Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak pozbyć się rybików cukrowych z kuchni i łazienki?

Niewielkie insekty, nazywane rybikami cukrowymi, żyją w sąsiedztwie człowieka od setek lat. Choć nie zagrażają zdrowiu ludzi, to ich bliska obecność może powodować niechęć, obrzydzenie albo dyskomfort. Zwykle zamieszkują kąty, listwy, czy siedzą głęboko w szczelinach, by pod osłoną nocy wyruszyć na żer. Przedstawiamy pięć skutecznych sposobów na to, jak się pozbyć nieprzyjemnego owada ze swojego mieszkania.

Skąd biorą się rybiki cukrowe?

Drobne owady przywędrowały do Europy wraz z transportami żywnościowymi z kontynentu afrykańskiego. Insekty szybko zadomowiły się we wszystkich krajach europejskich. Ich afrykańskie przyzwyczajenia każą im poszukiwać wyłącznie ciepłych, wilgotnych miejsc. W takim środowisku, przypominającym nieco swoją specyfiką tropiki, są w stanie wegetować i się intensywnie rozmnażać. Samica w okresie rozrodczym, składa nawet kilkadziesiąt żółtawych jajeczek.

Nic dziwnego zatem, że rybiki cukrowe bardzo chętnie zadomawiają się w mieszaniach, wybierając przede wszystkim zacienione, ciepłe miejsca, takie jak łazienka czy kuchnia. Kontakt z człowiekiem jest dla nich bardzo niekomfortowy - po wykryciu ruchu szybko się płoszą i uciekają do miejsc swojego bytowania. Ich wstydliwa natura nie musi jednak się wszystkim podobać. Przez wielu uważane są za brzydkie i niezwykle ohydne owady. Mają długie czułki, posiadają srebrzysty, chitynowy pancerzyk, zajadają się odpadkami. Dwoma słowami - są odstręczające.

Sposób 1: gruntowne i systematyczne porządki w mieszkaniu

Rybiki cukrowe najlepiej czują się w towarzystwie otaczającego je brudu. Jest to dla nich o tyle komfortowe, iż to właśnie w okruszkach, kurzu czy odpadkach znajdują swoje źródło pożywienia. Lubią mąkę, której nawet niewielkie ilości, niewidoczne dla człowieka, są dla nich mocnym magnesem. Pierwszym krokiem, w celu pozbycia się srebrzyków, powinny być gruntowne prace porządkowe w kuchni oraz łazience. W ten sposób odetniemy rybiki od źródła ich pożywienia. Będą mniej skore, aby wychodzić na nocną wyżerkę.

Za każdym razem, kiedy przygotowujemy posiłki w kuchni powinniśmy sprawdzić, czy coś nie spadło na podłogę. Zaleca się, aby przynajmniej raz dziennie odkurzyć miejsca najbardziej narażone na występowanie rybików. Możemy wyczyścić także szczeliny, z których wychodzą, octem z wodą. Mocny zapach kwasu octowego zniechęci owady do zapuszczania się w inne rejony mieszkania. Wygłodniałe rybiki nie będą pojawiać się już tak często, jeśli mieszkanie będzie dokładnie posprzątane. Jest niestety także druga strona medalu - srebrzyki potrafią wytrzymać bez pożywienia bardzo, bardzo długo, dlatego prace porządkowe muszą być przeprowadzane systematycznie.

Sposób 2: naturalna pułapka na rybiki cukrowe

Srebrzyste owady, jak sama ich nazwa wskazuje, uwielbiają słodkości. Ich głównym składnikiem pokarmowym są cukry, występujące w różnych składnikach pokarmowych. Zjadają to, co znajdą na powierzchni płytek i paneli. Można zatem wykorzystać ich naturalny popęd do cukrów i zmontować skuteczną, słodką pułapkę. Rybiki, idąc za swoim instynktem, będą chciały skorzystać z niecodziennego prezentu, pozostawionego przez nas na domowej posadzce.

Do stworzenia skutecznej trutki będziemy potrzebować kwasu borowego - naturalnego i nietoksycznego związku, stosowanego między innymi w nawozach, produktach do impregnacji czy wykorzystywanego do produkcji szkła borowego. Boraks jest silnie trującą substancją na rybiki, jednakże sam, pozostawiony na podłodze, nie przyciągnie rybików. W celu zanęty dodajemy cukier puder, który mieszamy w proporcjach 1:1 z kwasem. Stosując boraks musimy być jednak bardzo ostrożni: choć jest to naturalny związek chemiczny, to po zjedzeniu jest również szkodliwy dla ludzi. Powinniśmy zatem przemyśleć jego stosowanie, jeśli mamy w domu niefrasobliwe pociechy. Rybiki, przyciągnięte słodkim smakiem, będą systematycznie przenosić trującą mieszankę do swojego gniazda. Boraks, po kilku tygodniach, powinien doszczętnie wyniszczyć całą populację rybików w mieszkaniu.

Sposób 3: przeciwnik dla rybika

Naturalnym wrogiem rybika cukrowego jest skorek. Ten nieco większy owad uwielbia polowania na bezbronnego srebrzyka. Posiadanie skorków w mieszkaniu nie jest jednak najlepszym pomysłem. Są one większe, także wciskają się w szczeliny, dlatego nie stanowią zadowalającego rozwiązania dla człowieka. Jest jednak zwierzę, które może pomóc wytępić srebrzyki, jednocześnie bardzo dobrze się przy tym bawiąc. Chodzi oczywiście o kota domowego, dla którego polowanie na owady będzie świetną zabawą. Kot, który posiada instynkt łowcy, sam będzie wiedział, co należy zrobić. Początkowo będzie się nimi bawił, trącał łapką, aby je w końcu unieszkodliwić. Taki sposób może stanowić także sporo frajdy dla samego właściciela kota. Nauka polowania, nagradzanie za skuteczne łowy, będzie skutecznym sposobem na wychowanie kota jako przyjaciela domu. Zatem - jak pozbyć się rybików? Kupmy kota, który będzie polował nie tylko na srebrzyki, ale i pająki, muchy czy inne nieprzyjemne insekty.

Sposób 4: gotowe pułapki sklepowe

Możemy pójść też nieco na łatwiznę. W większości dużych marketów znajdziemy gotowe pułapki, które będą dobrym sposobem na to jak się pozbyć rybików z mieszkania. Mogą przyjmować one rożną formę: spotkamy taśmy z klejem, pułapki-labirynty i inne, wymyślne metody. Zasada działania w każdym przypadku jest bliźniacza. Owad, przyciągnięty zapachem atraktantu, kieruje się w stronę nagrody. W trakcie podążania wpada jednak w kleistą pułapkę, z której nie jest w stanie się wydostać.

Rybiki nie potrafią ostrzegać innych przedstawicieli swojego gatunku, dlatego każdy rybik podejmuje podobną decyzję - wabik jest silniejszy, niż widok innych rybików zakleszczonych w pułapce. Pułapka, w zależności od swojej skuteczności, jest w stanie wyłapać nawet kilkadziesiąt srebrzyków. Jest to z pewnością dobry sposób, jeśli chcemy rzeczywiście sprawdzić, czy populacja rybików jest w naszym mieszkaniu duża. Pułapka pozostawiona na podłodze działa na rybiki w kuchni, łazience czy salonach. Te, które zadomowiły się np. w łóżku, mogą nie skorzystać z zachęcającej zasadzki. Warto jednak wiedzieć, że rybiki w łóżku stanowią rzadkość. Mają one słabe odnóża, przez co kiepsko sobie radzą ze wspinaniem się po nieregularnych powierzchniach. Jeśli zobaczymy jakieś robaki w ubraniach, czy właśnie w łóżku - może to oznaczać, że mamy do czynienia z innym rodzajem insekta.

Sposób 5: ostateczny oręż na to, jak pozbyć się rybików

Jeśli wszystkie inne przedstawiane metody zawiodły, być może będziemy zmuszeni sięgnąć po mocniejszą broń, która położy kres istnieniu rybików cukrowych w kuchni czy łazience. Chodzi o chemiczną eksterminację całej populacji srebrzyków. W tym celu będziemy musieli skorzystać z usług firmy, która świadczy usługi dezynsekcyjne. Możemy także wybrać się do sklepu bądź zamówić preparaty online. Są to silne substancje chemiczne, które mogą być także niebezpieczne dla naszych zwierząt domowych czy dzieci - powinniśmy zatem używać ich niezwykle rozważnie. Warto jednak sprawdzić wszystkie metody na to, jak pozbyć się rybików. Z dużym prawdopodobieństwem któraś z nich okaże się skuteczna.

Wróć

JAK CZYŚCIĆ FUGI?
JAK CZYŚCIĆ PRALKĘ?
Jak prać ręcznie?
Jak usunąć plamy z truskawek?
JAK CZYŚCIĆ FUGI?
JAK CZYŚCIĆ PRALKĘ?
Jak prać ręcznie?
Jak usunąć plamy z truskawek?
Gazetka NETTO