Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak się pozbyć robaków z łazienki?

Łazienka jest szczególnym miejscem w domu. W jej wnętrzu panują specyficzne warunki, jak podwyższona temperatura oraz wilgoć, która powstaje na skutek skraplającej się wody. Wilgotne i ciepłe warunki są idealnym środowiskiem go zagnieżdżenia się robaków. Robaki w łazienkach są często przyczyną paniki i niepokoju u mieszkańców, którzy rozpoczynają poszukiwanie skutecznych sposobów na ich zwalczanie. W łazience najczęściej można spotkać rybika cukrowego, który doskonale rozwija się w wilgotnych przestrzeniach. Jak rozpoznać rybika łazienkowego? Jak skutecznie pozbyć się robaków łazienkowych?

Robaki w łazienkach - rybik cukrowy

Łazienka je miejscem w domu, o której czystość i higienę domownicy troszczą się najbardziej ze wszystkich pomieszczeń. Mimo regularnego sprzątania i usuwania zabrudzeń, panuje w niej podwyższona wilgoć oraz zwiększona temperatura. To doskonałe środowisko dla osiedlenia się insektów, które szczególnie upodobały sobie wilgoć. Najczęściej spotykanym robakiem w łazienkach jest rybik cukrowy, który do prawidłowego rozwoju potrzebuje wilgotnego otoczenia.

Rybik łazienkowy jest niewielkim robakiem, który po osiągnięciu pełnej dojrzałości mierzy od 10 do 13 mm. Insekt, inaczej nazywany jest rybikiem cukrowym lub srebrzykiem, a swoją nazwę zawdzięcza srebrnemu wybarwieniu. Jego tułów jest podłużny, a niewielkie ciało pokrywają błyszczące, srebrne łuski. Najbardziej charakterystyczną częścią budowy rybika łazienkowego są długie czułki, które ułatwiają mu poruszanie się w ciemności.

Rybik cukrowy wyróżnia się specyficznym sposobem poruszania się. Dzięki licznym odnóżom przemieszcza się szybko, zwinnie, wykonując przy tym charakterystyczne, zygzakowate ruchy. Rybik łazienkowy jest robakiem, który nie toleruje jasnych pomieszczeń. Na poszukiwanie pożywienia wybiera się zazwyczaj nocą, a za dnia ukrywa się w różnych zakamarkach i szczelinach łazienkowych.

Rybik cukrowy żywi się cukrami, które pozyskuje z różnych źródeł, takich jak martwy naskórek ludzki, tkaniny, tektura czy nawet klej. Mimo swojego odstraszającego wyglądu, są całkowicie bezpieczne dla ludzi, dlatego że nie przenoszą wirusów i bakterii odpowiedzialnych za rozwój chorób ogólnoustrojowych.

Zwalczanie rybików łazienkowych - zmiana wilgoci w łazience

Głównym powodem osiedlenia się rybika w łazience są sprzyjające warunki do jego rozwoju. Aby pozbyć się niechcianego lokatora należy zniwelować wilgoć oraz wysoką temperaturę domowymi sposobami.

Jak się pozbyć rybików cukrowych? Pierwszym działaniem powinna być poprawa wentylacji w łazience, która pozwoli wyeliminować zbyt wysoką temperaturę oraz nadmierną wilgotność. Jak to zrobić?

  • regularnie wietrzyć pomieszczenie, szczególnie po kąpieli w wannie lub prysznicu,
  • należy przecierać wilgotną podłogę, meble oraz inne akcesoria, na których zbiera się woda,
  • po znalezieniu rybika cukrowego należy szczególnie zadbać o czystość w łazience i usuwać wszelkie zabrudzenia, jak resztki papieru czy kłębki kurzu,
  • warto usunąć wszelkie szczeliny, które są miejscem ukrywania robaków, na przykład między kafelkami, za brodzikiem czy pod wanną. Do tego celu warto wykorzystać silikon, który dokładnie zamaskuje nawet niewielkie zakamarki,
  • jeśli w łazience nie ma okna, warto zainwestować w wentylator, który pozwoli na usunięcie nadmiernej wilgoci.

Zwalczanie rybików łazienkowych

Mimo, że rybiki łazienkowe są całkowicie niegroźne dla człowieka, większość osób chce jak najszybciej pozbyć się ich z domu. Pierwszym krokiem powinna być zmiana warunków środowiskowych, które uniemożliwią mu przebywanie w łazience. Jeśli ograniczenie wilgoci i zmniejszenie temperatury nie przyniesie skutków, warto zastosować domowe sposoby na ich likwidację.

  1. Kwas borowy na rybika łazienkowego

Pierwszą metodą likwidacji rybika cukrowego jest wykonanie mieszanki kwasu borowego z cukrem pudrem w proporcjach 1:1. Zjedzenie przez robaka kwasu borowego uszkadza jego pancerz i prowadzi do jego likwidacji. Mieszankę warto ulokować w zakamarkach i szczelinach, które mogą być miejscem ukrywania się rybika.

  1. Pułapka na rybika cukrowego

Kolejną metodą niwelowania populacji rybika cukrowego jest stworzenie pułapki. Do szklanego słoika oklejonego taśmą należy włożyć przynętę na robaki, czyli łyżeczkę cukru lub kawałek chleba. Rybik podczas poszukiwania jedzenia z pewnością wejdzie do słoika owiniętego taśmą, ale nie będzie w stanie wydostać się z jego wnętrza.

Rybiki cukrowe i inne robaki obecne w łazienkach często kojarzone są ze złą higieną pomieszczeń. To bardzo mylne stwierdzenie, gdyż głównym czynnikiem dla ich rozwoju są sprzyjające, wilgotne warunki. W celu ich likwidacji warto zastosować domowe sposoby, które z pewnością pomogą uporać się z niechcianymi lokatorami.

Wróć

Jak czyścić fugi?
Jak prać ręcznie?
Jak prać ubranka dla noworodka?
Jak czyścić pralkę?
Jak czyścić fugi?
Jak prać ręcznie?
Jak prać ubranka dla noworodka?
Jak czyścić pralkę?
Gazetka NETTO