Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Czym umyć kabinę prysznicową?

Mycie kabiny prysznicowej bywa niezwykle uporczywe i trudne. Podczas brania kąpieli po ściankach kabiny prysznicowej spływa woda z mydłem, która w efekcie prowadzi do powstawania trudno usuwalnego osadu. Nieodpowiednie czyszczenie kabiny prowadzi również do powstawania pleśni w wielu zakamarkach, która wygląda bardzo nieestetycznie, a dodatkowo jest trudna do usunięcia. Prawidłowe dbanie o czystość kabiny prysznicowej pozwoli nam uniknąć powstawania różnego rodzaju osadów, a także grzybów i pleśni. Poniżej przedstawiliśmy w jaki sposób czyścić prysznic, by nie dopuścić do jego zaniedbania oraz metody, które pozwolą nam uporać się z nieestetycznym nalotem na ściankach kabiny oraz płytkach.

Czyszczenie kabiny prysznicowej krok po kroku

Mycie prysznica rozpoczynamy od opróżnienia go ze wszystkich środków myjących, których na co dzień używamy do kąpieli. Zdecydowanie ułatwi nam to dostęp do wszystkich zakamarków. Następnie przechodzimy do naszykowania rzeczy, które będą nam potrzebne:

 • gąbka,
 • ściereczka z mikrofibry,
 • szczoteczka do zębów,
 • ocet lub kwasek cytrynowy,
 • soda oczyszczona,
 • woda utleniona,
 • opcjonalnie detergenty przeznaczone do mycia łazienki/kabin prysznicowych.

Przy użyciu octu przygotowujemy w proporcji 1:1 roztwór z wodą, który doskonale nada się do usuwania osadów z twardej wody i mydła. Jeśli zabrudzenia są silne to warto jest podgrzać ocet. Mieszankę przelewamy do butelki z atomizerem, która ułatwi nam jej rozprowadzanie.

Kolejno wykonujemy poniższe czynności

 1. Płytki pod prysznicem oraz baterię spryskujemy roztworem wody z octem, a następnie rozprowadzamy go przy użyciu miękkiej gąbki i pozostawiamy na okres około 10 minut
 2. Spryskujemy szyby kabiny używając wody z octem
 3. Po upływie 10 minut rozpoczynamy czyszczenie płytek. Miękką gąbką szorujemy płytki oraz fugi.
 4. Jeśli zabrudzenia na fugach są bardzo silne to możemy przygotować przy pomocy sody oczyszczonej i octu pastę, którą nakładamy na fugi i pozostawiamy na około 10 minut. Po tym czasie przy pomocy gąbki szorujemy fugi, a następnie spłukujemy wodą.
 5. Przechodzimy do czyszczenia baterii. Pozostawiony na niej roztwór przecieramy gąbką i zmywamy wodą. Jeśli na baterii nagromadził się kamień to zalecane jest, aby namoczyć szmatkę octem i pozostawić ją na okres około godziny w miejscu, gdzie powstał kamień. Pozwoli to na skuteczne jego usunięcie.
 6. Następnie myjemy szyby. Roztwór, który na nich pozostawiliśmy powinien już rozpuścić powstałe osady. Kolistymi ruchami gąbeczki myjemy szyby, a następnie przy pomocy pasty z octu i sody oczyszczonej i szczoteczki do zębów myjemy uszczelki. Wszystko spłukujemy wodą i wycieramy do sucha przy użyciu szmatki z mikrofibry.
 7. Czyszczenie brodzika rozpoczynamy od wyjęcia włosów oraz innych zanieczyszczeń z syfonu. Następnie powierzchnię polewamy octem i odczekujemy kilka minut. Przed spłukaniem możemy brodzik wyszorować miękką gąbeczką.
 8. Ostatni etap to umycie szyb od zewnątrz. W tym celu możemy użyć środka do mycia łazienek bądź szyb.

Jeśli na uszczelkach bądź innych elementach kabiny prysznicowej występuje pleśń to bardzo skutecznym środkiem do jej usunięcia okazać się może woda utleniona. W pierwszej kolejności zabrudzone miejsca szorujemy sodą oczyszczoną. Następnie, aby usunąć zarodniki grzybów bytujące w zagłębieniach, czyszczone miejsca polewamy 3% wodą utlenioną i pozostawiamy do wyschnięcia.

Najlepszym sposobem na utrzymanie kabiny w czystości jest jej systematyczne mycie. Warto jest również, aby po każdej kąpieli spłukiwać kabinę wodą i wycierać ją do sucha przy pomocy ściereczki z mikrofibry. Po kąpieli nie należy zamykać drzwi prysznicowych, a jeśli mamy taką możliwość - otwórzmy okno bądź włączmy wentylację co pozwoli na szybsze wyschnięcie kabiny prysznicowej oraz zachowanie odpowiedniej cyrkulacji powietrza w łazience.

Wróć

JAK CZYŚCIĆ FUGI?
JAK CZYŚCIĆ PRALKĘ?
Jak prać ręcznie?
Jak usunąć plamy z truskawek?
JAK CZYŚCIĆ FUGI?
JAK CZYŚCIĆ PRALKĘ?
Jak prać ręcznie?
Jak usunąć plamy z truskawek?
Gazetka NETTO