Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak wyprać buty w pralce?

Pewnie nie raz zastanawiałeś się, czy Twoje buty można prać w pralce. Bardzo trudno jest odpowiedzieć na to pytanie od razu, ponieważ jest wiele czynników, które wpływają na ten proces. Mamy kilka przydatnych wskazówek, jak prać buty w pralce, nie niszcząc ich.

Czy pranie butów w pralce jest dozwolone?

Zamierzasz podjąć ten ryzykowny krok, ale być może masz zupełnie logiczne pytanie o to, które buty można prać w pralce, a które nie. Eksperymentowanie jest dobre, ale mało kto ma odwagę zaryzykować swoją ulubioną parę butów ot tak. Trudno z całą pewnością stwierdzić, że do prania nadają się tylko konkretne buty, ponieważ prawie każdy but może ulec deformacji. Dlatego przed włożeniem buta do pralki należy go dokładnie obejrzeć.

 • Jeśli na etykiecie znajduje się informacja, łatwiej będzie Ci się zorientować, jak prać buty w pralce.
 • Instrukcje dotyczące pielęgnacji można sprawdzić na stronach internetowych producentów.
 • Należy również wziąć pod uwagę materiał. Na przykład materiałowe kapcie i trampki bez problemu zniosą pranie w pralce. Z kolei buty zamszowe ulegną zniszczeniu w 100%. Jeśli podczas oględzin zauważysz, że buty są klejone, a nie zszywane w żadnym miejscu, odłóż je na bok.
 • Pranie butów w pralce szczególnie tych klejonych źle się skończy, ponieważ pod wpływem wody rozpadną się.
 • Elementy metalowe lub skórzane są bardziej narażone na zniszczenie podczas prania w pralce. Metal będzie korodował, a skóra może pękać. Wygląd takich butów będzie zupełnie nieatrakcyjny.

Przygotowanie do prania

Jeśli jesteś gotowy do prania butów, nie wrzucaj ich od razu do bębna - będzie to miało negatywne skutki, a Ty możesz w końcu zapomnieć o swoich ulubionych butach. Można również uszkodzić pralko-suszarkę. Dlatego opłaca się myć buty prawidłowo, starannie i z rozwagą. Przed praniem należy je zabezpieczyć przed przeciążeniem przez wirujący bęben. Jednocześnie nie zaszkodzi chronić bębna pralki, gdyż twarde podeszwy będą o niego uderzać. Znane są sytuacje, w których podczas mycia ciężkiej pary butów dochodzi do rękoczynów. Taki problem rozwiązuje się dość prosto - zanurzamy ulubioną parę w specjalnym woreczku do prania, a następnie wybieramy odpowiedni tryb.

Czy mogę prać moje baletki w pralce?

Baletki wykonane z materiału można po prostu włożyć do bębna, ale baletki ze skóry lub innego gęstego materiału należy prać w worku do prania. Pamiętaj, aby dokładnie umyć buty, usuwając brud z podeszwy i kurz z zewnątrz. Należy również pozbyć się wszelkich metalowych części i sznurowadeł. Wkładki do butów nie są wyjątkiem i również powinny być prane oddzielnie. Włóż buty do worka i załaduj je do maszyny.

Proces prania

Pranie butów w pralce rozpoczynamy po zastosowaniu się do wszystkich zaleceń. Dodaj detergent do dozownika proszku, najlepiej płynny, ponieważ ma on doskonałe właściwości zmiękczające. Ale jeśli używasz normalnego detergentu, 50g jest więcej niż wystarczające. Wiele można usłyszeć o tym, jak prawidłowo prać buty w pralce. Wybór odpowiedniego trybu jest w tej kwestii bardzo ważny. Jeśli nie masz specjalnego cyklu prania, wybierz cykl delikatny, ponieważ nie uszkodzi on Twoich butów, ale je zmiękczy. Ustawić temperaturę na 40 stopni. Wyłączyć wirowanie i suszenie - należy to zrobić ręcznie. Teraz włącz "Start" i poczekaj, aż pralka skończy pracę.

Jeśli zastanawiasz się, jak prać skórzane buty, musisz wiedzieć, że moczenie ich w ciepłej wodzie spowoduje, że stracą swój kształt i zdeformują się. Jeśli masz wątpliwości, czy możesz prać swoje buty lub chodaki w pralce, czy też nie, ustaliliśmy już, że mają one twarde podeszwy, co oznacza, że będziesz musiał użyć torby do prania. Suszenie Wiesz już, jak wyprać buty, teraz powinniśmy porozmawiać o równie ważnym procesie - suszeniu. Suszenie jest bardzo ważnym etapem.

Wysuszenie

Wiesz już jak umyć buty, teraz powinniśmy porozmawiać o równie ważnym procesie: suszeniu. Suszenie jest bardzo ważnym etapem. Nie susz butów w kaloryferze ani na słońcu, ponieważ w wysokich temperaturach odkształcą się i mogą się odkleić.

 • Włóż dużo białego papieru do butów, aby nadać im kształt, ubij go. Gazety i błyszczące czasopisma są zakazane, ponieważ ilustracje mogą zostać przeniesione do wnętrza buta.
 • Wysusz ulubione buty na balkonie. Jest dobrze wentylowany, a powietrze pozytywnie wpływa na buty, zapewniając szybsze schnięcie.
 • Po wyschnięciu potraktuj go środkiem odpychającym wilgoć. Takie rozwiązanie znajdziesz w każdym sklepie obuwniczym.

Pomocne wskazówki

Jeśli pranie w pralce nie przynosi rezultatu, a plamy pozostają na swoim miejscu, należy zająć się nimi ręcznie. Do usuwania trudnych plam na butach można użyć płynu do mycia naczyń - usunie on olej maszynowy. Nałożyć płyn na plamę i pozostawić na dzień w ten sposób. Następnie można uruchomić pralkę. Plamy z trawy można czyścić roztworem amoniaku i ciepłej wody (w stosunku 1:1). Następnie potraktuj plamę mydłem do prania.

 • Jeśli przypadkowo upuścisz farbę na buty, użyj acetonu. Jeszcze kilka przydatnych wskazówek, o których warto pamiętać:
 • Nigdy nie należy prać uszkodzonych butów w pralce.
 • Nie wkładaj do bębna więcej niż dwóch par butów - po prostu uszkodzą one pralkę i jej podzespoły.
 • Jeśli Twoje buty są ozdobione satynowymi kokardkami, dżetami, kamyczkami i innymi dekoracjami, mogą one odpaść podczas prania.
 • Buty niskiej jakości rozpadną się w pralce natychmiast, dlatego spróbuj wyczyścić je ręcznie.

Jeśli ktoś sugeruje użycie mydła w płynie, żelu pod prysznic lub szamponu, zignoruj tę radę. Produkty te nie nadają się do prania w pralce, więc ryzykujesz uszkodzenie urządzenia. Do tkanin kolorowych lepiej kupić żele w płynie lub proszki - zmiękczają i są delikatne dla butów.

Wróć

CZYM CZYŚCIĆ FUGI?
JAK CZYŚCIĆ PRALKĘ?
Jak prać ręcznie?
Jak usunąć plamy z truskawek?
CZYM CZYŚCIĆ FUGI?
JAK CZYŚCIĆ PRALKĘ?
Jak prać ręcznie?
Jak usunąć plamy z truskawek?
Gazetka NETTO