Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak prać ręczniki, aby były czyste i miękkie?

O rzeczy codziennego użytku trzeba dbać umiejętnie. Wtedy służą dobrze, długo, a korzystanie z nich jest przyjemnością. Pranie ręcznika to główne zadanie dotyczące dbania o ten produkt. Warto wiedzieć, jak należy to robić. Wątpliwości dotyczą i tradycyjnych ręczników, i tych z mikrofibry. W artykule informacje o tym, jak postępować, by uniknąć problemów.

W jakiej temperaturze prać ręczniki?

Optymalną temperaturą prania ręczników bawełnianych jest 60 st.C. W tak gorącej wodzie ginie większość bakterii i innych szkodliwych drobnoustrojów. Wyższa temperatura nie jest zalecana, bo niszczy to ręcznik. Czasami wybierze się niższą. Trzeba pamiętać, że najważniejsza wskazówka, jak prać ręczniki, znajduje się na metce. Dla ręczników z bawełny jest to zwykle 40 albo 60 st.C. Dla ręczników z włókien sztucznych przewidziane są niższe temperatury. Te 40 st.C to dla nich maksimum. Wiedząc, z czego zrobiony jest ręcznik, patrząc na metkę, można wybrać najlepszy program prania. Jeśli np. jest z bawełny, a na metce jest napisane 60 st.C, to wybierze się program do bawełny pranej w takiej temperaturze. Gdy potrzebne są niższe temperatury, jest to zaznaczone.

Ważne zalecenia dotyczące prania

Ręczniki najlepiej prać oddzielnie. To sprawi, że dłużej pozostaną puszyste. Ich powierzchnia nie uszkodzi się od metalowych elementów ubrań. Natomiast ubrania i inne tekstylia nie pokryją się pyłkami. Przez kilka pierwszych prań ręczniki pylą. Jeśli pozostanie to na ubraniach, to jest dodatkowa praca po wyciągnięciu ich z pralki. Wkładając ręczniki do pralki, trzeba łączyć jasne z jasnymi, a kolorowe z kolorowymi. Łączy się kolory podobne. Trzeba unikać nadmiaru proszku, bo trudno go będzie wypłukać. To mogłoby spowodować szorstkość tkaniny. Alternatywą dla użycia proszku jest pranie ręczników w płynie do prania. Cokolwiek się wybierze, trzeba mieć na uwadze kolor. Inne płyny czy proszki wybierze się do rzeczy białych, a inne do kolorowych.

Bardzo ważne jest, by nie używać środków do zmiękczania tkanin. Ręczniki pozostaną na długo miękkie i puszyste, jeśli będzie się je prawidłowo prać. Stosowanie środków zmiękczających sprawia, że gorzej wchłaniają one wodę. Nie wolno stosować wybielaczy, bo uszkadzają włókna. Ręcznikom nie służy też wirowanie. Zamiast tego można wysuszyć je w suszarce bębnowej. Jeśli nastawia się pralkę na wirowanie, to dobrze jest wybrać minimalną liczbę obrotów. Zmniejszy się ryzyko zagniecenia tkaniny. W sytuacji, jak się mocno zabrudzą, robi się to samo, co z każdą inną tkaniną. Właściwe pranie ręcznika poprzedza próba usunięcia plamy np. dzięki użyciu mydła.

Co z ręcznikami z mikrofibry?

Mikrofibra to typ włókna sztucznego. Takie ręczniki, choć są sztuczne, dobrze chłoną wodę. Ich zaletą jest szybkie wysychanie. Im szybciej ręcznik wyschnie, tym niższe ryzyko namnożenia się bakterii. Ręcznikom szybkoschnącym nie grozi też pleśń. By długo pozostały w dobrym stanie, nie można stosować przy praniu wysokich temperatur. Nie polecane jest prasowanie. O tym, jak prać ręcznik z mikrofibry, też najlepiej dowiedzieć się z metki. Zwykle wystarczy 30 st.C, by zyskał czystość. Gdy ręczniki są bardziej zabrudzone, można wybrać temperaturę 40 st.C. Program, jaki najlepiej wybrać, to ten do włókien sztucznych albo do tkanin delikatnych.

Pranie nowych ręczników jest konieczne!

Ręcznik trzeba wyprać przed pierwszym użyciem. Nowe tekstylia tego rodzaju mogą farbować. Najsilniejsze jest to przy pierwszym praniu. Później problem ten jest mniejszy, aż w końcu zanika. Bardzo ważne więc jest, by prać nowe ręczniki osobno tzn. każdy oddzielnie i nie łącząc ich z czymkolwiek innym. Wyjątek to sytuacja, gdy kupuje się dwa takie same. Wtedy obydwa można uprać razem. Pranie nowego produktu jest konieczne. Chodzi zarówno o higienę, jak i o względy praktyczne. Nowe ręczniki wrzuca się do pralki, by:

  • usunąć kurz i podobne zabrudzenia,
  • usunąć chemikalia,
  • poprawić wchłanianie wilgoci.

Jak często zmieniać i prać ręczniki?

Z ręcznikami jest podobnie jak z pościelą. Nie można myśleć o tym dopiero, jak pojawią się wyraźne zabrudzenia. Mogą one nie pojawić się długo, bo osusza się czystą, umytą skórę. Brak zabrudzenia nie oznacza, że ręcznik jest czysty. Osadza się na nim naskórek. Na tkaninie rozwijają się bakterie, wirusy, roztocza. W tym, jak prać ręczniki, jak często, chodzi o to, by były to rzeczy higieniczne. Mają styczność ze skórą. Te do rąk pozostawią to, co znajdzie się na nich, na rękach. Tymi rękami chwyta się produkty do jedzenia i pociera oczy. Ręcznik, którym wyciera się ręce, najlepiej zmieniać codziennie. Nie tylko o to chodzi, że on się bardziej brudzi i że jest do rąk i do twarzy. Korzysta się z niego bardzo często, więc niemal nigdy nie jest całkowicie suchy. Kąpielowy zmienia się raz na 3 dni. Jeśli łazienka ma słabą wentylację, można to robić częściej. Między jednym a drugim użyciem ręcznika jest przerwa, więc ma czas, by wyschnąć. Najlepiej jak ręczniki są na drążkach, a nie na haczykach. Szybciej wtedy schną.

Każda łazienka to miejsce sprzyjające namnażaniu się szkodliwych drobnoustrojów. W niektórych jest to większy problem, w innych mniejszy, ale zawsze on występuje. To miejsce wilgotne i ciepłe. Zdjętych z wieszaków ręczników zapewne nie wypierze się od razu. Musi uzbierać się ich więcej, by opłacało się nastawić pranie. Nie można wilgotnych wrzucać do kosza na brudne rzeczy. Zanim tam trafią, trzeba je powiesić, aby wyschły.

Tradycyjne pranie, czyli w ręku

Niekiedy trzeba powrócić do tradycyjnych metod. Jeśli jest jeden ręcznik do prania, a nie można czekać, aż uzbiera się ich więcej, to można uprać go w ręku. Jest to proste, ale potrzebny jest wysiłek. Oto krótkie przypomnienie dla chcących mieć w taki sposób czyste ręczniki – jak prać ręcznie. Do ciepłej wody wlewa się płyn do prania i umieszcza ręcznik. Gdy się namoczy, ugniata się go, by pozbyć się brudu. Później trzeba go wypłukać w letniej wodzie. Może w niej trochę poleżeć. Płukanie należy powtórzyć, używając chłodnej czy nawet zimnej wody. Po wyciśnięciu jej z tkaniny należy powiesić ręcznik na sznurku.

Zasady związane z suszeniem i prasowaniem

Ręczniki można suszyć w suszarce albo rozwieszone. Te z mikrofibry wyschną szybko. Duże i puszyste bawełniane schną powoli. Gdyby trwało to bardzo długo, mogłyby zbutwieć. Rozpoznaje się to po nieładnym zapachu. Nie należy umieszczać ich w miejscu mocno nasłonecznionym. Szybko by wyschły, ale mogłoby to uszkodzić ich kolory. Uprane ręczniki trzeba maksymalnie rozłożyć na sznurku. Powinny się znaleźć w miejscu ciepłym, suchym i nie nazbyt nasłonecznionym. Prawidłowe pranie ręczników to także wiedza o tym, jak je suszyć. Gdy robi się to źle, można popsuć efekt. Jeśli nie ma się suszarki, to wystarczy zapewnić im świeże powietrze. Rozłożone swobodnie na sznurku wyschną w dobrym czasie.

Zasada dotycząca prasowania jest łatwa do zapamiętania. Ręczników się nie prasuje. Gorące żelazko uszkadza włókna. To oznacza, że z miękkich i puszystych staną się one twarde i szorstkie. Ręcznik dobrze wygląda nawet bez tego, zwłaszcza jak się go zbyt mocno nie odwirowuje. Najważniejsze, by mieć miękkie ręczniki po praniu i czyste. Nawet gdyby miało to poprawić ich wygląd czy szybciej osuszyć, to szkoda jest zbyt duża. Niszczy się miękkość ręcznika, czyli całą przyjemność, jaką daje korzystanie z niego.

Unikanie problemów. O czym warto pamiętać?

Są cztery najważniejsze problemy, których trzeba uniknąć. W ramach podsumowania, jak prać ręczniki, informacje o tym, co może zaszkodzić. Rzeczy, które trzeba wyeliminować, gdy dba się o ręczniki, to:

  • niedostateczna czystość,
  • brak higieniczności,
  • utrata miękkości i puszystości,
  • szybkie niszczenie się ręcznika.

Ręcznik brudny po wypraniu: zbyt rzadkie pranie, zlekceważenie plamy, za niska temperatura prania, słaba jakość proszku czy płynu.

Niehigieniczność: długie leżenie mokrej tkaniny przed praniem, za niska temperatura prania, zbyt długie suszenie.

Jeśli tkanina przestała być przyjemna dla skóry, to przyczyn tego jest więcej. Główne błędy to używanie żelazka i stosowanie wybielaczy. Szkodzą też: twarda woda, suszenie na słońcu, zbyt duża ilość proszku. Pranie ręczników nie samych, a z innymi rzeczami, też ma tu pewne znaczenie.

By ręczniki służyły jak najdłużej

Szybkie niszczenie tkaniny oznacza różne rzeczy. Głównie chodzi o to, że są twarde ręczniki po praniu. Z czasem jest to szorstka i nieprzyjemna tkanina. Stają się też one cieńsze niż początkowo. Taka tkanina ulega uszkodzeniu, przeciera się i dziurawi. Trzeba unikać tego, co szkodzi miękkości ręczników. Bo tracąc swoją miękkość czy puszystość, jednocześnie szybciej się zużywają. Poza tym ręcznik zużywa się naturalnie. Im częściej się go używa i pierze, tym szybciej się zniszczy. Jednak robiąc to prawidłowo, można przedłużyć jego żywotność. Trzeba stosować się do wszystkich zaleceń, czy chodzi o pranie ręczników z mikrofibry, czy tych tradycyjnych. Pozwoli to dłużej się nimi cieszyć.

O tym, co używa się codziennie, warto wiedzieć, jak najwięcej. Gdy już wiadomo, jak prać ręczniki prawidłowo, pozostaje stosować się do tej wiedzy. Czystych i miękkich używa się z większą przyjemnością.

Wróć

Ile wsypać proszku do prania (na jedno pranie)?
Jak prać ubranka dla noworodka?
JAK CZYŚCIĆ PRALKĘ?
Jak usunąć plamy z truskawek?
Ile wsypać proszku do prania (na jedno pranie)?
Jak prać ubranka dla noworodka?
JAK CZYŚCIĆ PRALKĘ?
Jak usunąć plamy z truskawek?
Gazetka NETTO