Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak sadzić czosnek?

Coraz więcej osób decyduje się na zasadzenie czosnku w swoim domowym ogródku. Właśnie ta roślina wykazuje bowiem działanie antybakteryjne, przeciwzapalne, a także doskonale uzupełnia codzienną dietę. Wbrew pozorom czosnek ma dosyć spore wymagania pokarmowe oraz potrzebuje żyznych i bogatych w składniki odżywcze gleb. Jak sadzić czosnek i jakie czynniki mają znaczący wpływ na jego prawidłową uprawę?

Kiedy sadzić czosnek?

Czosnek zaliczany jest do roślin, które nie muszą mieć specjalnych wymagań klimatycznych. Mimo to najbardziej optymalny czas jego sadzenia przypada na miesiące jesienne (od połowy września do początku listopada) oraz wiosenne (marzec lub początek kwietnia). Zalecane jest jednak sadzenie czosnku w terminie jesiennym - roślina ta doskonale zimuje, a co za tym idzie mniej choruje, a także o wiele szybciej dojrzewa. Należy też szczególnie pamiętać o tym, że jesienią powinno sadzić się głównie czosnek charakteryzujący się większymi główkami, zaś odmiany jare, które nie wytwarzają pędu kwiatostanowego dobrze pozostawić na okres wiosenny.

Wybór właściwej gleby

Uzyskanie odpowiedniego podłoża, na którym czosnek będzie mógł prawidłowo się rozwijać nie należy do najłatwiejszych zadań. Na tradycyjnej ziemi roślina ta nie ma bowiem właściwych warunków, aby rosnąć. Czosnkowi najbardziej pasuje więc gleba próchniczna i przepuszczająca o obojętnym pH (6,5-7). W przypadku gleb kwaśnych konieczne okaże się wcześniejsze przeprowadzenie ich wapniowania. Doskonałe płodozmiany dla czosnku stanowią wszelkie rośliny motylkowate, przede wszystkim fasola, bób, groch, pomidory, ogórki albo zboża. Z drugiej jednak strony nie powinno się sadzić czosnku na miejscu roślin kapustnych, cebulowych, okopowych albo traw. Osoby, które nie są pewne jak prawidłowo przygotować glebę przed posadzeniem czosnku mogą udać się do najbliższego sklepu ogrodniczego, w którym znajdą odpowiednią glebę kwalifikowaną pod uprawę roślin bylinowych.

Jak sadzić czosnek?

Bezpośrednio przed sadzeniem należy podzielić całą główkę czosnku na pojedyncze ząbki. Jednocześnie trzeba też zwrócić uwagę na to, aby każdy ząbek zawierał także chociaż małą część piętki, bo w innym przypadku dalszy rozwój rośliny nie będzie możliwy. Powinno się także sadzić wyłącznie duże ząbki czosnku, ponieważ z mniejszych najczęściej rosną bardzo małe główki, które nie będą się później do niczego nadawać. Czosnek należy sadzić w równych rzędach oddalonych od siebie o 30-40 centymetrów, mniej więcej co 6-10 centymetrów. Sadzonki powinno się umieszczać na głębokościach od 6-8 centymetrów w pozycji pionowej piętką skierowaną ku dołowi. Na tym etapie znalezienie optymalnej głębokości jest bardzo ważne, ze względu na to, że zbyt głęboko posadzone ząbki mogłyby mieć kłopot z właściwym przebiciem liści na powierzchnię, zaś posadzone za płytko narażają całą roślinę na przemarznięcie.

Zabieg ściółkowania

Dbając o prawidłowy rozwój czosnku bezpośrednio po posadzeniu powinno się przeprowadzić ściółkowanie. Najlepszym do tego zabiegu materiałem okaże się kompost, obornik, rozdrobniona słoma, kora drzew iglastych lub liście. Ściółkowanie nie tylko skutecznie zapobiega pojawianiu się chwastów, ale również pozwala utrzymać optymalny poziom nawilżenia gleby. Ponadto, taki proces efektywnie wzbogaca ziemię o różnorodne składniki mineralne, zapobiega ich nadmiernemu wypłukiwaniu oraz znacząco przyczynia się do uzyskania większej ilości plonów.

Jak prawidłowo pielęgnować czosnek?

Uprawa czosnku polega przede wszystkim na regularnym nawadnianiu rośliny. Czosnek jest wyjątkowo wrażliwy na wszelkie niedobory wody, zwłaszcza w trakcie zawiązywania się główek (okres od połowy maja do połowy czerwca). Jednocześnie trzeba przy tym pamiętać, aby na dwa, trzy tygodnie przed planowanym zbiorem plonów całkowicie zaprzestać podlewania.

Do jednych z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych czosnku zalicza się także odchwaszczanie. W przypadku domowych zbiorów wystarczy jedynie przeprowadzić zwyczajne motykowanie łącząc je z precyzyjnym rozbijaniem ziemi oraz systematycznym wyrywaniem chwastów z gleby. Z kolei uprawa towarowa będzie juz wymagać zastosowania bardziej profesjonalnych środków takich jak herbicydy.

Czosnek dobrze reaguje również na nawozy organiczne. Można więc dodatkowo użyźnić ziemię na głębokości trzydziestu centymetrów wszelkimi nawozami potasowymi albo fosforowymi.

Sadzenie czosnku w doniczce

Osoby, które nie mogą pochwalić się przydomowymi ogródkami, równie skutecznie mogą posadzić czosnek na parapecie we własnej kuchni. Do tego celu wystarczy jedynie przygotować doniczkę głęboką na około dwadzieścia centymetrów. Czosnek w doniczce sadzi się praktycznie na identycznych zasadach jak ten w ogródkach. Pojedyncze ząbki należy umieścić w ziemi (odpowiednio próchnicznej z obojętnym odczynnikiem pH 6,5-7) na głębokości około 6-8 centymetrów. Następnie, doniczkę z czosnkiem powinno się ustawić w nasłonecznionym miejscu ze stałym dostępem do światła. Potem wystarczy już tylko pamiętać o regularnym podlewaniu i w razie konieczności o precyzyjnym wyrywaniu chwastów.

Czytaj też: Jak i jak sadzić trawę?

Wróć

Jak odgrzybić klimatyzację?
Jak odkleić naklejkę z szyby?
Jak usunąć farbę z ubrania?
Czym usunąć rdzę?
Jak odgrzybić klimatyzację?
Jak odkleić naklejkę z szyby?
Jak usunąć farbę z ubrania?
Czym usunąć rdzę?