Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Co zrobić, gdy pralka nie pobiera wody?

Pralka jest jednym z najważniejszych urządzeń AGD w każdym domu, a jej awaria może mocno utrudnić nam życie. Zwłaszcza, że o usterce często dowiadujemy się, gdy pralka jest już załadowana, dozownik wypełniony detergentem, a po włączeniu urządzenie nie działa jak należy. Istnieje szereg przyczyn, dlaczego pralka nie pobiera wody. Zanim wezwiemy fachowca, warto zorientować się, jak poważna jest usterka i czy damy radę usunąć ją samemu.

Możliwe przyczyny niepobierania wody przez pralkę:

  • źle zamknięte drzwi pralki,
  • uszkodzony lub zagięty wąż dopływowy,
  • zamknięty dopływ wody,
  • uszkodzony elektrozawór,
  • uszkodzony hydrostat,
  • uszkodzony programator.

Sprawdź, czy drzwi pralki są dobrze zamknięte

Częstą przyczyną niepobierania wody po włączeniu programu prania jest niedomknięcie drzwi pralki. Należy upewnić się, że drzwi pralki są mocno domknięte, a ikonka blokady drzwi pojawiła się na wyświetlaczu. Jeżeli pomimo silnego dociśnięcia drzwiczek ikonka blokady się nie wyświetla, należy sprawdzić stan haczyków w zamku – nawet najmniejsze ich odgięcie może spowodować, że drzwiczki nie zamkną się poprawnie. Jeśli haczyki wyglądają właściwie, przyczyną może być wada blokady pralki. Blokadę możemy wymienić samodzielnie, jej koszt to 20-160zł w zależności od modelu pralki.

Sprawdź stan węża doprowadzającego wodę

Wąż doprowadzający wodę do pralki powinien być ułożony swobodnie, bez żadnych zagięć lub zniekształceń. Każde załamanie lub przyciśnięcie węża może powodować brak dopływu wody do pralki. Jeżeli wąż leży prawidłowo, a używamy pralki od dłuższego czasu, należy sprawdzić, czy jest on drożny. Długotrwałe użytkowanie może powodować osadzanie się kamienia we wnętrzu węża – wówczas konieczna będzie jego wyczyszczenie lub wymiana na nowy.

Sprawdź zawór wody

Czasami wyjeżdżając na wakacje zamykamy zawór wody znajdujący się przy pralce lub główny zawód wody (np. w piwnicy). Należy upewnić się, że te zawory są otwarte.

Sprawdź, czy elektrozawór jest sprawny

Elektrozawór jest elektronicznym elementem pralki, który odpowiada za pobór wody w odpowiednich momentach programu prania. Jeśli pralka nie pobiera wody, a wykluczyliśmy problemy z jej dopływem do urządzenia, może za to odpowiadać przepalenie się cewek elektrozaworu lub jego zakamienienie, zwłaszcza jeśli pralka była używana przez wiele lat. Należy wówczas wymienić elektrozawór w pralce na nowy. Naprawy tej możemy dokonać samodzielnie, upewniając się najpierw, jaki rodzaj elektrozaworu (pojedynczy, podwójny lub potrójny) znajduje się w danym modelu pralki. Jeśli jednak brakuje nam odpowiedniej wiedzy, wówczas lepiej zlecić tę naprawę fachowcom.

Sprawdź, czy hydrostat działa poprawnie

Hydrostat (lub inaczej: presostat) odpowiada za ciśnienie wody w pralce, innymi słowy przekazuje informację do modułu pralki, czy jest ona napełniona odpowiednią ilością wody. Problemy z hydrostatem łatwo jest zdiagnozować, gdyż najczęściej dotyczą one pobierania zbyt małej lub zbyt dużej ilości wody, bądź niepobierania wody w ogóle. Czasami wystarczy przeczyścić rurkę, która do hydrostatu doprowadza powietrze pod ciśnieniem z bębna pralki – najdrobniejsze jej zanieczyszczenie powoduje nieprawidłową pracę hydrostatu.

Wymiana hydrostatu w pralce zależy od jej modelu. W starszych modelach pralek klasyczne hydrostaty wymagają ręcznej regulacji ciśnienia, co może sprawić trudność, jeśli chcielibyśmy wymienić go samodzielnie. W nowszych modelach spotykamy hydrostat elektroniczny, który jest dużo prostszy w obsłudze, a co za tym idzie także w jego wymianie.

Sprawdź programator

Jeśli wykluczyliśmy awarię elektrozaworu i hydrostatu, sprawdziliśmy zawór oraz wąż doprowadzający wodę, problemem może być uszkodzony programator. Programator, zwany też modułem elektronicznym, jest to część pralki, która reguluje pracę innych jej podzespołów, a zatem uruchamia czynności związane z kolejnymi etapami prania. Uszkodzenie programatora w wyniku zwarcia może wymagać wymiany popalonych styków lub opornika. Jednak nie jest to rodzaj napraw, który można przeprowadzić samodzielnie ze względu na łatwość uszkodzenia innych podzespołów w pralce. Jeśli więc podejrzewamy, że pralka nie pobiera wody z powodu uszkodzenia modułu, wezwijmy fachowca.

Innym sposobem przywrócenia prawidłowej pracy modułu pralki jest jego zresetowanie. Nowsze modele pralek umożliwiają reset programatora przez naciśnięcie odpowiedniej kombinacji przycisków. Informacje o tym, jak zresetować pralkę, znajdziemy w instrukcji obsługi naszego modelu.

Wróć

Ile wsypać proszku do prania (na jedno pranie)?
Jak prać ubranka dla noworodka?
JAK CZYŚCIĆ PRALKĘ?
Jak usunąć plamy z truskawek?
Ile wsypać proszku do prania (na jedno pranie)?
Jak prać ubranka dla noworodka?
JAK CZYŚCIĆ PRALKĘ?
Jak usunąć plamy z truskawek?
Gazetka NETTO