Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Gdzie wlać płyn do prania? Sprawdź oznaczenia na szufladach pralek

Pranie w pralce automatycznej powinno być wygodne i skuteczne, jednak jej prawidłowa obsługa wbrew pozorom nie należy do najłatwiejszych i niezbędne jest uprzednie poznanie podstawowych zasad jej działania oraz oznaczeń znajdujących się na szufladce, służącej do dozowania środków czyszczących. Jednym z najbardziej problematycznych zagadnień jest wybranie odpowiedniego miejsca na płyn do prania, którego lokalizacja warunkuje uzyskanie oczekiwanego efektu czystości.

Jak działa standardowy program prania w pralce automatycznej?

W celu zdecydowania, gdzie umieścić płyn do prania niezbędna jest wiedza o tym, jakie etapy ono obejmuje. Większość najczęściej wybieranych programów, które przygotowali dla nas producenci opiera się na praniu zasadniczym, płukaniu i wirowaniu. Taki cykl jest zazwyczaj wystarczający, aby odświeżyć i wyprać naszą codzienną odzież. Urządzenia te są wyposażone również w wariant prania wstępnego, przeznaczonego do usuwania mocnych zabrudzeń. Poprzedza on pranie zasadnicze, w związku z czym wymaga dozowania dodatkowej porcji środka czyszczącego. Płyn do prania jest bowiem tym samym, co żel lub proszek. Jego zadaniem jest usunięcie plam, a różnica polega na większej delikatności tego produktu wobec czyszczonych tkanin. Preparat ten aplikujemy zatem w to samo miejsce, co inne substancje piorące, czyli w zależności od wybranego programu - w przegródkę na środek do prania zasadniczego lub opcjonalnie również w pojemnik na detergent do prania wstępnego.

Oznaczenia na szufladzie pralki

Pralki od różnych producentów wyposażone są w szufladki na detergenty podzielone na dwie lub trzy przegrody, w pionie lub w poziomie. Najczęstszym rozwiązaniem jest jednak wersja trójkomorowa, przegrodzona pionowo. W każdym modelu stosuje się natomiast jednakową symbolikę, określającą przeznaczenie danego pojemnika. Na szufladach pralki widnieją kolejno:

  • symbol "II",
  • symbol kwiatka,
  • symbol "I".

Najprostszym do rozszyfrowania jest symbol kwiatka, czyli miejsce na płyn do płukania, którego zadaniem jest nadanie ubraniom miękkości i pięknego zapachu.

Z kolei numery I oraz II mogą być problematyczne dla osób, które nie rozróżniają etapów cyklu pralki i nie wiedzą, jak zbudowane są jej programy. W związku z tym, że najczęściej zawierają one w sobie jedynie pranie zasadnicze, ukryte pod oznaczeniem "II", komora ta umieszczana jest zazwyczaj z lewej strony, dzięki czemu sugeruje, że to ją wypełniamy proszkiem, żelem lub płynem do prania przed wlaniem środka do płukania

Symbol "I" to z kolei lokalizacja dla detergentu służącego praniu wstępnemu, co możemy skojarzyć z faktem, że poprzedza ono pranie zasadnicze, więc jest na pierwszym miejscu. Jeśli korzystamy z programu, który zawiera w sobie etap prania wstępnego, dozujemy nasz środek czyszczący w odpowiedniej ilości do obu komór, a jeżeli używamy krótkiego, standardowego cyklu, wypełniamy jedynie miejsce oznaczone jako "II".

Wiedza o poszczególnych etapach prania i zrozumienie podstawowych oznaczeń na szufladach pralki pozwalają na właściwą obsługę tych urządzeń, niezależnie od producenta, który je zaprojektował. Dla idealnego rezultatu warto jest również zwrócić uwagę na ilość dozowanego przez nas preparatu, aby uzyskać efekt czystych, ale również właściwie wypłukanych ubrań.

Wróć

Ile wsypać proszku do prania (na jedno pranie)?
Jak prać ubranka dla noworodka?
JAK CZYŚCIĆ PRALKĘ?
Jak zafarbować ubranie?
Ile wsypać proszku do prania (na jedno pranie)?
Jak prać ubranka dla noworodka?
JAK CZYŚCIĆ PRALKĘ?
Jak zafarbować ubranie?
Gazetka NETTO