Mycie zębów przy użyciu szczoteczki elektrycznej jest znacznie prostsze i efektywniejsze. Korzystanie z niej jest polecane również przez stomatologów. Żeby jednak cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem, należy wiedzieć jak robić to prawidłowo. Jak zatem myć zęby szczoteczką elektryczną i jakich błędów unikać?
Szczoteczki elektryczne są skuteczniejsze od manualnych - to fakt, którego nie da się podważyć. Przede wszystkim są precyzyjne, a ruchy czyszczące które wykonują, pozwalają na dokładne usunięcie płytki nazębnej - również z miejsc trudno dostępnych. Z tego powodu, mycie zębów szczoteczką elektryczną wciąż zyskuje na popularności.
Zanim jednak dołączysz do grona tych osób, dobrze wiedzieć jaki rodzaj szczoteczki wybrać (stosowane są w nich różne technologie), a następnie jak się nią posługiwać, żeby dobrze czyścić zęby i jednocześnie nie pokaleczyć dziąseł.
Szczoteczki elektryczne można podzielić pod względem ruchów, jakie wykonuje szczoteczka oraz rodzaju użytej technologii. A są to:
To, który rodzaj szczoteczki najlepiej wybrać zależy od potrzeb oraz kwoty, jaką chcesz na nią poświęcić. Najtańsze są szczoteczki rotacyjne, zaś najdroższe ultradźwiękowe. Bez względu na to, najważniejsza jest prawidłowe mycie zębów szczoteczką elektryczną - jeśli robisz to źle na niewiele się zda, nawet najnowocześniejsze i najdroższe urządzenie.
Zmieniając szczoteczkę manualną na elektryczną, należy mieć na uwadze, że koniecznie trzeba zmodyfikować sposób mycia zębów. Elektryczne szczoteczki samodzielnie wykonują ruchy, dlatego nie należy ich powtarzać. Osoby, które dopiero zaczynają przygodę z tego typu szczoteczkami często mimowolnie naśladują manualny sposób mycia: wykonując ruchy wymiatające lub okrężne. Jest to zupełnie zbędne, a nawet może być szkodliwe. Szczoteczka elektryczna porusza się bowiem z dużą prędkością i siłą, jeśli więc zaczniesz zahaczać nią o dziąsła, może się to skończyć dość boleśnie.
Kolejny częsty błąd, to zbyt mocne dociskanie szczoteczki do powierzchni zębów (tutaj również niepotrzebnie naśladuje się mycie manualne). W ten sposób szybko można uszkodzić szkliwo zębów lub dziąsła - należy być naprawdę ostrożnym. Najlepiej delikatnie przesuwać szczoteczką po powierzchni zębów, a jeśli masz z tym problem - kupić model posiadający specjalny czujnik nacisku.
Uważasz, że mycie zębów elektryczną szczoteczkę jest dokładniejsze, a więc powinno trwać krócej? To kolejny błąd. Podobnie jak w przypadku tradycyjnych modeli, właściwy czas mycia to 2 minuty. Nie można także zapominać o dalszej higienie jamy ustnej, czyli stosowaniu płynów do płukania, nici dentystycznych lub irygatorów. Stanowią one uzupełnienie szczotkowania i zapobiegają chorobom dziąseł i zębów.
W przypadku tradycyjnych szczoteczek manualnych, skuteczne mycie zębów opiera się o wykonywanie ruchów wymiatających, jak też nie myje się kolejno każdego zęba, lecz kilka jednocześnie (ze względu na większy rozmiar główki). Elektryczne szczoteczki z małą główką pozwalają na mycie pojedynczych zębów. Jak więc wygląda prawidłowe mycie zębów szczoteczką elektryczną?
Szczoteczki elektryczne samodzielnie czyszczą przestrzenie międzyzębowe, nie trzeba więc dodatkowo dociskać ich w tych miejscach. Technika mycia nie jest wcale skomplikowana i po pewnym czasie będziesz robić to automatycznie. Warto stosować się do wszystkich powyższych zaleceń - zęby odwdzięczą się wówczas pięknym wyglądem i zdrowiem.