Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Zatkany zlew - jak zapobiegać i jak odetkać?

Zatkany zlew to częsty problem w każdym domu. Chociaż większość z nas zdaje sobie sprawę, jak temu zapobiegać, w praktyce nie jest to już takie łatwe. Jak zatem przeciwdziałać zatorom i jak usunąć te już istniejące?

Zatkany zlew - co może być przyczyną?

Wbrew pozorom za zapchanym zlewem mogą stać nie tylko duże resztki z brudnych talerzy, ale także bardziej niepozorne zabrudzenia, których moglibyśmy o to nie podejrzewać. Należą do nich przede wszystkim drobne fusy z kawy, a także liście herbaty i ziół, notorycznie spłukiwane w zlewie przed myciem szklanek i kubków. Dużym błędem jest także wylewanie do zlewozmywaka gorącego tłuszczu, który następnie zastyga w rurach i tworzy w nich zatory. Efektem takich działań jest nie tylko przykry zapach, spowodowany cofającą się brudną wodą, ale nawet jej zastój. Jak temu zapobiegać?

Zatkany zlew - jak zapobiegać?

Nawet jeśli staramy się, aby do zlewu nie trafiały żadne większe resztki, w praktyce może to być bardzo trudne, dlatego warto wcześniej odpowiednio zabezpieczyć odpływ. Możemy zrobić to na dwa skuteczne sposoby. Pierwszym z nich jest zakup specjalnego sitka, które wyłapie większość resztek, takich jak pojedyncze nitki makaronu czy liście zaparzonej herbaty. Taki dodatek nie jest kosztowny, a bardzo dobrze sprawdza się w swojej roli. Nieco droższym akcesorium będzie natomiast rozdrabniacz zlewozmywakowy, którego działanie można porównać do młynka. Dzięki niemu wszelkie resztki, jakie dostaną się do rur, możemy zmielić tak, aby nie stanowiły już żadnego zagrożenia dla ich drożności. Warto także obserwować zlew, aby w razie pojawienia się pierwszych objawów zapychania, zareagować odpowiednio wcześnie.

Na początki tworzenia się zatoru może wskazywać:

  • widocznie wolniejsze spływanie wody,
  • pęcherzyki powietrza, pojawiającej się w wodzie podczas jej spływania,
  • charakterystyczny dźwięk bulgotania, kiedy woda trafia do rur.

Już przy tych objawach możemy zacząć stosować łagodne, domowe metody usuwania nagromadzonych w rurach osadów, dzięki czemu bardziej zaawansowane i droższe środki nie będą nam potrzebne.

Zatkany zlew - domowe sposoby

Jeśli na zapobieganie zatorom w zlewie jest już za późno, można spróbować poradzić sobie z problemem za pomocą domowych metod i produktów spożywczych, które znajdziemy w każdej kuchni. Mieszankę udrożniającą rury przygotowujemy z sody oczyszczonej oraz octu. Najpierw do zatkanego zlewu wsypujemy pół szklanki sody, a następnie zalewamy ją połową szklanki octu i zatykamy otwór szmatką. Wskutek połączenia tych dwóch składników w rurach wytworzy się piana, którą należy spłukać wrzącą wodą po około 30 minutach. Taka metoda zadziała w przypadku niezbyt mocno zapchanych rur, pozwalając uniknąć stosowania produktów chemicznych, dzięki czemu jednocześnie oszczędzamy pieniądze i dbamy o środowisko naturalne.

Zatkany zlew - środki chemiczne

Kiedy domowe metody zawodzą, należy sięgnąć po skuteczniejszą broń w postaci produktów chemicznych w żelu lub granulkach, które można kupić w praktycznie każdym większym sklepie z chemią gospodarczą. Ich ceny nie są zbyt wygórowane i wahają się w zależności od marki. Głównym składnikiem aktywnym tych preparatów jest wodorotlenek sodu o silnym działaniu żrącym, dlatego podczas ich aplikacji należy bezwzględnie przestrzegać wszystkich zaleceń producenta, zawartych w instrukcji na opakowaniu. Co więcej, bardzo istotne jest także sprawdzenie, do jakich materiałów nadaje się dany produkt, ponieważ kiepskiej jakości instalacje mogą zostać stopione wskutek działania wodorotlenku sodu, przez co zlew zacznie przeciekać. Cały zabieg należy wykonywać w gumowych rękawiczkach, unikając pochylania się nad zlewem, gdyż preparat może zostać wyrzucony przez odpływ do góry. Warto również zadbać o odpowiednią wentylację w kuchni, a na czas działania produktu opuścić pomieszczenie.

Metody mechaniczne - przepychaczka

Domowe metody udrażniania rur, podobnie jak metody chemiczne mogą być skuteczne w przypadku niezbyt poważnych zatorów. Są one w stanie rozpuścić kilkucentymetrową warstwę osadu, jednak kiedy sytuacja jest naprawdę poważna możliwe, że trzeba będzie sięgnąć po bardziej zaawansowane środki. Jednym z nich jest tradycyjna przepychaczka złożona z drążka i gumowej końcówki. Urządzenie to nie jest kosztowne, więc warto się w nie zaopatrzyć i zawsze mieć je pod ręką. Aby przepychaczka zadziałała prawidłowo należy uprzednio zatkać otwór przelewowy zlewu, a następnie przyłożyć gumowy kielich szczelnie do odpływu i kilkakrotnie docisnąć. Utworzone podciśnienie powinno skutecznie udrożnić rurę. W razie konieczności czynność można powtórzyć, nie zapominając również o ponownym wypełnieniu rur czystą wodą. Obecnie w sklepach dostępne są także przepychacze w formie przypominającej strzykawkę lub pistolet, których użycie nie wymaga tak dużej siły, jak w przypadku tradycyjnej gumowej przepychaczki.

Metody mechaniczne - żmija

Ostatnią deską ratunku wśród metod usuwania zatoru w zlewie jest tak zwana żmiją, czyli sprężyna kanalizacyjna zakończona ostrym szpicem, wyposażona w korbkę. Urządzenia tego typu różnią się od siebie długością oraz grubością w zależności od ich przeznaczenia. W przypadku zlewozmywaków zaleca się wybór minimum 1,5 metrowej sprężyny o przekroju około 4-6 mm. Jej użycie jest bardzo proste, jednak wymaga udziału dwóch osób. Jedna z nich powinna trzymać sprężynę, a druga kręcić korbą, aby jej szpic mógł przebić się przez zator. Cały proces należy poprzedzić zdjęciem syfonu, a wyciąganie sprężyny przeprowadzić poprzez wykręcenie jej korbą w przeciwnym kierunku.

Zlewy kuchenne i łazienkowe są stale narażone na zapchanie przez gromadzące się w rurach odpadki, włosy czy nawet niewielkie ilości kosmetyków. Aby nie dopuścić do zatkania się odpływu lub jak najbardziej spowolnić ten proces, warto wyposażyć zlewy w specjalne sitka, a w razie zaobserwowania pierwszych objawów zapchania, działać natychmiastowo. Jeśli chemiczne metody zawiodą, można pokusić się o skorzystanie z przepychacza lub sprężyny kanalizacyjnej, a ostatecznie wezwać na pomoc hydraulika.

Wróć

Czym myć lodówkę w środku?
Zmywarka nie rozpuszcza tabletki?
JAK WYCZYŚCIĆ SREBRO?
Domowe sposoby na czyszczenie mosiądzu
Czym myć lodówkę w środku?
Zmywarka nie rozpuszcza tabletki?
JAK WYCZYŚCIĆ SREBRO?
Domowe sposoby na czyszczenie mosiądzu
Gazetka NETTO