Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

W jakiej temperaturze piec sernik?

Serniki to ciasta znane nam od dziesiątków lat, które doskonale sprawdzają się na każdą okazję. Kiedyś tradycyjne - pieczone, dziś coraz częściej w wersji na zimno - bez pieczenia. Które są bardziej atrakcyjne i smaczne? Czy temperatura pieczenia ma wpływ na jakość ciasta? I jakie są sposoby pieczenia serników? Oto wszystko, co warto wiedzieć na temat tych ciast.

Krótka historia sernika

Ciasta wykonane z białego sera z różnymi dodatkami znane były już w Starożytnej Grecji. Wówczas były one wykonywane głównie z sera koziego, ponieważ przede wszystkim takie były powszechnie dostępne. Wraz z podbojem Grecji, Starożytni Rzymianie przejęli wiele zwyczajów oraz przysmaków, w tym sernik, który następnie spopularyzowali na wszystkich swoich terenach. Z biegiem lat, przepisy były udoskonalane oraz wprowadzano do nich modyfikacje, które miały na celu uatrakcyjnić ten wypiek. Serniki gościły nawet na królewskich stołach, jest to więc nie byle jakie ciasto. Obecnie wiele narodów ma swoje charakterystyczne przepisy na sernik, którego można spróbować tylko w konkretnym regionie, z wybranych składników.

Rodzaje serników

Na początek, poświęcimy uwagę pieczonym sernikom, gdyż w tej kategorii występuje największe zróżnicowanie.

Sernik wiedeński

Tradycyjny sernik wiedeński jest wykonany z masy serowej, czyli twarogu, żółtek, mąki, masła i cukru, połączonej z ubitą na sztywno pianą z białek. Nie posiada spodu, a jego wierzch może być posypany cukrem pudrem. Piecze się go zazwyczaj w temperaturze 180 stopni Celsjusza, około 1 godziny. Na dno piekarnika stawia się naczynie z wodą.

Sernik nowojorski

Sernik nowojorski jest wykonany na spodzie z ciasteczek graham wymieszanych z rozpuszczonym masłem. Na ten spód wylewa się masę serową, wykonaną z twarogu, cukru, mąki i jajek, z dodatkiem soku oraz skórki z cytryny. Jego charakterystyczną cechą jest polewa wykonana z kwaśnej śmietany z cukrem, wylewana na upieczoną już masę i ponownie zapiekana. Piecze się go na różne sposoby, ale często spotykaną metodą jest wysoka temperatura w ciągu początkowych 10 minut - około 180 stopni C, a następnie obniżenie jej do 110 stopni C i dopieczenie powoli przez około 30 minut. Pieczony jest w tak zwanej kąpieli wodnej. Często podawany z polewą o smaku truskawkowym.

Sernik japoński

Chyba najbardziej puszysty i kremowy sernik, który strukturą przypomina wręcz suflet. Podobnie, jak sernik wiedeński, ten japoński także nie ma spodu. Nowością w jego wykonaniu jest zastosowanie w masie kremowego serka typu philadelphia lub gęstego jogurtu, zamiast klasycznego twarogu. To właśnie zmiana głównego składnika sprawia, że jego konsystencja jest tak niepowtarzalna. W wykonaniu jest bardzo podobny do wiedeńskiego. Piecze się go w kąpieli wodnej, w bardzo wysokiej temperaturze początkowo - około 200 stopni C, a następnie dopieka w temperaturze 130 stopni C, przez około 30 minut.

Sernik polski

Tradycyjny polski sernik jest wykonany prawie identyczne, jak sernik wiedeński. Różnica polega jednak na tym, że do polskiej wersji często dodawana jest kasza lub budyń, a także bakalie, przede wszystkim rodzynki. Piecze się go w nieco niższej temperaturze - około 170 stopni C, przez godzinę, ale bez kąpieli wodnej ani bez użycia pary wodnej. Podawać można go oprószonego cukrem pudrem lub z polewą czekoladową.

Sernik królewski

Ten sernik także wywodzi się z polskiej tradycji. Charakteryzuje się dwiema warstwami kruchego ciasta kakaowego - jednej na spodzie oraz drugiej na wierzchu masy, pokruszonej jako ozdoba. Pomiędzy ciastem znajduje się gruba warstwa masy serowej, wykonanej z białego sera, mąki, masła, żółtek, ubitych na pianę białek oraz proszku budyniowego. Piecze się go w temperaturze 170-180 stopni C, przez około 45 minut do 1 godziny. Nie stosuje się kąpieli wodnej ani pary wodnej.

Serniki na zimno

Są to serniki bez pieczenia, które mogą być wykonane na różnych spodach - z herbatników, ciastek pełnoziarnistych, biszkoptów itp. Masa serowa wykonywana jest najczęściej bez surowych jajek i zestalana przy użyciu żelatyny lub agaru. Jako dodatki można stosować do nich owoce, galaretkę, czekoladę lub ciastka.

Składnik podstawowy

Jak już można było zauważyć na podstawie wcześniejszego opisu najbardziej popularnych serników, istnieje bardzo duża różnorodność pod względem zastosowania składnika bazowego na sernik. Mogą to być:

  • serniki na bazie twarogu tłustego lub półtłustego,
  • serniki z jogurtu naturalnego lub greckiego,
  • serniki z serków homogenizowanych,
  • serniki z serka mascarpone.

W zależności od tego, z jakiego składnika jest wykonane ciasto, różnią się one konsystencją, smakiem, sposobem pieczenia oraz możliwymi do zastosowania dodatkami.

Biały ser

Serniki na bazie twarogu są zazwyczaj bardziej sycące oraz cięższe. Częściej można się spotkać z ich wersjami pieczonymi. Ze względu na obróbkę termiczną, wykonuje się je na spodach z ciasta kruchego. Chętnie wykorzystywany jest także spód z gotowych pokruszonych ciasteczek, wymieszanych z rozpuszczonym masłem. Daje to także duże pole do popisu pod względem zastosowanych dodatków. Do masy serowej dodawane są znane słodycze, takie jak Nutella, chałwa, czekoladki Reese's, ciastka oreo, kajmak, pralinki Rafaello lub różnego rodzaju owoce.

Jogurt naturalny lub grecki

Sernik jogurtowy jest zdecydowanie lżejszym i bardziej puszystym ciastem, o konsystencji mocno kremowej. Głównie spotyka się serniki jogurtowe na zimno, również na spodzie z herbatników lub biszkoptów, z dodatkiem owoców lub galaretki. Ale można także spotkać serniki na zimno z dodatkiem innych mlecznych słodyczy - kremów lub ciastek. Serniki jogurtowe pieczone również są dużo lżejsze, najczęściej wykonuje się je z użyciem dżemów, owoców oraz różnego rodzaju frużelin i kruszonek w ramach ozdoby.

Serki homogenizowane

Obecnie coraz częściej spotyka się użycie tego typu produktów jako bazy do sernika. Sernik pieczony z serków homogenizowanych może wydawać się dziwnym pomysłem, ale w rzeczywistości trafia w gusta wielu fanów tego ciasta. Najczęściej wykonywany z serków o smaku waniliowym, nie wymaga żadnych dodatkowych aromatów. Jest doskonale kremowy i świetnie sprawdzi się z polewą czekoladową lub owocami rozproszonymi w masie. Istnieje także opcja bez pieczenia. Sernik z serków homogenizowanych na zimno utrwalany jest przy pomocy żelatyny. Jest to często najprostszy przepis na sernik, nie wymaga bowiem czasochłonnego mielenia twarogu, a jedynie wymieszania masy serowej, wylania jej na przygotowany spód oraz schłodzenia w lodówce.

Serek mascarpone

Mascarpone to włoski serek ze śmietanki. Bardzo tłusty, o delikatnym, lekkim posmaku słodyczy. Rzadko stanowi bazę do sernika, ale często dodawany jest, aby nadać masie jednolitej konsystencji i gładkości. Stosowany jest zarówno do serników na zimno, jak i tych w wersji pieczonej.

Jakie są najciekawsze serniki, które warto wypróbować?

Do tej pory wspomnianych było bardzo wiele typów serników, które różnią się między sobą pod każdym możliwym względem - serniki bez spodu, serniki na spodzie z herbatników. Serniki na zimno lub serniki pieczone. Serniki z owocami lub z czekoladą i kajmakiem. Każdy wielbiciel tego ciasta znajdzie taki przepis, który spełni jego oczekiwania. Ponieważ cukiernicy zawodowi i amatorzy nieustannie eksperymentują i wymyślają nowe przepisy, zebraliśmy najciekawsze pomysły, które z pewnością warto wypróbować.

Sernik oreo bez pieczenia

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby ciastek typu Oreo. Mocno kakaowe ciastka przełożone białym kremem. Klasyka gatunku. A gdyby tak przerobić je na sernik na zimno? Spód z ciasteczek wymieszanych ze stopionym masłem, masa serowa z twarogu lub jogurtu naturalnego, z kawałkami ciastek oraz polewa czekoladowa lub posypka. Brzmi jak coś, co warto wypróbować.

Sernik czekoladowy bez pieczenia

Pozostając w klimacie serników na zimno, doskonale sprawdzi się ten przepis. Jest to ciasto dla wielbicieli czekolady. Również spód z kruchych ciasteczek z masłem, masa serowa z roztopioną czekoladą oraz polewa czekoladowa. Doskonale pasować będą do niego także owoce kwaskowe, takie jak wiśnie lub maliny, rozprowadzone w masie.

Sernik z truskawkami pieczony

Latem najlepiej jest korzystać z sezonowych owoców, ponieważ wtedy są najlepsze i najzdrowsze. Pomysłów na serniki z owocami jest mnóstwo. Jeden z najciekawszych to sernik na kruchym spodzie - waniliowym lub kakaowym, z tradycyjną masą serową, na której poukładane są plasterki truskawek, posypany kruszonką. Klasyka w każdym wymiarze.

Jak piec serniki i jakich błędów się wystrzegać?

Serniki, mimo że należą do jednych z najsmaczniejszych ciast, nie zawsze są łatwe do zrobienia. Niektóre można piec bez żadnych dodatkowych zabiegów. Jednak wiele rodzajów musi mieć specjalne warunki. Przede wszystkim, należy zadbać, aby podczas pieczenia powierzchnia sernika nie popękała wskutek odparowania znacznych ilości wody. Dzieje się tak podczas tradycyjnego pieczenia, z użyciem suchego powietrza. Dlatego bardzo często stosuje się pieczenie sernika w kąpieli wodnej lub z parą wodną.

W przypadku pieczenia z parą wodną, na dno piekarnika należy postawić naczynie żaroodporne lub blaszkę wypełnioną do połowy wodą. Zazwyczaj używa się także funkcji termoobiegu, aby para była równomiernie rozmieszczona w całej komorze piekarnika. Zapobiega to wysychaniu oraz pękaniu powierzchni ciasta. Pozostaje ona gładka i jednolita i daje możliwość estetycznego udekorowania. W takim samym celu stosuje się tak zwaną kąpiel wodną. Z tym, że w tym przypadku foremka z sernikiem, odpowiednio zabezpieczona przed wlaniem się wody do środka, zostaje umieszczona w naczyniu z wodą. Zabezpieczeniu foremki najlepiej służy kołnierz wykonany z solidnej folii aluminiowej.

Najczęstsze błędy, jakie można spotkać podczas pieczenia sernika to zapadanie się sernika, masa płynna i niedopieczona, spalony wierzch lub spód, przesuszenie sernika. Co zatem należy zrobić, aby tego uniknąć? Od początku - co zrobić, żeby sernik nie opadł? Najczęściej jest to spowodowane gwałtowną zmianą temperatury, dlatego świeżo upieczonego sernika nie powinno się wyjmować od razu z piekarnika, ale powoli zacząć go studzić wewnątrz komory.

W przypadku przesuszenia doskonale sprawdzi się pieczenie w kąpieli wodnej lub przy użyciu pary. Aby nie spalić wierzchu ani spodu, nie powinno się nastawiać zbyt wysokiej temperatury i należy umiejscowić ciasto mniej więcej pośrodku piekarnika, nie zbyt nisko, ani zbyt wysoko. Ewentualnie można także nakryć wierzch folią aluminiową, która zapobiegnie nadmiernemu przypieczeniu wierzchu. Jeśli masa jest niedopieczona, można wydłużyć czas pieczenia oraz zmniejszyć temperaturę, aby ciasto piekło się dłużej. Nie należy jednak wydłużać go nadmiernie, ponieważ spowoduje to przesuszenie masy.

Serniki to doskonałe ciasta zarówno na różnego rodzaju okazje, jak i bez okazji, latem lub zimą. Każdy fan słodyczy z pewnością znajdzie coś dla siebie. A dzięki temu artykułowi, dowie się, jak zapobiec podstawowym błędom i co zrobić, aby ciasto było jak najlepsze.

Wróć

Jak usunąć kamień z czajnika?
Jak wyczyścić mikrofalówkę?
Jak wyczyścić srebro?
Jak układać naczynia w zmywarce?
Jak usunąć kamień z czajnika?
Jak wyczyścić mikrofalówkę?
Jak wyczyścić srebro?
Jak układać naczynia w zmywarce?
Gazetka NETTO