Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

W jaki sposób zadbać o zmywarkę?

Każdy z nas zna naturalne zalety zmywarek i szybko orientuje się, jak dużo czasu oraz pieniędzy można zaoszczędzić po zainstalowaniu jej w swoim domu. To oczywiście komfort i wygoda, również dla naszych rąk, mniej czasu w kuchni, a poza tym nasze zmywanie naczyń staje się ekonomiczne i ekologiczne. Obecnie powstają małe, kompaktowe zmywarki, które nie potrzebują wcale tak wiele miejsca i dopasowują się do gabarytów nawet najmniejszych gospodarstw domowych. Zresztą takie wersje są racjonalnym rozwiązaniem w przypadku, gdy zapełnienie standardowej zmywarki zabiera wieki. A więc jak o nią zadbać, jak ją konserwować i sprawić, by służyła nam jak najdłużej? Podpowiadamy.

Wyrzuć resztki do kosza

Niby wszyscy o tym wiedzą, ale później nie stosują się do tej prostej wskazówki. Kluczowe przy utrzymaniu zmywarki w dobrej kondycji jest pozbycie się resztek jedzenia z naczyń. Gdy tego nie zrobimy, łatwo możemy doprowadzić do zapchania się filtru i dyszy myjącej, nie wspominając o tym, że zmywarka będzie miała spore problemy z zaschniętymi fragmentami jedzenia. Generalnie warto opłukać wszystkie naczynia przed włożeniem ich do urządzenia. Na koniec mała uwaga: mocno ubrudzone naczynia starajmy się umieszczać w dolnej części zmywarki, ponieważ tam strumień wody ma największą moc działania.

Odpowiednio układaj naczynia

Każda zmywarka ma odpowiednie półki na garnki, specjalne przegródki na talerze oraz sprytny schowek na sztućce. Wszystko ma swój sens i swoje miejsce, tak również jest i w tym przypadku. Układaj naczynia według ich miejsca przeznaczenia, a unikniesz kwestii niedomytych naczyń. Problemy z czystymi talerzami, garnkami i sztućcami to również efekt przeładowania oraz złego ułożenia, ponieważ woda w takiej sytuacji nie posiada właściwego dostępu do naczyń.

Używaj soli do walki z kamieniem

Polska woda wręcz obfituje w bogactwo minerałów, stąd bierze się kamień osadzający się w naszych czajnikach oraz pozostałych urządzeniach. Ochronisz zmywarkę dzięki konsekwentnemu usuwaniu kamienia, który niestety działa destrukcyjnie na nasz sprzęt, wpływając na jakość jego pracy, a w ostateczności doprowadzając do stałego uszkodzenia. Warto więc stosować sól Somat Special Salt, która efektywnie chroni zmywarkę, ramiona spryskiwacza oraz rury przed kamiennym osadem. Poza tym wpływa na skuteczne działanie układu odpowiadającego za zmianę wody twardej na miękką. Przekłada się to na maksymalną wydajność detergentu, osadzanie się szkodliwego kamienia zostaje zatrzymane, a w efekcie wyraźnie przedłuża się żywotność zmywarki.

Stosuj dobre detergenty

Wszystkie środki do mycia, czy to płyn, czy to tabletki, powinny być dostosowane do twardości naszej wody. To naprawdę przysłuży się naszemu sprzętowi. Takie tabletki jak Somat Classic potrafią usunąć nawet najbardziej uciążliwe zabrudzenia, jakimi są osady z herbaty lub kawy, a na dodatek stanowią trwałą ochronę przed korozją i matowieniem szkła.

Regularne czyszczenie kluczem do sukcesu

Postaraj się często czyścić zmywarkę, najlepiej raz w tygodniu. Umyj całą metalową obudowę i wszystkie uszczelki, a raz w miesiącu spróbuj umyć całą zmywarkę. W tym celu włącz pusty przebieg i nastaw program z najwyższą temperaturą, wcześniej umieszczając środek do mycia zmywarek. Używaj również specjalnych odświeżaczy, takich jak Somat Duo Perls, które usuwają nieprzyjemne zapachy w zmywarce i gwarantują długotrwałą świeżość.

Jeszcze więcej naszych konkretnych porad dotyczących pielęgnacji zmywarek znajdziesz w naszym artykule:

https://netto.pl/blog/porady-domowe/kuchnia/co-zrobic-gdy-zmywarka-nie-domywa-naczyn/

Zmywarka nie rozpuszcza tabletki?
Jak pozbyć się muszek owocówek?
Jak wyczyścić piekarnik?
Jak układać naczynia w zmywarce?
Zmywarka nie rozpuszcza tabletki?
Sposoby na muszki owocówki
Jak wyczyścić piekarnik?
Jak układać naczynia w zmywarce?
Gazetka NETTO