Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak układać naczynia w zmywarce?

Obecnie w każdym gospodarstwie domowym można znaleźć zmywarkę. Jest to sprzęt, który znacznie ułatwia sprzątanie po posiłkach. Każda osoba, która ją posiada nie potrafi sobie wyobrazić powrotu do zmywania ręcznego. Dzięki zmywarce można zaoszczędzić naprawdę dużo cennego czasu, który można poświęcić rodzinie. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że to w jaki sposób ułoży w niej naczynia ma ogromne znaczenie. Dzięki odpowiedniemu załadowaniu zmywarki, maszyna ma szansę wyczyścić dokładnie wszystkie zakamarki. Zatem w jaki sposób układać talerze, a jak rozłożyć sztućce. Czy ma wpływ na którym poziomie ustawimy kubki?

Podstawowe zasady układania naczyń w zmywarce

Najważniejsza zasada to kwestia pojemności zmywarki. Jeżeli naczynia się nie mieszczą to niestety, ale muszą poczekać na kolejny cykl zmywania. Nie mogę też na siebie zachodzić. W innym wypadku woda nie będzie w stanie dotrzeć w niektóre miejsca, co będzie skutkowało niedomytymi miejscami. Dzięki temu unikniemy też stłuczeń i obić. W zmywarce woda działa pod dosyć dużym ciśnieniem, może przemieścić naczynia, które nie są umiejscowione w odpowiednich widełkach.

Warto zwrócić też uwagę na wielkość naczyń. Te, które są mniejsze i lżejsze warto układać w górnym koszu. Natomiast garnki, duże talerze, czy naczynia żaroodporne powinny znaleźć się w koszu dolnym. Przy wysokich naczyniach należy sprawdzić, czy dysza rozprowadzająca woda ma możliwość pełnego obrotu. Jej zablokowanie może skutkować nawet uszkodzeniem zmywarki.

Ponadto należy pamiętać o usuwaniu większych resztek jedzenia z naczyń. Przestrzeganie tych kilku prostych zasad pozwoli zmywarce na dobre i dokładne działanie, a my będziemy mieli lśniące czystością naczynia.

Co układać w górnym koszu zmywarki?

Na górnym poziomie warto układać naczynia, które są lekkie i niewielkie. To właśnie tutaj powinny być układane kubki, szklanki, filiżanki i spodki. Dopuszczalne są także niewielkie miseczki i małe talerzyki. Warto zwracać uwagę także na stopień zabrudzenia. Górny kosz to miejsce na naczynia lekko lub średnio zabrudzone. Trzeba także zwrócić uwagę na ułożenie naczyń w taki sposób, żeby się nie przemieszczały pod wpływem strumienia wody.

Co układać w dolnym koszu zmywarki?

Dolny kosz przeznaczony jest na naczynia większego gabarytu oraz talerze. W zmywarkach są tam umiejscowione specjalne widełki, które umożliwiają wygodne ułożenie talerzy i desek. Tutaj można układać garnki, patelnie, naczynia żaroodporne oaz wszelkie wysokie naczynia.

Gdzie układać sztućce?

Większość zmywarek ma specjalny kosz na sztućce, który należy umiejscowić w dolnym koszu zmywarki. Niektóre modele mają także trzecią szufladę, na samej górze, z wygodnymi przegródkami na sztućce. Dzięki temu łyżki i widelce nie będą się przemieszczały po całej zmywarce w trakcie mycia.

Optymalne ułożenie zapewnia dobre mycie, jednak nie możemy zapominać o wyborze odpowiedniego programu zmywania oraz zastosowaniu dobrego detergentu. Te kilka rzeczy zapewni nam czyste i lśniące naczynia w naszej kuchni.

Wróć

Zmywarka nie rozpuszcza tabletki?
Jak podłączyć zmywarkę?
Co zrobić gdy zmywarka nie domywa naczyń?
Jak czyścić zmywarkę?
Zmywarka nie rozpuszcza tabletki?
Jak podłączyć zmywarkę?
Co zrobić gdy zmywarka nie domywa naczyń?
Jak czyścić zmywarkę?
Gazetka NETTO