Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Ile wsypać proszku do prania (na jedno pranie)?

Nierzadko zdarza się, że wsypiemy do szuflady na detergent w pralce za dużo, albo wręcz przeciwnie za mało proszku do prania. Nie dla każdej osoby wsypywanie proszku do prania stanowi oczywistą czynność. Bardzo często zdarza się, że nie mamy pojęcia, ile proszku należy wsypać do pralki. Dlatego też w poniższym artykule podpowiemy, w jaki sposób dozować odpowiednio ilość detergentu.

Dlaczego dozowanie proszku jest takie istotne?

Zachowanie właściwych proporcji środka piorącego jest niezwykle istotne, gdyż ma to wpływ na jakość prania, ale i na funkcjonowanie samej pralki. Zbyt mała ilość nie będzie w stanie odpowiednio doprać zabrudzeń, zaś nadmiar detergentu spowodować może zacieki na ubraniach, a jego resztki będą zalegać w pralce.

W wyniku osadzających się pozostałości proszku w pralce może pojawić się pleśń i grzyby. Z bębna będzie wydzielał się wtedy nieprzyjemny zapach, który wprawi domowników w dyskomfort. Dlatego konieczne jest wystrzeganie się sypania proszku do prania ,,na oko".

Nadmiar proszku może być przyczyną alergii. Zwykle ma ona charakter skórny. Nazbyt duża ilość detergentu nie zostanie odpowiednio wypłukana z włókien tkaniny. W wyniku zawartości proszku w ubraniach, będziemy narażeni na podrażnienia, wywoływane chemicznymi składnikami proszku.

Wsypywanie proszku do pralki – właściwe proporcje

Dozowanie detergentu do prania powinno być określone na każdym opakowaniu wybranego proszku. Produkt powinien mieć na swojej etykiecie tabelkę, która jasno określa stopień twardości wody, jak i poziom zabrudzenia odzieży. Są to wytyczne, które nakazuje prawo.

Informacje, które zamieszczone są w tabeli na etykiecie odnoszą się zwykle do standardowego załadunku (4-5 kg prania). W wypadku dużo większych pralek trzeba znaleźć informacje odnośnie zwiększania ilości proszku do prania. Z uwagi na bezpieczeństwo warto przeprowadzać pranie zgodnie z zaleceniami producenta.

Podejście do czynności prania z użyciem nowego detergentu winno zostać poprzedzone dokładnym zapoznaniem się z etykietą. Dzięki temu będziemy mogli dostosować właściwą ilość środka na potrzeby naszego prania. Ponadto znacznie zminimalizujemy ryzyko pojawienia się alergii.

Ile proszku do prania wsypać, kiedy zapełnimy cały bęben?

Wszystko zależeć będzie od tego, jaką maksymalną ładowność ma pralka. Jeżeli będzie to standardowy przedział, trzeba prać ubrania w ilości detergentu, która została zasugerowana w tabeli przez producenta. Jeśli zaś posiadamy urządzenie z większą ładownością, należy mieć na uwadze nietypowe parametry.

Można znaleźć je na ogół na etykiecie detergentu, zaraz pod tabelą. Wartość załadunku maksymalnego pralki, pozwoli nam w prosty sposób dostosować właściwą, a jednocześnie bezpieczną ilość proszku.

Warto zatem bardzo dokładnie czytać etykiety. Bądźmy w pełni świadomymi konsumentami. Mając na względzie, ile proszku do prania trzeba użyć, dbamy nie tylko o swoje zdrowie, ale i o domowników. Jak widać, skutki przedawkowania detergentu mogą być niezbyt przyjemne.

Wróć

JAK CZYŚCIĆ PRALKĘ?
Jak prać ręcznie?
Jak prać ubranka dla noworodka?
Czym, w ilu stopniach, w jakich środkach
JAK CZYŚCIĆ PRALKĘ?
Jak prać ręcznie?
Jak prać ubranka dla noworodka?
Jak prać firanki?
Gazetka NETTO