Po każdym pobycie kota w lesie, trawiastej łące lub pastwisku konieczne jest dokładne obejrzenie jego ciała. W przypadku kotów jest to nieco utrudnione, ze względu na długą sierść. Niemniej jednak szybkie usunięcie kleszcza powala uchronić pupila przed ukąszeniem i przekazaniem niebezpiecznych dla zdrowia patogenów.

Kleszcze u kota - w jaki sposób insekty polują na zwierzęta?

Obecnie na świece rozpowszechniło się około 900 gatunków kleszczy, a 20 z nich jest obecnych na terenach zielonych Polski. Krew jest jedynym pożywieniem tych pajęczaków, dlatego z natury są pasożytami żerującymi na zwierzętach oraz ludziach.

Kleszcze najczęściej zamieszkują zielone tereny, a swoją ofiarę znajdują, dzięki nad wyraz wyczulonym zmysłom. Insekty są bardzo wrażliwe na wyczuwalne ciepło ciała, zapach zwierząt, a także wibracje powstałe podczas przemieszczania się. Na swoją ofiarę kleszcz potrafi czekać przez długi okres, który pozwala mu na wykształcenie umiejętności przeżywania bez konieczności spożywania pokarmu.

Kleszcz u kota jest bardzo trudny do znalezienia. Po przedostaniu się na jego sierść rozpoczyna poszukiwania idealnego miejsca, które pozwoli mu na żerowanie na zwierzęciu. Obszarem, w który wkłuje swoje żądło jest ciepłe i mało owłosione miejsce, które pozwoli mu na efektywne pobieranie pożywienia.

Najczęściej u kota można je znaleźć na brzuchu, uszach, pyszczku, pod pachami oraz w pachwinach. Dodatkowo kleszcze mogą wbić się w mało owłosione obszary ciała kota, na przykład na szyi lub grzbiecie. Warto pamiętać, że ukąszenie kleszcza u kota jest całkowicie niewyczuwalne dla zwierzęcia. Wbicie żądła pajęczaka nie prowadzi do pojawienia się swędzenia czy podrażnienia.

Jak wyciągnąć kleszcza kotu?

Wyciągnięcie kleszcza kotu jest zbliżone do sposobu jego usuwania u człowieka. Niemniej jednak warto pamiętać o najważniejszych zasadach, które często są kojarzone z poprawnym wyciąganiem pajęczaka:

 1. Nie należy zgniatać kleszcza po jego znalezieniu,
 2. Nie wolno smarować pajęczaka żadnym rodzajem tłuszczu, na przykład masłem,
 3. Nie należy przenosić na kleszcza substancji takich jak lakier do paznokci czy benzyna,
 4. Nie wolno traktować kleszcza żadnym rodzajem alkoholu.

Wyżej wymienione działania mogą doprowadzić do zwrócenia treści żołądka, czyli wymiotowania u kleszcza. To bardzo niebezpieczne dla kleszcza i może skutkować natychmiastowym przekazaniem niebezpiecznych dla jego zdrowia wirusów lub bakterii.

Jak wyciągnąć kleszcza kotu? Warto to zrobić w kilku krokach:

 • należy złapać kleszcza jak najbliżej naskórka specjalnym narzędziem lub pęsetą,
 • nie wolno szarpać ko gwałtownie, a proces jego wyciągania należy przeprowadzać powoli i ostrożnie,
 • po jego usunięciu należy przemyć ranę środkiem do dezynfekcji,

kleszcza po wyciągnięciu należy zgnieść, spalić lub wyrzucić do toalety.

Choroby odkleszczowe u kota

Kleszcze przenoszą groźne dla ustroju patogeny. Ich ukąszenie jest bardzo niebezpieczne dla ludzi, ale też zwierząt domowych. Najczęściej pojawiającymi się chorobami odkleszczowymi u kotów są:

 • Babeszjoza - to choroba wywołana po ukąszeniu kleszcza. Jej objawami u kota jest nadmierna senność, brak apetytu, osłabienie, biegunka oraz podwyższona temperatura ciała. Po rozpoznaniu objawów konieczne jest rozpoczęcie leczenia, które opiera się na dobraniu odpowiednich leków oraz nawadnianiu. W skrajnych przypadkach potrzebne jest przetoczenie krwi.
 • Borelioza - to najczęściej pojawiająca się choroba u kotów po ukąszeniu kleszcza. Objawia się ogólnym osłabieniem organizmu zwierzęcia w początkowej fazie rozwoju dolegliwości, a skutkuje rozwojem chorób serca, stawów, układu pokarmowego oraz mózgu. Wcześnie rozpoznana, może być skutecznie leczona, dzięki zastosowaniu antybiotyku. Niestety, jej rozpoznanie jest bardzo trudne, co sprawia, że zwierzę przez wiele lat nie otrzymuje właściwego leczenia.
 • Anemia zakaźna - to wysoce śmiertelna dolegliwość wśród kotów, która występuje po ugryzieniu przez kleszcza, ale też pchły. Prowadzi do całkowitego osłabienia organizmu i bezpośredniego narażenia życia zwierzęcia. Jej rozpoznanie jest bardzo trudne i wymaga przeprowadzenia właściwych badań klinicznych.

Aby nie dopuścić do ukąszenia kleszcza u kotów niezwykle ważna jest profilaktyka. Warto stosować przeciwkleszczowe obroże lub specjalne krople odstraszające kleszcze, które pomagają uchronić pupile przed przedostaniem się pajęczaka na ich sierść. Co więcej, po każdym pobycie zwierzęcia wśród wysokich traw lub po spacerze w lesie należy dokładnie obejrzeć jego ciało w celu znalezienia ewentualnych osobników kleszczy jeszcze przed wbiciem się w naskórek kota.

Wróć

Kiedy i jak siać trawę?
Jak odgrzybić klimatyzację?
Jak odkleić naklejkę z szyby?
Czym usunąć rdzę?
Kiedy i jak siać trawę?
Jak odgrzybić klimatyzację?
Jak odkleić naklejkę z szyby?
Czym usunąć rdzę?
Gazetka NETTO