Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak odstraszyć szpaki i cieszyć się zbiorami? Skuteczne metody walki ze szpakami

Piękne czerwone wiśnie, ogromne czereśnie, śliwki, które najchętniej jadłoby się wzrokiem... Niestety, te pyszne owoce nie przykuwają wyłącznie naszej uwagi. Owocowe drzewa jak magnes przyciągają szpaki. Ptaki te stanowią naprawdę spory problem, niszcząc okazy w ogrodach i sadach w zaledwie kilka godzin. Jak skutecznie je odstraszać, aby móc cieszyć się darami naszych drzew i nie musieć dzielić się nimi ze skrzydlatymi niszczycielami?

Straszliwe dźwięki - których odgłosów boją się szpaki?

W walce z tymi niechcianymi gośćmi naszych ogrodów rezultaty daje hałas, którego wręcz nie znoszą. Najskuteczniejsze okazują się tutaj wszelkiego rodzaju armatki hukowe, jednak tych lepiej używać w sadach oddalonych od domów - nikt przecież nie chce niszczyć sąsiedzkich relacji przez szpaki atakujące drzewa. Armatki to jeden z najlepszych sposobów odstraszania tych ptaków. Wytwarzają one huk o wysokości aż 120 decybeli - po takiej terapii szokowej szkodniki prędko nie wrócą w okolice naszych drzew!

Inną dobrą metodą pozbycia się szpaków z sadu czy ogrodu, są specjalne odstraszacze dźwiękowe. Te niewielkie urządzenia posiadają głośniki o określonym zasięgu działania, z których wydobywają się dźwięki drapieżnych ptaków. Nagrania z odzewami drapieżników można także pobrać w formie mp3. Szpaki, słysząc te odgłosy, wyczują zagrożenie i jak najszybciej uciekną daleko od miejsca żeru, chcąc chronić siebie i całą swoją rodzinę.

Balony i wiatraki z piekła rodem

Podobnie jak w przypadku gołębi, które tak lubią zamieszkiwać balkony bloków i wieżowców, w walce ze szpakami przydatne okażą się wszelkiego rodzaju straszaki wizualne. Foliowe woreczki, balony czy kolorowe wiatraki będą poruszać się na wietrze, co spowoduje, że niszczycielskie ptaki będą bały się zbliżać do drzewa z "przerażającą folią". Na gałęziach warto powiesić także nieużywane już przez nas płyty CD. Odbijają one światło i odstraszają szpaki już z daleka. Sadownicy bardzo często umieszczają na swoich drzewach również sztuczne sylwetki ptaków drapieżnych lub latawce w kształcie skrzydeł - ten sposób walki z nieprzyjaciółmi z rodziny szpakowatych też skutkuje!

Zaproś szpaki gdzie indziej - morwa w ogrodzie

Szpaki niemal tak samo jak wiśnie, czereśnie, śliwki czy jabłka, lubią czarne owoce morwy. To jeden z ich ulubionych przysmaków. Jeśli chcemy odwrócić uwagę swoich nieproszonych gości, posadźmy w ogrodzie właśnie tę roślinę. Na pewno zainteresują się nią szybciej niż mogłoby się wydawać. Możemy w ten sposób uchronić dary swoich pozostałych drzew pełnych pięknych, pysznych owoców. Te przeznaczone są przecież dla nas, nie dla szpaków!

Siatka skuteczną metodą walki ze szpakowatymi

Kolejnym sposobem, który może pomóc nam pozbyć się tych żerujących ptaków z sadu czy ogrodu, jest rozciągnięcie w nim siatki ochronnej. Znajdziemy ją w każdym sklepie ogrodniczym. Jest ona zazwyczaj elastyczna i lekka, nie sprawia więc problemów podczas montowania. Założona na drzewo, utrudni szpakom niszczenie i wyjadanie naszych owoców. Nie zdejmą one siatki, nie przecisną się przez nią... aż w końcu zrezygnują z prób okupacji posadzonej przez nas wiśni czy śliwy!

Jak odstraszyć ptaki spod dachu?

Jeżeli zależy nam na tym, aby niechciani goście nie zagnieżdżali się pod naszymi dachami, warto zamontować w takich miejscach specjalne pręty z kolcami. Są one tępo zakończone, więc nie zadają ptakom ran, jednak wystarczają, by odstraszyć je z wszelkich miejsc, do których wcześniej mogły mieć dostęp. Innym sposobem odstraszania "skrzydlatych krzykaczy" są specjalne dachowe odstraszacze, odporne na działanie warunków atmosferycznych i wiatru. Płoszą one ptaki i są możliwe do założenia w miejscach, w których nie można zamontować kolców.

Walka ze szpakami może być uciążliwa, jeśli jednak wybierzemy odpowiednie metody, szybko da świetne rezultaty. Trzeba tylko działać cierpliwie i do skutku - nieproszeni goście na pewno w końcu pozostawią okupowane drzewa na naszą wyłączność i pozwolą nam cieszyć się darami lata w postaci pięknych i słodkich owoców!

Wróć

Kiedy i jak siać trawę?
Jak odgrzybić klimatyzację?
Jak odkleić naklejkę z szyby?
Czym usunąć rdzę?
Kiedy i jak siać trawę?
Jak odgrzybić klimatyzację?
Jak odkleić naklejkę z szyby?
Czym usunąć rdzę?
Gazetka NETTO