Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Odkamienianie żelazka. Jak skutecznie wyczyścić żelazko z kamienia?

Odkamienianie żelazka powinno być wykonywane regularnie, co stanowi jeden z najlepszych sposobów na przedłużenie żywotności sprzętu. Starsze urządzenia można z powodzeniem odkamienić za pomocą substancji znajdujących się w domu. Z koeli te nowsze modele posiadają specjalną funkcję, która umożliwia oczyszczenie urządzenia. Przestawiamy w jaki sposób powinno być przeprowadzone odkamienianie żelazka.

Czy warto odkamieniać żelazko?

Współczesne czasy kładą szczególny nacisk na jak najdłuższe wykorzystywanie posiadanych przedmiotów. Odnosi się to także do małych urządzeń AGD. Użytkowanie jednego urządzenia przez długi czas to nie tylko działanie ekologiczne, ale przede wszystkim ekonomiczne. Awarie elektrycznych urządzeń domowych najczęściej spowodowane są przez zaniedbania użytkowników. Istotne jest, aby regularnie dokonywać czynności profilaktycznych, które znacząco rzutują na długość wykorzystania sprzętu.

W przypadku żelazek bardzo ważne jest regularne odkamienianie. Opiera się na usuwaniu kamienia zgromadzonego wewnątrz urządzenia, czyli z elementów posiadających kontakt z wodą. Zatem warto regularnie odkamieniać posiadane urządzenia, w tym również posiadane żelazko. Cały proces zajmuje tylko krótką chwilę, a pozwala utrzymać sprzęt w dobrej kondycji technicznej. Jednocześnie jest to także sposób na zachowanie początkowej wydajności i jakości pracy. W konsekwencji, jedno żelazko może być z powodzeniem wykorzystywane przez wiele lat.

Przyczyny gromadzenia się kamienia w żelazku

Gromadzenie się kamienia w żelazku jest jednym z najczęściej występujących problemów w tej grupie urządzeń. Systematyczne odkamienianie powinno być traktowane jako jeden z obowiązków domowych, co z pewnością pozwoli uniknąć nagłej awarii sprzętu. Pojawienie się kamienia w żelazku powoduje stopniowe zmniejszenie wydajności urządzenia i przybrudzenie odzieży podczas prasowania. Stąd czyszczenie żelazka z kamienia jest niemalże konieczne, jednak warto wdrożyć odpowiednie działania jak najwcześniej.

Gromadzenie kamienia w żelazku jest najczęściej spowodowane zbyt twardą wodą, która sprawia, że kamień zaczyna osadzać się wewnątrz urządzenia. Taka sytuacja może być także spowodowana niedopasowaniem temperatury do prasowanego materiału jak i również długą przerwą w użytkowaniu sprzętu do prasowania. Kamień w żelazku powstaje z połączenia wapnia i magnezu. Osad zaczyna stopniowo zapychać kanaliki, a następnie osadza się na powierzchni stopy. W rezultacie powstaje kleista struktura, która przenosi się na prasowane rzeczy.

Jak wyczyścić żelazko z kamienia domowymi sposobami?

Osoby, które zastanawiają się jak czyścić żelazko z kamienia, najczęściej posiadają w domu szereg specyfików, które pozwalają szybko usunąć zalegający osad. Domowe metody cieszą się bardzo dużą skutecznością. Najczęściej polecany jest osad lub kwasek cytrynowy, choć to niejedyne możliwości. Podczas czyszczenia istotne są dwie kwestie: brak szkody dla środowiska jak i dla żelazka. Tych zasad należy przestrzegać w poszukiwaniu idealnego sposobu na odkamienianie sprzętu.

Jak czyścić żelazko parowe z kamienia za pomocą octu?

Odkamieniające działanie octu jest znane od wielu lat. Mieszankę octu i wody można z powodzeniem zastosować także w przypadku żelazka. Wystarczy wymieszać wodę i ocet w proporcji 1:1, a następnie zamoczyć w nim miękką ściereczkę lub gąbkę i przecierać powierzchnię stopy żelazka. Pozostałości kamienia można usunąć przy pomocy wacików lub patyczków kosmetycznych.

Z kolei dążąc do usunięcia kamienia z pojemniczka na wodę, wystarczy wyłącznie wlać do niego ocet i włączyć parowanie. Tak przygotowanym sprzętem należy uprasować materiał o dużej odporności na wysokie temperatury, na którym pozostanie osad ze sprzętu. Później należy do pojemniczka nalać wody i prasować aż do momentu, gdy zniknie zapach octu.

Odkamienianie żelazka kwaskiem cytrynowym

Kwasek cytrynowy również posiada dużą skuteczność w walce z kamieniem. Do szklanki przegotowanej wody należy wsypać dwie łyżeczki kwasku cytrynowego i tym roztworem przetrzeć stopę żelazka, a następnie pozostałość wlać do pojemniczka na wodę. Pozostałe czynności powinny być analogiczne do postępowania przy wykorzystaniu octu.

Gotowe detergenty do odkamieniania żelazka

Odkamienianie żelazka można także przeprowadzić przy pomocy gotowych detergentów.  Charakteryzują się wysoką skutecznością, dlatego sprawdzają się w sytuacjach, gdy zawiodły domowe sposoby. Pozwalają rozpuścić biały nalot i tym samym zapobiec nieestetycznym osadom. Z uwagi na posiadanie chemicznych substancji w składzie preparatów, istotne jest, aby przestrzegać zalecanych środków ostrożności. Każdorazowo należy przestrzegać zaleceń producenta, co pozwoli uniknąć przykrych konsekwencji zdrowotnych.

Korzystając z gotowych detergentów powinny w szczególności zwrócić uwagę na kwestię ekologicznych rozwiązań. Warto wybierać te, które są bezzapachowe, biodegradowalne i wysoce skuteczne. Zazwyczaj dopuszczalne jest ich stosowanie także w przypadku innych urządzeń, np. płyty grzewczej, płytek ceramicznych, czy na powierzchniach metalowych. Naturalny detergent można stosować zgodnie z posiadanymi potrzebami i bez obaw można go użyć ponownie.

Jak odkamienić żelazko parowe?

Klasyczne żelazko parowe posiada swoich zwolenników ze względu na łatwość i intuicyjność użytkowania. Całość ogranicza się do wlewania zimnej wody do zbiornika i ustawienia sprzętu na właściwą temperaturę. Podczas nagrzewania stopy żelazka, woda dociera do komory parowej, a tam jest ocieplana i zamieniana w parę wodną. Para wodna umożliwia rozluźnienie włókien tkanin, a rozgrzana powierzchnia urządzenia pozwala na natychmiastowe osuszenie tkaniny. W rezultacie spod żelazka wychodzi wygładzony materiał. W przypadku nowoczesnych urządzeń nie zachodzi konieczność stosowania dodatkowych środków do walki z kamieniem. Nie trzeba nawet dokonywać tego w ramach działań profilaktycznych. Wystarczające jest wyłącznie ustawienie maksymalnej temperatury urządzenia i włączenie specjalnej funkcji. Rola użytkownika ogranicza się do energicznego poruszania sprzętem, a następnie do usunięcia wody z kamieniem i przeczyszczenia stopy żelazka na kawałku materiału.

Niektóre modele żelazek posiadają szufladkę antywapienną, która pozwala szybko i łatwo usunąć nadmiar zgromadzonego kamienia. Jest to rozwiązanie dedykowane w szczególności dla osób posiadających bardzo twardą wodę. Wówczas nie powstają na nich charakterystyczne, ciemne plamy. Producenci nieustannie udoskonalają oferowane urządzenia, co przekłada się na banalnie proste odkamienianie żelazka parowego. Przydatność tych funkcji jest doceniana już w krótkim czasie po zakupie.

Odkamienianie żelazka z generatorem pary

Coraz więcej osób użytkuje żelazka z generatorem pary. Generator pod wpływem wysokiego ciśnienia umożliwia wytworzenie pary wodnej, która przenika bezpośrednio do głębi tkaniny. Takie rozwiązanie sprzyja podwyższeniu funkcjonalności urządzeń. Para z generatora jest o wiele bardziej mocniejsza niż wytworzona przez klasyczne żelazko. W tego rodzaju żelazek konieczne jest umieszczenie wody w specjalnym zbiorniku, następnie jest doprowadzona do bojlera. Zlokalizowany w bojlerze element grzejny odpowiada za podgrzanie wody i przemienienie jej w parę. Wystarczy wyłącznie nacisnąć jeden przyciska, a para jest wyrzucana na prasowaną tkaninę pod bardzo wysokim ciśnieniem.

Żelazko z generatorem pary szczególnie bazuje na pracy z wodą, dlatego odkamienianie jest koniecznością. Producenci oferują dodatkowe funkcje, które ułatwiają przebieg tego procesu. Wiele z nich posiada szufladkę, która gromadzi drobinki kamienia. Po każdorazowym użyciu i wystygnięciu sprzętu należy opróżnić jej zawartość oraz wypłukać pod bieżącą wodą.

Jak zapobiec powstawaniu kamienia w żelazku?

Nagłe unieruchomienie urządzenia lub znaczące pomniejszenie jego efektywności z pewnością jest dla wielu osób nauczką na przyszłość, że także o sprzęty małego AGD należy systematycznie dbać. W przypadku żelazka kluczowe jest stosowanie właściwego płynu, który jest zalecany przez producenta. W zależności od modelu może to być woda kranowa albo destylowana. Na wzrost żywotności sprzętu wpływa regularne, przynajmniej raz miesiącu odkamienianie żelazka. Istotne jest także, aby każdorazowo po użyciu żelazka usunąć z niego całą wodę. Równolegle należy pozostawiać żelazko w pozycji pionowej.

Specjalnych działań wymaga również stopa żelazka, która powinna być czyszczona za pomocą wilgotnej gąbki, ale tylko wtedy, gdy jest jeszcze ciepła. Jednocześnie należy pamiętać o tym, że stopy z powłoką samoczyszczącą są szczególnie wrażliwe na powstawanie uszkodzeń. W ich przypadku stosowanie środków do czyszczenia żelazek może doprowadzić do zniszczenia powierzchni prasującej.

Lista ilości działań prewencyjnych jest bardzo krótka. Na ich przestrzeganie powinni być w szczególności wyczuleni użytkownicy posiadający twardą wodę z kranu. W rzeczywistości żadna czynność nie wymaga skomplikowanych i czasochłonnych działań. Większość z pewnością będzie z czasem wykonywana automatycznie, podświadomie. W rezultacie tak mało potrzeba, aby móc w pełni użytkować sprzęt bez uszczerbku na jakości jego pracy.

Podsumowanie

Odkamienianie żelazka nie jest skomplikowaną czynnością, ale jest z pewnością bardzo konieczne. Umożliwia utrzymywanie pożądanego poziomu pracy urządzenia i równolegle wpływa na jego czas użytkowania. Każdorazowo, przed przystąpieniem do odkamieniania, należy zapoznać się ze wskazaniami producenta, które dokładnie informują o sposobie odpowiednim do danego modelu.

Należy pamiętać, że niewłaściwa troska o sprzęt jest często przyczyną do nieuznania gwarancji producenta i wtedy pozostaje tylko zakup nowego urządzenia, które jest niezbędne w każdym domu. Osoby stojące przed wyborem nowego urządzenia do prasowania powinny zwrócić szczególną uwagę na obecność stosownej funkcji, która znacząco ułatwi czyszczenie sprzętu w przyszłości. Choć cena wyjściowa takiego sprzętu może być troszkę wyższa, to z pewnością jest to bardzo dobra inwestycja, której potencjał będzie dostrzeżony w przyszłości.

Wróć

 

Jak wyczyścić srebro?
Czym myć lodówkę w środku?
Jak wyczyścić mikrofalówkę?
Domowe sposoby na czyszczenie mosiądzu
Jak wyczyścić srebro?
Czym myć lodówkę w środku?
Jak wyczyścić mikrofalówkę?
Domowe sposoby na czyszczenie mosiądzu
Gazetka NETTO