Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Zmiękczanie wody - czy warto się tym zainteresować?

Choć zmiękczanie wody może jawić się jako niepotrzebna fanaberia, jest coraz częściej wybieranym przez Polaków rozwiązaniem. Wiele osób chwali sobie lepsze walory wody poddanej takiemu procesowi. Jakie korzyści daje? Jak zmiękczyć wodę? Jaki filtr zmiękczający wodę wybrać? Zapraszamy do artykułu, w którym postaramy się kompleksowo omówić to zagadnienie.

Zmiękczanie wody w domu - dlaczego warto się tym zainteresować?
Większość zainteresowanych osób zmiękcza wodę z myślą o usunięciu z niej znacznych ilości jonów wapnia i magnezu, co całkowicie zmienia profil chemiczny wody, jej twardość i właściwości.

Niektóre korzyści, jakie daje zmiękczanie wody w domu to:

  • znacznie mniejsze wykorzystanie środków czyszczących, np. proszków do prania czy płynów do mycia naczyń (zawarte w nich środki powierzchniowo czynne zmiękczają twardą wodę), co generuje oszczędności i jest przyjazne dla środowiska,
  • większa żywotność urządzeń i instalacji mających z nią kontakt, od prostych, typu czajnik (wykorzystując zmiękczacz do wody problem kamienia praktycznie znika bezpowrotnie), poprzez pralki, zmywarki (które z racji swojej konstrukcji są podatne na zatory spowodowane narastającym kamieniem), aż do instalacji grzewczych - zyskujących nie tylko lepszą żywotność, ale również wykazujących się większą efektywnością pracy, nie ograniczaną narastającym kamieniem,
  • całkowite zniknięcie zjawiska odkładania się kamienia na elementach armatury - koniec z mozolnym szorowaniem wanny, baterii i kabiny prysznicowej,
  • lepszy stan skóry, zarówno dzięki użyciu lepszej, miększej wody i mniejszej ilości detergentów, zarówno do mycia, jak i do prania,
  • zmiękczona woda jest w pełni zdatna do picia, uzdatniona i smakuje lepiej.

Zmiękczanie wody przebiega dość łatwo, a raz zainstalowana stacja zmiękczania wody lub filtr zmiękczający wodę zapewnia wygodny dostęp do niej w każdym miejscu domu i to zupełnie bezobsługowo!

Jak zmiękczyć wodę - czyli o popularnych metodach
Choć zmiękczanie wody zasadniczo sprowadza się do jednego - usunięcia lub obniżenia stężenia zawartych w nich kationów wapnia i magnezu, istnieje co najmniej kilka sprawdzonych i chętnie wykorzystywanych metod, różniących się między sobą efektywnością, dokładnością, jak i niezbędnymi inwestycjami.

Najczęściej spotykaną metodą spotykaną nie tylko w naszym kraju, ale również w wielu domach na całym świecie jest filtr zmiękczający wodę - w postaci dzbanków filtracyjnych. Jest to relatywnie tanie rozwiązanie, pozwalające cieszyć się czystszą wodą. Jednak w rzeczywistości oszczędność jest tylko pozorna - sam dzbanek filtracyjny kosztuje wskaże niewiele, jednak jego regularna eksploatacja, połączona z wymianą filtrów nie wypada już tak ekonomicznie. Jednak nie to jest największą wadą takiego rozwiązania - problem związany jest z bardzo powolnym filtrowaniem i jedynie miejscowym dostępem do uzdatnionej wody. W związku z tym wykorzystuje się je głównie do filtrowania wody pitnej, ewentualnie wykorzystywanej do gotowania w czajniku. Zupełnie nie chroni on pralki, zmywarki czy instalacji grzewczej.

Innym, coraz chętniej wykorzystywanym rozwiązaniem jest stacja zmiękczająca wodę. Takie rozwiązanie pozwala na zmiękczenie całej wpływającej do budynku wody, bez różnicy, do jakich celów będzie ona później wykorzystywana. Jest ona w pierwszej kolejności przefiltrowana przez specjalne filtry, których zadaniem jest mechaniczne zatrzymanie szkodliwych cząsteczek oraz zmniejszenie zawartości żelaza i manganu. Następnie w procesie wymiany jonowej przepływa ona przez specjalną żywicę, której zadaniem jest wyłapanie pozostałych jonów magnezu i wapnia. Dzięki temu woda wypływająca z kranu ma twardość oscylującą w okolicach 0,3oN (czyli stopnia niemieckiego).

W takim procesie wykorzystywane są wspomniane wymienniki żywiczne, do których oczyszczania wykorzystywana jest sól do zmiękczania wody. Zakup specjalnych kapsułek z solą to właściwie jedyny koszt związany z eksploatacją takiej stacji zmiękczania wody. Wadą takiego rozwiązania z całą pewnością jest wysoki tzw. "koszt wejścia", ponieważ sama stacja to wydatek kilku tysięcy złotych. Natomiast późniejsza eksploatacja wychodzi znacznie taniej, w porównaniu do alternatywnych rozwiązań i chroni wszystkie urządzenia i całą instalację wodociągową.

Jeszcze jedno rozwiązanie, o którym warto wspomnieć to filtr prysznicowy zmiękczający wodę. Działa on na dosyć zbliżonej zasadzie do stacji zmiękczającej wodę, z tą różnicą, że zamiast dosypywać soli do zmiękczania wody, po prostu wymieniamy filtr na nowy. Zaletą takiego rozwiązania jest relatywnie niski koszt zakupu i natychmiastowe efekty - kamień przestaje się osadzać w kabinie prysznicowej, na brodziku i innych elementach łazienki. Większość filtrów dodatkowo napowietrza wodę i zmniejsza jej przepływ, dzięki czemu znacznie spada jej zużycie, co generuje oszczędności, a w praktyce jest niemal nieodczuwalne. Wada takiego rozwiązania to, podobnie jak w przypadku dzbanków, jedynie miejscowa filtracja, kompletnie niechroniąca przed kamieniem urządzeń podłączonych do wody.

Czy zmiękczona woda nadaje się do picia?
To pytanie występuje głównie w związku ze stacją zmiękczającą wodę i wykorzystywaną do jego uzdatniania solą. W gruncie rzeczy nie ma się czego obawiać - choć wyjątkiem są osoby na diecie niskosodowej. Zmiękczenie stopnia twardości wody o jeden niemiecki stopień powoduje dodanie do wody około 8,2 mg sodu na każdy litr. Obniżając jej twardość o 14 stopni (np. z 15 do 1) spowoduje zwiększenie w niej zawartości sodu o około 114,8 mg/litr. Wypicie trzech litrów takiej wody dostarczy nam równowartość sodu, która obecna jest w jednej kromce białego chleba. Każdy z nas może odpowiedzieć sobie na pytanie, czy to dużo. Wbrew pozorom jej smak nie ulega zmianie.

Jak zatem nietrudno zauważyć zmiękczanie wody staje się coraz powszechniejszą praktyką, spotykaną w coraz większej liczbie gospodarstw domowych. Dzięki niemu można cieszyć się lepszą wodą na co dzień, a wykorzystywane urządzenia są bardziej efektywne i służą dłużej. Dlaczego zatem nie spróbować?

Wróć

Jak usunąć kamień z czajnika?
Czym myć lodówkę w środku?
Jak wyczyścić mikrofalówkę?
Domowe sposoby na czyszczenie mosiądzu
Jak usunąć kamień z czajnika?
Czym myć lodówkę w środku?
Jak wyczyścić mikrofalówkę?
Domowe sposoby na czyszczenie mosiądzu
Gazetka NETTO