Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Transport lodówki. Jak prawidłowo przewieźć lodówkę?

Przewożenie lodówki z pozoru wydaje się prostym zadaniem, jednak bez zwrócenia uwagi na kilka ważnych kwestii możemy ją zniszczyć lub uszkodzić cały mechanizm napędzający. Przenoszenie i transport jest trudny, ze względu na dużą wagę i wysokość chłodziarki, a złapanie jej w nieodpowiednim miejscu może doprowadzić do uszkodzenia delikatnych elementów. W poniższym artykule wyjaśnimy, jak przewozić lodówkę by została przetransportowana w nowe miejsce bez najmniejszego zadrapania.

Przygotowanie lodówki do transportu

Bardzo istotną kwestią jest odpowiednie przygotowanie lodówki, jeszcze przed samą próbą przeniesienia jej do samochodu transportującego. Przede wszystkim chłodziarkę i zamrażarkę trzeba opróżnić ze wszystkich artykułów spożywczych. Najlepiej z wyprzedzeniem zaplanować zakupy w taki sposób, żeby do czasu transportu w urządzeniu zostało jak najmniej szybko psującej się żywności. Większy kłopot może sprawić nam uprzątnięcie zamrażarki, jeśli posiadamy w niej dużo zmrożonych produktów. Rozmrażanie i ponowne ich zamrażanie nie wchodzi w grę, gdyż tak potraktowana żywność nie nadaje się do późniejszego spożycia. Jeśli nie chcemy zmarnować naszych mrożonek, warto zapakować je w torby termoizolacyjne lub wykorzystać do tego celu zamrażarkę turystyczną.

Opróżnianie powinniśmy rozpocząć kilka godzin przed planowanym transportem lodówki, ze względu na potrzebę jej wyłączenia na czas minimum 2 godziny przed planowanym przeniesieniem. Każde urządzenie posiada jednak inne zalecenia, dlatego warto zapoznać się ze szczegółowymi wytycznymi producenta. Następnym krokiem, będzie wyjęcie wszystkich półek z lodówki i ich odpowiednie zabezpieczenie, ze szczególnym uwzględnieniem szklanych lub z innego kruchego materiału. Powinniśmy przewozić je osobno, najlepiej zabezpieczając folią bąbelkową lub stretchem. W przypadku zamrażarki należy ją tylko dodatkowo opróżnić z lodu, gdyż szufladki w niej są zamontowane na stałe i transport lodówki nie zagraża ich uszkodzeniu.

Całkowicie pustą chłodziarkę, trzeba dokładnie wytrzeć, ograniczając w ten sposób możliwość na osadzanie się wilgoci w czasie przewozu. Jeśli chcemy uniknąć specyficznego zapachu, który będzie wydzielało urządzenie przed ponownym podłączeniem, warto je również umyć. Kiedy uporaliśmy się z wszystkimi poprzednimi krokami, należy zamknąć lodówkę i zakleić drzwi zarówno samej chłodziarki, jak i zamrażarki taśmą klejącą, zapobiegając w ten sposób jej otwarcie w samochodzie. Najlepiej użyć do tego przezroczystej taśmy klejącej, która będzie dobrze przytrzymywać ciężki drzwi, a do tego nie zostawi śladów po kleju.

Wyniesienie i przeniesienie lodówki

Po odpowiednim przygotowaniu chłodziarki na czas drogi, kolejną kwestią jest sposób jej przenoszenia, żeby nie narazić jej na uszkodzenie lub przelanie się płynów i uszkodzenie jej mechanizmu. Niezależnie od tego, czy lodówkę znosimy po schodach, czy po płaskiej nawierzchni, do tego zadania niezbędne jest powołanie dwóch osób. Urządzenie jest na tyle ciężkie i nieporęczne, że samemu nie mamy możliwości nawet jej podniesienia. Najlepiej, jeśli jedna osoba będzie szła tyłem, podtrzymując lodówkę pewnie obiema rękami, opierając przy tym jej ciężar na swoich kolanach. Trzeba zaznaczyć, że chłodziarkę przenosi się w pionie, a pierwsza osoba powinna ze swojej strony mieć stronę z zaklejonymi drzwiami. Ważne, żeby osoba ta była na tyle silna, by utrzymać sprzęt, bo to głównie na niej będzie spoczywał ciężar sprzętu.

Drugi niosący powinien starać się przeprowadzać transport lodówki w taki sposób, by była ona nachylona pod kątem 75° w stronę pierwszego transportującego. Osoba ta zmuszona jest trzymać urządzenie za jej boczne ściany, na ścisk, gdyż w przypadku złapania za skraplacz lub inny element znajdujący się z tyłu, może doprowadzić to do uszkodzenia delikatnych części. Sama metoda transportu jest uniwersalna niezależnie od tego, czy lodówkę znosimy lub wnosimy po schodach, czy też przemieszczamy się z nią po płaskim terenie. W taki sposób należy donieść urządzenie pod sam pojazd transportujący, cały czas zwracając uwagę na prawidłowy kąt pochylenia i ewentualną możliwość jej zarysowania lub obicia o ściany lub inne meble.

Jak przewieźć lodówkę w pionie?

Transport lodówki, według zaleceń większości producentów należy wykonywać w pozycji pionowej. Jeśli zastosujemy się do tego sposobu przenoszenia i przewozu, mamy 100% gwarancję, że naszej chłodziarce nic nie grozi. W tym wypadku niezbędne będzie wykorzystanie samochodu transportowego o wymiarach umożliwiających zapakowanie wysokiego urządzenia.

Jeśli sami nie dysponujemy takim środkiem transportu, możemy skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która nie tylko zabezpieczy odpowiednio lodówkę, ale bardzo często zajmie się również samym jej przenoszeniem z naszej kuchni do transportera. Innym sposobem, jest przewóz chłodziarki na przyczepie i w tym wypadku do jej ciągnięcia nada się większość pojazdów posiadających hak holowniczy. Sprzęt AGD po zapakowaniu na doczepkę w pozycji pionowej, trzeba solidnie zabezpieczyć pasami mocującymi i specjalną taśmą transportową.

Czy lodówkę można przewozić na leżąco?

Dla większości z nas najłatwiejszą metodą na transport lodówki jest po prostu zapakowanie jej w poziomie do samochodu typu kombi lub busa. Profesjonalne usługi transportowe i przeprowadzkowe nie są tanie, a jednak mało kto dysponuje odpowiednim pojazdem do przewozu sprzętu w pozycji zalecanej przez producenta. Od razu musimy zaznaczyć, że nie zalecamy tej metody, jednak stosując się do niezbędnych zaleceń ograniczamy szansę na uszkodzenie naszej chłodziarki. Jeśli chcemy przenosić lodówkę na leżąco, warto odczekać z tą czynnością co najmniej 4 godziny po jej wyłączeniu.

Najważniejszą kwestią odnośnie tego, jak przewieźć lodówkę w poziomie, jest jej odpowiednie ułożenie w samym pojeździe. Samo znoszenie jej z pomieszczenia, w którym się znajdowała, powinno odbywać się i tak w pozycji pionowej, gdyż zmniejszamy w ten sposób szansę na przedostanie się oleju sprężarkowego do instalacji chłodzącej. Chłodziarkę w samochodzie należy położyć na boku, zwracając uwagę, po której stronie z tyłu znajduję się sprężarka. Jeśli po prawej, kładziemy lodówkę na tej właśnie stronie, jeśli po lewej, wykonujemy odwrotny manewr. 

O czym jeszcze warto pamiętać przy przewożeniu lodówki?

Samą chłodziarkę także warto owinąć folią typu stretch lub innym materiałem zabezpieczającym, dzięki czemu unikniemy wgnieceń i zarysowań na powierzchni. Jeśli uporaliśmy się już z przeniesieniem i transportem, a nasza lodówka czeka spokojnie w nowym miejscu pobytu, należy odczekać odpowiedni czas z jej ponownym włączeniem. W przypadku, kiedy urządzenie przewożone było w pozycji pionowej, najlepiej odczekać kilka godzin, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że ewentualne płyny wrócą na swoje miejsce.

Transportując chłodziarkę na leżąco czas, po którym możemy włączyć urządzenie, wynosi co najmniej 12 godzin, a duża część producentów zaleca nawet odczekanie 24 godzin z ponownym podłączeniem jej do gniazdka. Nie wolno ignorować tej procedury, gdyż w przeciwnym wypadku istnieje bardzo duża szansa na awarię lodówki.

Wróć

Jak wyczyścić mikrofalówkę?
Jak usunąć kamień z czajnika?
Jak układać naczynia w zmywarce?
Jak wyczyścić srebro?
Jak wyczyścić mikrofalówkę?
Jak usunąć kamień z czajnika?
Jak układać naczynia w zmywarce?
Jak wyczyścić srebro?
Gazetka NETTO