Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Czyszczenie fug - praktyczne domowe sposoby na czyste fugi

Odpowiednio dobrane fugi do płytek w łazience czy kuchni potrafią sprawić, że pomieszczenia nabierają koloru. Fugi mogą wyglądać naprawdę pięknie, przez co dodają uroku każdemu pomieszczeniu. Dostępne są przeróżne ich rodzaje, choćby według podziału na kolor czy na połysk. Jednak oprócz tego, że fugi rzeczywiście wyglądają pięknie w połączeniu z płytkami, to sprawiają one również pewien problem. Brudzą się. Tak, fugi bardzo łatwo się brudzą, tracąc przez to swoje początkowe piękno i urok. Ta ich cecha niejednokrotnie spędza sen z powiek domownikom, którzy gorączkowo szukają sposobu na ich wyczyszczenie. Tylko wtedy bowiem fugi mogą odzyskać swój dawny czar.

Wyczyścić fugi. Tylko jak?

I w tym momencie oprócz zabrudzonych fug pojawia się kolejny problem. Jak je wyczyścić? Z racji tego, że fugi znajdują się między płytkami czy kafelkami, są one najbardziej narażone na atak wilgoci i różnego rodzaju zanieczyszczeń. Skutecznie niszczy to efekt wizualny, a czasem może być groźne dla zdrowia. Zabrudzone i zanieczyszczone fugi są bowiem dobrym siedliskiem dla bakterii i pleśni.

Zanieczyszczenia dostające się w szczeliny między płytkami potrafią bardzo mocno wniknąć w znajdujące się tam fugi. To sprawia, że wspomniany kłopot z ich wyczyszczeniem niejednokrotnie jest spory. Tym bardziej, że każdy chciałby to osiągnąć jak najmniejszym nakładem finansowym. I nie ma się co dziwić. Przecież czyszczenie fug to nie będzie jednorazowa czynność, a aby utrzymać czystość konieczna będzie regularność w wykonywaniu tej czynności. Wypada zatem znaleźć taki sposób czyszczenia fug, aby nie był on dużym obciążeniem finansowym, jak również był łatwy i w miarę szybki. Konieczne zatem staje się znalezienie domowego sposobu czyszczenia fug.

Domowe sposoby na wyczyszczenie brudnych fug

Dlatego też wiele osób w Internecie, nawet specjaliści zajmujący się czyszczeniem brudnych powierzchni, dzielą się swoimi odkrywczymi sposobami na wyczyszczenie fug. Poniżej zostały zaprezentowane niektóre, skuteczne przykłady:

Zastosowanie roztworu z octu i amoniaku

Każdy może samodzielnie w domu przygotować środek czyszczący dla swoich fug. Okazuje się, że ocet w połączeniu z amoniakiem świetnie sprawdza się właśnie jako taki środek. Aby przygotować skuteczną mieszankę najlepiej w wiadrze lub dużej misce wymieszać 2 litry ciepłej wody, 1/2 szklanki sody oczyszczonej, 1/3 szklanki amoniaku i 1/4 szklanki octu. Teraz wystarczy przygotowanym środkiem pryskać po fugach i dokładnie przecierać gąbką. Można także zamaczać od razu gąbkę i pocierać taką zamoczoną gąbką mocno po brudnych fugach.

Użycie pasty do zębów

Tak, to nie żart. Okazuje się, że niekoniecznie zawsze trzeba przygotowywać mieszanki różnych produktów, aby skutecznie pozbyć się zanieczyszczeń z fug. Można użyć pasty do zębów, którą każdy na pewno posiada w swoim domu. Należy nałożyć pastę na jakąś szczoteczkę. Jak najbardziej może to być nawet najtańsza szczoteczka do zębów ze sklepu. Tą szczoteczką wcieramy pastę w brudną fugę. Robimy to w miarę mocno, okrężnymi ruchami. Po tej czynności należy zmyć pastę wodą, najlepiej z dodatkiem środka do mycia naczyń. Następnie wycieramy fugi do sucha i cieszymy się efektem. Jeśli pozytywnego efektu nie ma, to czyszczenie za jakiś czas trzeba powtórzyć.

Sok z cytryny

To też wydaje się nieco absurdalny sposób, a jednak takie najprostsze z możliwych sposobów naprawdę potrafią zdziałać cuda. Sok z cytryny bardzo dobrze sprawdza się do białych i jasnokolorowych fug. Co prawda nie sprawdzi się on, jeśli warstwa brudu jest zbyt duża, ale stosowany regularnie i dość często, pomoże utrzymać czystość w łazience czy kuchni. Sposób jest bardzo prosty, bo wystarczy z kilku cytryn wycisnąć sok, po czym nałożyć go na powierzchnię fug. Następnie należy odczekać około 20 minut, po czym przetrzeć fugi wilgotną szmatką. Potem można jeszcze przemyć je wodą i przetrzeć tym razem suchą szmatką. Wtedy już powinniśmy pozbyć się zdecydowanej większości brudu.

Czyszczenie nie takie trudne jak się wydaje

Jak widać istnieją dobre i sprawdzone przez wielu sposoby na wyczyszczenie brudnych fug. Nie trzeba przy tym wydawać dużej sumy pieniędzy na środki czyszczące, które mogą być naprawdę drogie. Są to łatwe w przygotowaniu i wykonaniu domowe sposoby na wolne od brudu fugi. Powyżej zostały przedstawione trzy bardzo skuteczne, ale jest ich jeszcze cała masa. Czasem wystarczy tylko trochę pomysłowości i wyobraźni, aby kuchnia czy łazienka odzyskały swój początkowy czar i urok.

Wróć

Jak usunąć plamy z truskawek?
Jak prać ubranka dla noworodka?
Czym umyć kabinę prysznicową?
Jak czyścić pralkę?
Jak usunąć plamy z truskawek?
Jak prać ubranka dla noworodka?
Czym umyć kabinę prysznicową?
Jak czyścić pralkę?
Gazetka NETTO