Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak odstraszyć gołębie?

Gołębie zazwyczaj nie obawiają się ludzi, dlatego w miastach można spotkać je dosłownie wszędzie. To piękne, ale jednocześnie wyjątkowo uciążliwe sąsiedztwo. Nie bez powodu w finansach wielu gmin i miast zabezpieczane są corocznie środki rozdysponowane następnie na ochronę infrastruktury przed gołębiami, oraz naprawę uszkodzeń, które wyrządziły. Sprawdźmy zatem, jak odstraszyć gołębie i tym samym ochronić nasze mienie.

Siatki ochronne

Jeśli zdarzyło nam się wyjechać na wymarzony urlop i po powrocie na balkonie zauważyliśmy gniazdo, którego pilnuje gołąb, możemy być pewni, że mamy niemały problem. Ptak raz zadomowiony, będzie notorycznie powracał w to samo miejsce i może okazać się, że na jednym lęgu się nie skończy. Jak odstraszyć gołębie z balkonu, aby nie wyrządzić im krzywdy? Sprawdzonym sposobem jest montaż siatki ochronnej. W każdym markecie znajdziemy obszerną ofertę rozmaitych siatek, które można wykorzystać do tego celu. Pamiętajmy o tym, aby siatka miała jak na tyle małe oczka, aby gołąb się nie przecisnął. Montując zabezpieczenie, zróbmy to dokładnie, nie pozostawiając szczelin, które sprytni skrzydlaci utrapieńcy z pewnością wykorzystają.

Imitacje drapieżników

Sztuczne imitacje drapieżników wykonane z metalu lub tworzyw sztucznych są wizualną metodą odstraszenia gołębi. Potocznie nazywane strachem na gołębie figurki w kształcie ptaków drapieżnych postawione lub zawieszone na balkonie, tarasie, lub w ogrodzie skutecznie odstraszą nieproszonych gości, przywodząc im na myśl naturalnego wroga. Równie skutecznym sposobem jest naklejka imitująca drapieżnika przyklejona na szybę. To rozwiązanie często spotykane również w budynkach z dużymi przeszkleniami. Chroni przez zbliżaniem się ptactwa i nieuważnym rozbiciem o szybę.

Niemiłe gołębiom dźwięki

Tutaj mamy pełne pole do popisu. Wszelkie wiatraczki dziecięce, plastikowe butelki na kijkach, lub zawieszone szeleszczące reklamówki emitują przykry dla gołębi hałas i z powodzeniem mogą być stosowane w ogrodach. Bardziej profesjonalnym rozwiązaniem są systemy dźwiękowe emitujące odgłosy atakujących ptaków drapieżnych takich jak jastrzębie, orły lub sowy. Innym sposobem jest bezgłośnie dla człowieka urządzenie emitujące ultradźwięki. Sprzęt zajmuje niewielką ilość miejsca, a ultradźwięki słyszą jedynie zwierzęta. Jedyną wadą jest fakt, że słyszą je również zwierzęta domowe, więc jeśli posiadamy psa, lub kota, nie jest to najlepsze rozwiązanie.

Kolce

Jak odstraszyć gołębie z parapetu, lub dachu? Jest to zdecydowanie łatwiejsze, niż w przypadku dużego ogrodu. Świetnie sprawdzają się kolce. Przez wzgląd na humanitarne traktowanie skrzydlatych małych braci polecane są kolce wykonane z tworzywa, a nie metalu, które są zdecydowanie bezpieczniejszą dla ptaków alternatywą. Wszak chodzi o to, aby odstraszyć gołębie, a parapety uchronić przed oblężeniem, a nie o to, by robić ptakom krzywdę.

Środki chemiczne

Spray, lub inny preparat posiadający w składzie bezpieczne dla ptaków, jednak odstraszające zapachem olejki eteryczne bardzo dobrze sprawdza się na balkonach i parapetach. Spryskanie powierzchni uprzykrzonym zapachem skutecznie zapobiegnie siadaniu tam ptactwa. Wybrane mieszanki zapachowe są przetestowane pod kątem skuteczności i jednocześnie bezpieczne dla ptaków. Dostępne są również granulaty, które po rozcieńczeniu z wodą można rozlać na dachówkach, zapobiegając siadaniu na nich gołębi. Bardzo dobrze sprawdza się również żel na tackach, który wytwarza światło ultrafioletowe. Gołębie nie wiedząc, z czym mają do czynienia, wolą się nie zbliżać. Należy pamiętać o tym, aby wszystkie preparaty chemiczne były bezpieczne dla ptactwa i biodegradowalne.

Wróć

Kiedy i jak siać trawę?
Jak odgrzybić klimatyzację?
Jak odkleić naklejkę z szyby?
Czym usunąć rdzę?
Kiedy i jak siać trawę?
Jak odgrzybić klimatyzację?
Jak odkleić naklejkę z szyby?
Czym usunąć rdzę?
Gazetka NETTO