Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak wyczyścić srebro? Najlepsze domowe sposoby na czyszczenie srebra

Każda kobieta pragnie tego, aby jej biżuteria była czysta i zadbana. To samo dotyczy zastawy stołowej, która w niektórych przypadkach pokryta jest srebrem. Niestety ten surowiec wymaga szczególnych warunków higieny oraz przechowywania, ponieważ w innym wypadku zwyczajnie stanie się czarne i zniszczone. Jak wyczyścić srebro domowymi sposobami bez względu na to, czy mowa o błyskotkach, czy też o elementach kuchni? Oto kilka skutecznych sposobów, które pomogą utrzymać w czystości nawet najbardziej wymagające przedmioty!

Czym wyczyścić srebro?

Na samym początku należy pamiętać o tym, że srebro bardzo łatwo można porysować i zniszczyć, dlatego konieczna jest delikatność i precyzja. Przystępując do zabiegów pielęgnacyjnych, należy uzbroić się w zapas wolnego czasu oraz kilka niezbędnych środków. Czym najlepiej wyczyścić srebro? Oto odpowiedź.

Folia aluminiowa i sól

Dosyć specyficzne połączenie, jednak w wielu przypadkach okazje się prawdziwym wybawieniem. Bardzo często w przypadku pojawienia się czarnego nalotu na srebrnej biżuterii lub zastawie, zaleca się zastosowanie folii aluminiowej, wody oraz soli. Cały zabieg polega na wyłożeniu miski folią aluminiową. Kiedy dno zostanie pokryte, wówczas umieszcza się na niej przedmiot i zalewa gorącym roztworem wody i soli. Taką miksturę pozostawić należy do wystygnięcia. Po tych czynnościach srebro należy umyć i wysuszyć. Ciemny nalot powinien zejść bez śladu.

Do wykonania roztworu potrzebna będzie:

 • 1 łyżka soli,
 • 1 łyżka octu,
 • 1 litr wody.

Pasta do zębów

Ten preparat służy nie tylko do higieny jamy ustnej, ale również do zasuszania zaskórników i dbania o srebro. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z możliwości pasty do zębów. W tym przypadku należy przygotować miękką, bawełnianą szmatkę i nałożyć na nią pastę. Następnie należy pocierać elementy srebra pastą i obserwować rezultaty. Ważnym warunkiem jest naszykowanie pasty, która nie zawiera sodu. Zbyt duża ilość tego pierwiastka może z dużym stopniu zaszkodzić biżuterii wykonanej ze srebra.

W tym przypadku niezbędna będzie:

 • pasta do zębów bez zawartości sodu,
 • bawełniana ściereczka.

Napój gazowany

7UP to napój, którego kwasy niszczą brud umieszczony na srebrze. Wystarczy zakupić butelkę lub puszkę napoju, przelać do szklanki i umieścić w nim swoją biżuterię. Po kilku godzinach wyjęty przedmiot wystarczy przemyć czystą wodą i osuszyć. Efekty powinny być zdumiewające. Podobne działanie wykazuje również Coca-Cola.

Tutaj potrzebny będzie:

 • napój gazowany (7UP lub Coca-Cola),
 • bawełniana ściereczka,
 • czysta woda,
 • suchy ręcznik.

Popiół

Nie każdy wie, że zbędne produkty spalania w piecu pod postacią węgla można wykorzystać do pielęgnacji srebra. Popiół należy wysypać na bawełnianą, miękką szmatkę i potrzeć tym czyszczony przedmiot. W wielu przypadkach można niemal zupełnie pozbyć się brudu i osadu ze srebra. Pocieranie wywoła efekt usuwania brudu.

Potrzebne będzie:

 • zebranie odrobiny popioły,
 • bawełniana ściereczka,
 • czysta woda,
 • suchy ręcznik.

Środki chemiczne

Oczywiście na rynku dostępnych jest wiele środków, które przeznaczone są do pielęgnacji srebra. Bardzo często tego typu preparaty dostępne są u jubilera. Ich stosowanie jest bezpieczne i nie narusza struktury przedmiotu. Oczywiście należy postępować według instrukcji.

Przygotować należy:

 • środek chemiczny,
 • bawełnianą ściereczkę.

Oprócz powyższych przykładów warto również myć srebro płynem do mycia naczyń oraz szarym mydłem. Pozwoli to na usunięcie nie tylko zabrudzeń, ale również zalegającego kurzu. Najskuteczniejsze są kąpiele przedmiotów w detergentach oraz napojach gazowanych, ponieważ wymyte zostają wszelkie szczeliny i zakamarki.

Dlaczego srebro ciemnieje?

Srebro ma tendencję do przybierania czarnego osadu, ponieważ wchodzi w liczne reakcje z siarką i chlorem. Związki te znaleźć można w powietrzu, pokarmie oraz w kosmetykach. Na powierzchni dowolnego, srebrnego przedmiotu znaleźć można ciemne naloty w postaci plam. Biżuterię ze srebra trzeba czyści bardzo często, zwłaszcza kiedy jest często wykorzystywana.

Jak zapobiec ciemnieniu srebra?

Niestety bardzo trudno jest nad tym zapanować. Przede wszystkim srebro musi być dokładnie i dosyć często czyszczone, co pozwoli na bieżące usuwanie brudu i osadu z jego powierzchni. Nie zaleca się też chodzenia na basen w srebrnej biżuterii. Wszelkie elementy biżuterii należy ściągać przed sprzątaniem oraz braniem kąpieli. Dodatkowo biżuterię warto zakładać po ukończeniu wykonywania makijażu. Wisiorek i łańcuszek powinien znajdować się na bluzce, aby nie wchodzić z ciałem w reakcję chemiczną.

Wróć

Jak wyczyścić piekarnik?
Domowe sposoby na czyszczenie mosiądzu
JAK CZYŚCIĆ ZMYWARKĘ?
Jak wyczyścić przypalony garnek?
Jak wyczyścić piekarnik?
Domowe sposoby na czyszczenie mosiądzu
JAK CZYŚCIĆ ZMYWARKĘ?
Jak wyczyścić przypalony garnek?
Gazetka NETTO