Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak wyciągnąć kleszcza kotu?

Koty, zwłaszcza jeśli są wychodzące, narażone są na ukąszenie kleszcza. Te niewielkie pajęczaki są uznawane za największe zagrożenie dla człowieka i zwierząt w naszej strefie klimatycznej. Jak rozpoznać ugryzienie kleszcza u kota? I w jaki sposób wyciągnąć kleszcza kotu?

Obecnie na świece rozpowszechniło się około 900 gatunków kleszczy, a 20 z nich jest obecnych na terenach Polski. Kleszcze są niewielkich rozmiarów insektami, które należą do podgrupy pajęczaków. Klasyfikowane są jako najliczniejsi przedstawiciele roztoczy w środowisku naturalnym. Zbudowane są z krótkiego tułowia oraz czterech par odnóży, które pozwalają na swobodne i szybkie przemieszczanie się oraz polowanie na ofiarę. Kleszcze wyposażone są w rozbudowany układ ssący oraz aparat żołądkowy, który podczas pobierania krwi od człowieka czy zwierzęcia stale się napełnia.

CO WARTO WIEDZIEĆ O KLESZCZACH?

W jamie gębowej pajęczaka obecne jest żądło, które wyposażone jest w liczne, symetrycznie ułożone kolce. To właśnie one pozwalają na mocne przytwierdzenie do ofiary. Narząd gębowy kleszcza wizualnie przypomina nożyczki. Dzięki takiej budowie może szybko i bezboleśnie doprowadzić do przerwania naskórka ofiary, a co za tym idzie – mieć łatwiejszy dostęp do pokarmu. Krew jest jedynym pożywieniem tych pajęczaków, dlatego z natury kleszcze są pasożytami żerującymi na zwierzętach oraz ludziach.

Kleszcze najczęściej zamieszkują zielone tereny, a swoją ofiarę znajdują dzięki, nad wyraz wyczulonym, zmysłom. Insekty są bardzo wrażliwe na ciepło ciała, zapach a także wibracje powstałe podczas przemieszczania się. Na swoją ofiarę kleszcze potrafią czekać przez długi czas. Pajęczaki te wykształciły umiejętność przeżywania bez konieczności spożywania pokarmu.

KLESZCZE U KOTA - W JAKI SPOSÓB INSEKTY POLUJĄ NA ZWIERZĘTA?

Po każdym pobycie kota poza domem, czyli np. w lesie, trawiastej łące lub pastwisku, konieczne jest dokładne obejrzenie jego ciała. W przypadku niektórych ras jest to nieco utrudnione, ze względu na długą sierść. Wtedy, kleszcz u kota jest bardzo trudny do znalezienia.

Po przedostaniu się na jego sierść rozpoczyna poszukiwania idealnego miejsca, gdzie będzie mógł żerować. Obszar mu być ciepły i mało owłosiony, dzięki czemu kleszcz będzie mógł efektywne pobierać pożywienie. Kleszcza u kota można najczęściej znaleźć na brzuchu, uszach, pyszczku, pod pachami oraz w okolicach pachwin. Dodatkowo kleszcze mogą wbić się również na szyi lub grzbiecie. Warto pamiętać, że ukąszenie kleszcza u kota jest całkowicie niewyczuwalne dla zwierzęcia. Wbicie żądła pajęczaka nie prowadzi do pojawienia się swędzenia czy podrażnienia.

JAK WYCIĄGNĄĆ KLESZCZA KOTU?

Wyciągnięcie kleszcza kotu jest zbliżone do sposobu usuwania tego pajęczaka u człowieka. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zasady dotyczące wyciągania kleszczy u kota:

  • nie należy zgniatać kleszcza po jego znalezieniu,
  • nie wolno smarować pajęczaka żadnym rodzajem tłuszczu (takim jak np. masło),
  • nie należy przenosić na kleszcza substancji takich jak lakier do paznokci czy benzyna,
  • nie wolno traktować kleszcza żadnym rodzajem alkoholu.

Wyżej wymienione działania mogą doprowadzić kleszcza do wymiotów. To bardzo niebezpieczne i może skutkować natychmiastowym przekazaniem kotu szkodliwych dla jego zdrowia wirusów lub bakterii.

Jak wyciągnąć kleszcza kotu? Warto to zrobić w kilku krokach:

  • należy złapać kleszcza jak najbliżej naskórka specjalnym narzędziem lub pęsetą,
  • proces jego wyciągania należy przeprowadzać powoli i ostrożnie, kleszcza nie powinno się wyszarpywać
  • po jego usunięciu należy przemyć ranę środkiem do dezynfekcji,

Kleszcza po wyciągnięciu należy zgnieść, spalić lub wyrzucić do toalety.

CHOROBY ODKLESZCZOWE U KOTA

Atak kleszcza jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia pokąsanych ludzi i zwierząt. Pajęczaki te przenoszą groźne drobnoustroje chorobotwórcze, które podczas ukąszenia przedostają się do krwiobiegu kota i prowadzą do rozwoju ciężkich chorób. Szczególnie często przenoszonymi chorobami, które rozwijają się po ukąszeniu przez insekty są:

  • Babeszjoza - to choroba wywołana po ukąszeniu kleszcza. Jej objawami u kota jest nadmierna senność, brak apetytu, osłabienie, biegunka oraz podwyższona temperatura ciała. Po rozpoznaniu objawów konieczne jest rozpoczęcie leczenia, które opiera się na dobraniu odpowiednich leków oraz nawadnianiu. W skrajnych przypadkach potrzebne jest przetoczenie krwi.
  • Borelioza - to najczęściej pojawiająca się choroba u kotów po ukąszeniu kleszcza. W początkowej fazie rozwoju dolegliwości objawia się ogólnym osłabieniem organizmu zwierzęcia. Skutkuje rozwojem chorób serca, stawów, układu pokarmowego oraz mózgu. Wcześnie rozpoznana, może być skutecznie leczona, dzięki zastosowaniu antybiotyku. Niestety, jej rozpoznanie jest bardzo trudne, co sprawia, że zwierzę przez wiele lat nie otrzymuje właściwego leczenia.
  • Anemia zakaźna - to wysoce śmiertelna dolegliwość wśród kotów, która występuje po ugryzieniu przez kleszcza, ale też pchły. Prowadzi do całkowitego osłabienia organizmu i bezpośredniego narażenia życia zwierzęcia. Jej rozpoznanie jest bardzo trudne i wymaga przeprowadzenia właściwych badań klinicznych.

Aby nie dopuścić do ukąszenia kleszcza u kotów, niezwykle ważna jest profilaktyka. Warto stosować przeciwkleszczowe obroże lub specjalne krople odstraszające kleszcze. Co więcej, po każdym pobycie zwierzęcia na zewnątrz należy dokładnie obejrzeć jego ciało w celu znalezienia ewentualnych osobników kleszczy jeszcze przed wbiciem się w naskórek kota.

Kiedy i jak siać trawę?
Jak odgrzybić klimatyzację?
Jak odkleić naklejkę z szyby?
Czym usunąć rdzę?
Kiedy i jak siać trawę?
Jak odgrzybić klimatyzację?
Jak odkleić naklejkę z szyby?
Czym usunąć rdzę?