Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak zamrozić fasolkę szparagową?

Mrożenie warzyw i owoców jest najpewniejszym sposobem na przedłużenie lata. Nic nie smakuje lepiej podczas zimowego, sobotniego popołudnia niż rozgrzewający gulasz warzywny. O tym, jak zamrozić fasolkę szparagową krążą liczne opinie, których celem jest znalezienie sposobu na uzyskanie efektu świeżej, niesklejonej fasolki po rozmrożeniu. Dowiedz się, jak krok po kroku wygląda mrożenie fasolki szparagowej.

Fasolka szparagowa - mrożenie w kilku, prostych krokach

Mrożenie fasolki szparagowej należy rozpocząć od starannego przygotowania świeżych warzyw. Zebrana lub kupiona fasolka szparagowa, którą chcesz zamrozić, powinna być świeża i sprężysta. Zacznij od dokładnego umycia fasolki oraz oczyszczenia jej z trudniejszych zabrudzeń, powstałych przy zbiorach. Następnym krokiem powinno być dokładne obcięcie końcówek oraz w razie potrzeby, pokrojenie na mniejsze elementy. Fasolka szparagowa z odmiany pokaźnej będzie potrzebowała wycięcia łyka, aby po rozmrożeniu warzywo można było w prosty sposób przygotować, uzyskując idealną miękkość. Mrożona fasolka szparagowa będzie jak zerwana, jeśli przed zamrożeniem poddana zostanie blanszowaniu, czyli krótkiemu obgotowaniu w osolonym wrzątku, a następnie schłodzeniu w lodowatej wodzie przez czas, podobny do czasu blanszowania.

Fasolka szparagowa, jak mrozić, by zachować jej sprężystość?

O tym, jak konserwować fasolkę szparagową można by rozmawiać ze zwolennikami marynowania, jednak należy podkreślić, że mrożenie fasolki szparagowej pozwala nawet w środku zimy cieszyć się smakiem świeżości. Mrożenie musi jednak przebiegać według pewnego schematu. Umyta fasolka szparagowa powinna zostać wrzucona do wrzącej, osolonej wody i gotować się 3 do 5 minut, w zależności od odmiany. Następnie fasolka szparagowa musi zostać schłodzona w zimnej wodzie przez taki sam czas. Po schłodzeniu fasolkę należy dokładnie osuszyć i przełożyć do woreczków na mrożonki. Zamrożona po blanszowaniu fasolka nie sklei się podczas mrożenia. W ten sposób przygotowana fasolka szparagowa może być przechowywana w temperaturze -18 ºC przez okres ośmiu, do nawet dziesięciu miesięcy.

Fasolka szparagowa - unikaj błędów przy mrożeniu

Pierwszym, najczęściej pojawiającym się błędem jest mrożenie fasolki szparagowej bezpośrednio po umyciu. Fasolka szparagowa, wrzucona do woreczków, nieodsączona, łatwo ulegnie sklejeniu, a po rozmrożeniu stanie się zbitą, rozwodnioną masą. Swoją sprężystość fasolka szparagowa mrożona zawdzięcza głównie blanszowaniu i starannemu osuszeniu. Mrożenie fasolki szparagowej bez blanszowania skutkuje sklejeniem jej i utratą jędrności.

Czytaj też: Jak obrać ananasa? Sprawdzone sposoby na egzotyczny owoc

Wróć

Jak usunąć kamień z czajnika?
Jak wyczyścić mikrofalówkę?
Jak wyczyścić srebro?
Jak układać naczynia w zmywarce?
Jak usunąć kamień z czajnika?
Jak wyczyścić mikrofalówkę?
Jak wyczyścić srebro?
Jak układać naczynia w zmywarce?
Gazetka NETTO