Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak rozmrozić lodówkę?

W różnych odstępach czasu, od około 2 miesięcy do roku, na wewnętrznej powierzchni lodówki zaczyna się tworzyć zmniejszająca wydajność sprzętu warstwa lodu. Jak samodzielnie rozmrozić powstały lód? Zapraszamy do zapoznania się z uniwersalnym dla wszystkich lodówek artykułem o rozmrażaniu lodówki.

Instrukcja rozmrażania lodówki

  • Regulator trybów temperatury musi być ustawiony na cyfrę „0”. Następnie należy odłączyć urządzenie od zasilania, wyjmując wtyczkę z gniazdka i zostawiając drzwiczki otwarte;
  • Całą przechowywaną żywność należy wyjąć z komór zamrażarki i lodówki. Nie zaleca się wyjmowania żywności z urządzenia razem z szufladami. Przez temperaturę i trudności w wyjmowaniu z oblodzonej lodówki szafek plastik, z którego większość modeli jest skonstruowana – może pękać;
  • Wyciągnij wszystkie szuflady, kratki, ścianki działowe, półki (możesz je zabrać do łazienki, ponieważ wygodniej będzie je myć tam niż w zlewie kuchennym);
  • Zbierz stopiony lód. Poczekaj, aż sprzęt zostanie całkowicie rozmrożony. Najlepszym tradycyjnym sposobem na rozmrażanie lodówki jest pozostawienie jej na noc, aby rozmroziła się całkowicie naturalnie. Rozmrożony lód można wyczyścić ze ścian silikonową lub miękką plastikową szpatułką;
  • Osuszenie przestrzeni wewnątrz urządzenia – usunięcie wszelkich pozostałości płynu i lodu z komór suchą, miękką ściereczką lub serwetką, a także wysuszenie podłogi pod urządzeniem i obok niego;
  • Podłączenie lodówki do gniazdka – wypełnij ją półkami, ustaw czujnik temperatury na wymaganą wartość, następnie zamknij urządzenie;

Odczekaj od pół do jednej godziny, następnie umieść jedzenie na swoim miejscu.

Czas rozmrażania lodówki

Przedział czasu, po którym urządzenie powinno zostać rozmrożone, zależy bezpośrednio od zainstalowanego w nim systemu rozmrażania. Konkretny rodzaj tego systemu jest wskazany w karcie danych technicznych urządzenia.

Systemy standardowe odmrażania lodówki

Ręczny system montowany jest w lodówkach niskotemperaturowych i zamrażarkach. Cały proces rozmrażania odbywa się tutaj ręcznie. W takich komorach proces powinien przebiegać wraz ze wzrostem skorupy lodowej. Gdy jej grubość osiągnie 5 mm, należy rozpocząć proces rozmrażania.

Rozmrażanie lodówki No Frost

Dzięki zastosowaniu technologii No Frost, najnowocześniejszego systemu chroniącego ściany przed zamarzaniem, rozmrażanie lodówki staje się jeszcze prostsze. Odmrażanie odbywa się w trybie „No Frost” automatycznie. Wbudowany wentylator rozprowadza zimne powietrze przez komorę urządzenia. Wilgoć kondensuje się w ukrytym parowniku w postaci szronu. Z ogrzewania parownika mróz topnieje, a wilgoć jest odprowadzana do miski olejowej. Stamtąd ciecz odparowuje, dzięki czemu lód nie pozostaje na ściankach komór. Tak zastosowane automatyczne rozmrażanie lodówki i zamrażarki zmniejsza czas potrzebny do poprawnego wyczyszczenia lodówki.

System rozmrażania kroplowego

Występuje głównie w nowoczesnych i niedrogich urządzeniach. W takich urządzeniach następuje kolejno okres zamrażania i rozmrażania poprzez włączanie i wyłączanie kompresora. Po pewnym czasie na parowniku znajdującym się na tylnej ścianie zacznie gromadzić się szron. Następnie po włączeniu sprężarki szron kondensuje się, woda wpływa do specjalnego odpływu, a stamtąd odparowuje.

Jak przyśpieszyć rozmrażanie lodówki?

Aby przyśpieszyć rozmrażanie lodówki, można zdecydować się na kilka pomysłowych kroków. Jednym z nich będzie z całą pewnością wentylator lub duży wiatrak, który ustawiony frontem do lodówki sprawi, że rozmrażanie przebiegnie w znacznie szybszym tempie. Kolejnym pomysłem na szybkie rozmrożenie lodówki jest wstawienie do jej środka kilku rondli z podgrzaną wodą.

Czego nie robić podczas rozmrażania lodówki?

Surowo zabrania się zdrapywania, odłupywania szronu i lodu nożem, łyżeczkami drewnianymi i metalowymi. W ten sposób możliwe jest przebicie plastiku umieszczonego w lodówce, a tym samym uszkodzenie cienkich rurek, przez które przepływa chłodzący gaz. Freon może wyciec, przez co będziemy musieli ponieść kosztowne naprawy sprzętu.

Co jaki czas powtarzać zabieg rozmrażania?

Nie ma jasnych instrukcji dotyczących częstotliwości rozmrażania. Przybliżone daty ustalane są dla różnych systemów odmrażania. Producenci lodówek radzą, aby urządzenia z ręcznym systemem rozmrażania były najczęściej poddawane temu zabiegowi – przynajmniej raz na sześć miesięcy. Lepiej jednak powtarzać cały zabieg raz na trzy, a nawet dwa miesiące.

Z kolei urządzenia z systemem rozmrażania kroplowego powinny być poddawane zabiegowi dwa razy w roku. W razie potrzeby proces ten można powtarzać znacznie częściej. Najwięcej szczęścia mają posiadacze lodówek z systemami „No Frost”. Jednostki te nie wymagają specjalnej, dodatkowej konserwacji. Niemnie jednak zaleca się rozmrażanie ich raz w roku w celu czyszczenia.

Jak poprawnie podłączyć lodówkę po rozmrożeniu?

Lodówka przed podłączeniem do zasilania musi być całkowicie sucha. Wytrzyj jak największą powierzchnię urządzenia i pozostaw otwarte drzwi, aby całkowicie wyschło. Jeśli chcesz przyśpieszyć ten proces, możesz przedmuchać otwartą lodówkę. Można w tym celu zastosować suszarkę do włosów lub przetrzeć powierzchnię lodówki suchą i miękką szmatką. Jest to konieczne, aby zapobiec ponownemu tworzeniu się skorupy lodowej z wilgoci pozostającej w środku.

Po upewnieniu się, że komory są całkowicie suche, wszystkie półki i pojemniki powinny wrócić na swoje miejsca. Podłącz i kliknij przełącznik zamrażania, a następnie pozostaw lodówkę na pół godziny. Po tym czasie można na spokojnie włożyć produkty z powrotem do lodówki.

Gdzie przenieść jedzenie w trakcie rozmrażania lodówki?

Lepiej wcześniej zaplanować rozmrażanie lodówki. Wtedy z większą dokładnością będzie można rozplanować która żywność jest łatwo psująca się i mrożona, a która będzie w stanie wytrzymać dłuższy czas poza chłodnym środowiskiem lodówki.

Jeśli pozostały jakieś produkty, z którymi nie wiesz co zrobić w czasie rozmrażania, zimą możesz wynieść je na balkon lub parapet. W pozostałe pory roku najbardziej zalecanymi sposobami są włożenie produktów do rondelka z wodą i lodem, a także umieszczenie ich w torbie izotermicznej.

Jak myć lodówkę?

Urządzenie należy myć od góry do dołu. Podczas mycia nie używaj detergentów ściernych, detergentów do mycia naczyń, czy kwaśnych rozpuszczalników ani metalowych szczotek. Wszystko to może poważnie uszkodzić technikę. Ten sam produkt może być użyty do czyszczenia zarówno powierzchni górnej części lodówki, jak i zamrażarki. Obie części można myć gąbeczką, ścierką, szczotką i innymi, podobnymi produktami.

Jak dużo czasu zajmuje czyszczenie lodówki?

Proces rozmrażania i czyszczenia lodówki zależy od tego, jak bardzo jej wnętrze pokryte jest szronem i lodem. Jeśli lodówka nie jest podłączona do prądu, procedura jej całkowitego rozmrożenia i czyszczenia nie zajmie więcej niż kilka godzin.

Jak rozmrozić zamrażarkę?

Rozmrożenie samej zamrażarki zależne jest od modelu lodówki. Jeśli lodówka jest dwukompresorowa, można rozmrozić zamrażarkę, w przypadku standardowych modeli takie rozwiązanie jest niemożliwe. Konieczne jest przeczytanie instrukcji obsługi lodówki, jeśli wskazano tam, że istnieje możliwość częściowego wyłączenia, oznacza to, iż można ją bezpiecznie rozmrozić.

Jakie są różnice pomiędzy rozmrażaniem lodówek różnego typu?

Rozmrażanie lodówki dwukomorowej i lodówki jednokomorowej jest identyczne. A jeśli komory pracują oddzielnie od siebie, procedura rozmrażania jest znacznie łatwiejsza. Można je rozmrażać pojedynczo, a produkty umieszczać w działającej komorze, gdy druga jest rozmrażana i czyszczona.

Co się stanie, jeśli nie rozmrozimy lodówki?

Zignorowanie problemu związanego z zamrożoną lodówką może doprowadzić do negatywnych konsekwencji. Nieterminowe rozmrażanie skróci żywotność urządzenia. Po otwarciu drzwiczek lodówki dostaje się do niej wilgoć, która jest również uwalniana z przechowywanych w niej produktów. W konsekwencji na ściankach urządzenia tworzy się warstwa szronu.

Jeśli lodówka nie zostanie odpowiednio rozmrożona, warstwa szronu będzie rosła, aż jej usunięcie będzie sprawiało ogromny problem, mogący przeszkadzać w pełnym funkcjonowaniu urządzenia. Co więcej, po czasie sprzęt zacznie pracować głośniej, a bakterie żyjące we wnętrzu lodówki zaczną tworzyć nieprzyjemny zapach. Urządzenie będzie potrzebowało także większej energii elektrycznej, aby działać z pełną wydajnością.

PODSUMOWANIE

W przypadku lodówek podobnie jak w momencie obsługi i konserwacji każdego urządzenia należy być bardzo ostrożnym. Najważniejsze to dbać o to, aby monitorować poprawny stan techniczny urządzenia i przeprowadzać niezbędne prace konserwacyjne, gdy zauważymy spadek wydajności urządzenia lub duże ilości szronu we wnętrzu urządzenia.

Wróć

Jak wyczyścić mikrofalówkę?
Jak usunąć kamień z czajnika?
Jak układać naczynia w zmywarce?
Jak wyczyścić srebro?
Jak wyczyścić mikrofalówkę?
Jak usunąć kamień z czajnika?
Jak układać naczynia w zmywarce?
Jak wyczyścić srebro?
Gazetka NETTO