Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak usunąć kamień z czajnika?

Kamień, który osadza się na wewnętrznych ścianach czajnika z pewnością nie należy do zbyt estetycznych widoków, a przede wszystkim źle wpływa na działanie urządzenia, jak również na nasze zdrowie. Niemniej jednak istnieje kilka niedrogich, a zarazem łatwych sposobów, aby pozbyć się tego uciążliwego problemu. Niestety osad z kamienia nie ominie żadnego czajnika, ani tradycyjnego, ani elektrycznego. Winna powstawaniu kamienia jest twarda woda, jak również niewiedza co do sposobów radzenia sobie z takim właśnie problemem.

Istnieje bardzo łatwy sposób na wydłużenie żywotności czajnika. Wystarczy przynajmniej raz w miesiącu usunąć kamień. Zanim jednak pójdziemy do sklepu w celu zakupienia specjalistycznych środków, warto przedtem wypróbować domowe sposoby, które są z pewnością tańszymi i bardziej naturalnymi metodami na odkamienienie czajnika.

Domowe sposoby usuwania kamienia z czajnika

Kamień w czajniku możemy zwalczyć bez problemu domowymi sposobami. Do tego celu należy używać substancji, które na ogół znajdują się już w naszym domu. Jest to znacznie tańsza alternatywa dla środków chemicznych, które możemy nabyć w sklepie.

Warto wykorzystać jedną z niżej wymienionych rad także wtedy, gdy w czajniku nie osadziło się jeszcze dość dużo kamienia. Po tym, jak zastosujemy poniższe domowe sposoby odkamienienia czajnika należy go bardzo dokładnie wypłukać i trzykrotnie zagotować w nim wodę. Dopiero później możemy używać go jak zwykle.

  1. Coca - cola - o tym napoju krąży wiele nieprzychylnych opinii, które mają nas skutecznie zniechęcić do jego wypicia. Z niewielkim kamiennym osadem cola radzi sobie doskonale. Wystarczy, że wlejemy szklankę napoju do czajnika, dolejemy wody i zagotujemy. Aby spotęgować efekt wystarczy do mieszanki dodać jeszcze dużą łyżkę sody oczyszczonej.
  2. Obierki z ziemniaków - wystarczy dokładnie napełnić czajnik obierkami z ziemniaka, zalać wodą i zagotować. Następnie wymieniamy wodę i ponownie gotujemy.
  3. Sok z cytryny - kamień z czajnika można także usunąć sokiem z cytryny. Należy wlać szklankę soku z cytryny do czajnika i odczekać 60 minut, po czym wylać go i opłukać dokładnie czystą wodą. Możemy także wetrzeć cytrynę w ścianki czajnika.
  4. Soda oczyszczona - należy wsypać dwie łyżki sody oczyszczonej do czajnika i pozostawić na 15 minut. Soda jest niezwykle skuteczna, jednakże po takim zabiegu czajnik będzie nieładnie pachniał, dlatego musimy go dokładnie wymyć.
  5. Kwasek cytrynowy - należy wsypać do czajnika zawartość jednej torebki kwasku cytrynowego i dolać wody, tak aby sięgała połowy czajnika. Następnie całość należy zagotować i nie wylewać z czajnika przez przynajmniej 3 godziny.
  6. Ocet - jest chyba najskuteczniejszym, a zarazem najbardziej znanym środkiem odkamienieniającym, który poradzi sobie nawet z dużą ilością osadu. Do czajnika należy wlać 1 szklankę octu i pół szklanki czystej wody, następnie zagotować i odstawić na godzinę. Aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu należy dokładnie wymyć czajnik i kilkakrotnie zagotować w nim wodę.

Pomoc ze sklepu

Jeżeli domowe metody usuwania kamienia z czajnika zawiodą możemy spróbować zastosować środki dostępne w sklepach. Mimo, że zawierają one silne substancje chemiczne, nie zawsze są stuprocentowo skuteczne. Należy mieć na uwadze, aby wybierać tylko te środki, które przeznaczone są specjalnie do czyszczenia urządzeń, które mają kontakt z żywnością. W przeciwnym wypadku ich zastosowanie może być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia.

 

Jak wyczyścić srebro?
Czym myć lodówkę w środku?
Jak wyczyścić mikrofalówkę?
Domowe sposoby na czyszczenie mosiądzu
Jak wyczyścić srebro?
Czym myć lodówkę w środku?
Jak wyczyścić mikrofalówkę?
Domowe sposoby na czyszczenie mosiądzu
Gazetka NETTO