Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak sprawdzić świeżość jajka – szybkie, sprawdzone sposoby

Idealnie świeże jajka to gwarancja pysznej, aromatycznej jajecznicy czy omletu. Doskonale nadają się w tym celu jaka, które mają mniej więcej od 2 do 7 dni. Często nie wiemy jednak, ile produkty tego typu leżakowały już w sklepie ani jak długo sami przechowywaliśmy je w domu od zakupu, dlatego warto poznać kilka metod, które pozwolą nam szybko to zweryfikować.

Wrzuć jajka do wody

Świeżość jajek możesz sprawdzić jeszcze zanim rozbijesz ich skorupkę. O teście polegającym na włożeniu ich do wody słyszeli już chyba wszyscy, jednak nie zawsze pamiętamy, jak odczytywać jego wyniki. Ponieważ we wnętrzu każdego jajka znajduje się pęcherzyk gazu, pochodzącego ze stopniowego procesu rozpadu białek, starszy nabiał będzie ustawiał się w płynie pionowo, a nawet unosił się na jego powierzchni. Z kolei jajko świeże będzie leżało płasko i nieruchomo na dnie naczynia. Jeśli wrzucone do wody jajka stoją pionowo, możesz mieć pewność, że mają już około miesiąca i z pewnością nie nadają się do spożycia.

Potrząśnij

Ponieważ starsze jajka tracą swoją zwartą strukturę, możesz sprawdzić ich świeżość poprzez potrząsanie nimi tuż przy uchu. Jeśli usłyszysz głośne chlupanie, lepiej żebyś zrezygnował ze spożywania tego jajka lub sprawdził je metodą, która da ci 100% pewność, co do jego świeżości.

Rozbij jajka w osobnych naczyniach

Jeśli nie przygotowujesz jajek gotowanych w skorupce, możesz upewnić się, co do wyniku swojego testu poprzez bezpośrednie zbadanie ich struktury. Na wszelki wypadek rozbijaj każdą sztukę na osobny talerzyk i rób to bardzo delikatnie. O świeżości jajka świadczy jego zwarta, galaretowata struktura. Jeśli rozbite jajko ma rozlane żółtko, oznacza to, że budującego je łańcuchy proteinowe uległy poluzowaniu, zatem nie jest ono już dostatecznie świeże, aby dobrze nam smakowało. Z kolei białko nieświeżego nabiału będzie lejące i bardzo płynne, zamiast gęstości porównywalnej do kisielu, rozleje się na talerzyku jak woda.

Kupując jajka w supermarkecie i przechowując je prawidłowo w lodówce możesz zaufać nadrukowanej na nich dacie przydatności, a po odpowiednio przeprowadzonym teście spożywać je nawet dłużej. Ponadto, każde jajko powinno być ułożone w foremce czubkiem ku dołowi, ponieważ pęcherzyk gazu gromadzi się w jego szerszej części i dzięki takiemu ustawieniu nie może przeniknąć do białka ani żółtka. Warto także pamiętać, aby bezwzględnie nie przechowywać jaj w temperaturze wyższej niż 6 stopni Celsjusza, ponieważ groźne dla zdrowia bakterie Salmonelli poza lodówką namnażają się w zastraszającym tempie.

Wróć

Jak usunąć kamień z czajnika?
Jak wyczyścić mikrofalówkę?
Jak wyczyścić srebro?
Jak układać naczynia w zmywarce?
Jak usunąć kamień z czajnika?
Jak wyczyścić mikrofalówkę?
Jak wyczyścić srebro?
Jak układać naczynia w zmywarce?
Gazetka NETTO