Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak poprawnie przechowywać czosnek?

Chcąc zachować świeżość czosnku na długi czas, należy zadbać o jego prawidłowe przechowywanie. Czosnek jest to bardzo popularne warzywo, które można przechowywać na wiele sposobów, warto pamiętać, aby zapewnić mu optymalne warunki do magazynowania.

Warunki przechowywania czosnku w zależności od odmiany

  • Odmiany zimowe powinny być przechowywane w niskiej temperaturze w miejscu o dużej wilgotności. Temperatura powinna wynosić od 2 do 4 stopni
  • Odmiany wiosenne dobrze znoszą pomieszczenia o niskiej wilgotności, a temperatura ich przechowywania powinna oscylować na poziomie ok 20 stopni

Przechowywanie czosnku zimą w mieszkaniu

Czosnek w okresie zimowym można przechowywać w mieszkaniu, a czas takiego magazynowania zależy od wybranej metody. Warzywo można przechowywać w każdym suchym pomieszczeniu, lodówce, piwnicy czy na balkonie.

W czym przechowywać czosnek?

Rajstopy albo pończochy nylonowe

Metoda ta była stosowana jest od wielu lat i dobrze sprawdza się do magazynowania tych warzyw zimą. Niewielkie szczeliny pomiędzy splotami nylonu pozwalają na odpowiedni przepływ powietrza, dzięki czemu czosnek może przetrwać długi czas. Pończochy można zawiesić w dowolnym miejscu, dzięki czemu zaoszczędzi się przez to wiele miejsca.

Kosze

Prosta metoda przechowywania czosnku zimą w mieszkaniu. Główki czosnku wystarczy zamieścić w koszyczkach i przechowywać w mieszkaniu. Splot kosza pozwala na zapewnienie warzywom odpowiedniej cyrkulacji powietrza.

Puszki i pudełka

Czosnek może umieścić w pudełkach, a przed tym ich spód posypać solą, po czym rozkładać główki i znowu posypać solą. W ten sposób tworzone są warstwy, a czosnek zachowa swoją świeżość i doskonały smak przez długi czas.

Słoiki

Obrany albo nieobrany czosnek można także włożyć do 3-litrowych słoików, w postaci czystej albo z dodatkiem oleju czy soli.

Warkocze

Łodygi czosnku są plecione sznurkiem i najczęściej wieszane na przykład w kuchni. To świetna metoda na suszenie wielu warzyw.

Worki

Za pomocą worków z naturalnych materiałów, można także przechowywać czosnek. Warto go jednak wcześniej namoczyć w stężonym roztworze soli, po czym zostawić do wyschnięcia i dopiero umieścić w worku.

Wybrane miejsce do magazynowania tego warzywa musi być przede wszystkim suche, gdyż wilgoć wpływa niekorzystnie na stan czosnku i może doprowadzić do jego uszkodzenia.

Przechowywanie czosnki w piwnicy

Warzywo można przechowywać również w piwnicy. Warto pamiętać, że czosnek nie znosi sąsiedztwa: ziemniaków, buraków, marchwi i kapusty. Dobrym rozwiązaniem jest jedynie przechowywanie go, w tym samym pudełku z cebulą. Do magazynowania czosnku w piwnicy należy wykorzystać skrzynie z otworami wentylacyjnymi, pudełka kartonowe czy kosze. Parę razy w sezonie warto również skontrolować stan warzyw, przede wszystkim trzeba pozbywać się zniszczonych główek. Czosnek w piwnicy może być także przechowywany w warkoczach czy pończochach.

Jak zakonserwować czosnek w zalewie?

Często wybieranym sposobem przechowywania warzywa jest umieszczenie go w odpowiedniej zalewie. Do tego celu można użyć octu, wodnej solanki, oleju czy oliwy.

Czosnek w oleju
Aby zakonserwować czosnek w oleju, należy wybrać kilka jego główek, po czym pooddzielać ząbki i je obrać. Następnie należy wrzucić obrany czosnek do garnka z gotującą się wodą, po czym gotować go przez ok. 2 minuty. Kolejnym krokiem jest wymieszanie oleju z ziołami prowansalskimi czy też innymi lubianymi ziołami. Idealną przyprawą do czosnku jest słodka suszona papryka. W następnym etapie trzeba przelać ugotowany czosnek zimną wodą, po czym umieścić go w wyparzonych słoikach. Następnie trzeba zalać warzywo przygotowaną wcześniej mieszanką oleju oraz ziół. Zakręcone słoiki wystarczy już przenieść w chłodne i ciemne miejsce, po czym ustawić je do góry dnem. Jest to dobre rozwiązanie na przygotowanie takiego przetworu na zimę.

Czosnek w oliwie
Czosnek warto przechowywać również w postaci siekanej. Wystarczy z paru główek czosnku wydzielić dane ząbki, obrać je i drobno pokroić. Następnie warzywo przekłada się do słoika i zalewa oliwą powyżej powierzchni czosnku. Tak przygotowany czosnek może wytrzymać do miesiąca. Jest oprócz tego od razu gotowy do użytku, nie wymaga krojenia czy innej obróbki.

Pozostałe metody przechowywania czosnku

Odpowiednie przechowywanie czosnku jest niezwykle istotne dla zachowania jego doskonałego smaku oraz długiej przydatności do spożycia. Jest wiele innych metod na to, aby móc na długo cieszyć się z tego warzywa i mieć możliwość w każdej chwili sięgnięcia po niego.

Pieczenie czosnku

Do pieczenia czosnku wystarczy sam piekarnik, ta metoda nie tylko pozwala otrzymać chrupiące i smaczne warzywo, ale także umożliwia jego długie przechowywanie, przez czas nieokreślony w zamrażarce. Pieczony czosnek znajduje takie samo zastosowania jak ten świeży. Aby upiec warzywo, należy posmarować naczynie do pieczenia oliwą, po czym umieścić w nim czosnek i piec w temperaturze 175 stopni przez ok. 45 minut. Kiedy będzie już upieczony, należy odkroić końcówki, po czym wycisnąć czosnek do szczelnego pojemnika, który można następnie umieścić w zamrażarce. Pieczony czosnek umożliwia przechowywanie go w lodówce do 7 dni, a w zamrażalce nieograniczoną ilość czasu. Dzięki pieczeniu go w oleju nie ma ryzyka całkowitego zamarznięcia warzywa, przez co można go w dowolnym momencie łatwo spożytkować.

Marynowanie czosnku

Czosnek marynuje się w taki sam sposób jak wszystkie inne warzywa. Najpierw trzeba przygotować odpowiedniej wielkości słoik, zalewę octową oraz warzywa. Proces marynowania pozwala na przechowywanie czosnku do paru miesięcy.

Suszenie czosnku

Kolejnym sposobem na magazynowanie tego warzywa, jest jego suszenie. Wystarczy obrać ząbki i pokroić je na cieniutkie plasterki. Do suszenia warto wykorzystać suszarkę do żywności, aczkolwiek sprawdzi się do tego również zwykły piekarnik. Przygotowane plastry czosnku należy umieścić na blaszce do pieczenia i piec przez ok. 30 minut w temperaturze 45 stopni. Kiedy warzywo będzie już chrupiące, wkłada się je do szczelnego pojemnika i przechowuje w temperaturze pokojowej przez parę miesięcy. Innym sposobem jest umieszczenie wysuszonych plastrów czosnku w oleju, w ten sposób uzyskuje się olej o smaku czosnku, doskonały do wielu dań.

Olej o smaku czosnku musi być przechowywany w lodówce i nadaje się do spożycia maksymalnie przez 3 tygodnie. W żadnym razie nie powinno się wkładać świeżego, nieugotowanego wcześniej czosnku do oleju. Wiąże się to z niebezpieczeństwem powstania groźnych dla ludzkiego zdrowia baterii Clostridium botulinum.

Mrożenie czosnku

Trzymanie warzyw w niskich temperaturach w żadnym razie nie powoduje utraty ich wartości odżywczych. Mrożenie czosnku jest sposobem na zachowanie jego przydatności do spożycia przez dłuższy czas aniżeli trzymanie warzywa w oleju czy też innych zalewach. Tak magazynowane warzywo może być wykorzystywane przez zimę, ale i nawet cały rok. Czosnek można mrozić w:

  • Folii. Całe główki czosnku czy też obrane ząbki należy dokładnie owinąć folią spożywczą. W ten sposób warzywo to będzie pozostawało w nienaruszonym stanie przez długi czas.
  • Oliwie. Czosnek zakonserwowany przy użyciu oliwy także przechowuje się z powodzeniem w zamrażarce. Ząbki trzeba posiekać albo wykorzystać specjalną wyciskarkę. Niewielkie części czosnku układa się łyżeczką w foremkach do kostek lodu, po czym zalewa dokładnie oliwą. Tak przygotowane warzywo jest już gotowe do przechowywania w zamrażalce. W ten sposób można w każdej chwili wyciągnąć kostkę z czosnkiem i tłuszczem, która znajdzie wiele zastosowań w kuchni.

Jak długo można przechowywać czosnek?

Czosnek można przechowywać przez różny okres, w zależności od wybranej metody. Bardzo ważne jest odpowiednie dobranie sposobu przechowywania do swoich potrzeb. Chcąc mieć możliwość korzystania z tego warzywa o każdej porze roku, można go zamrozić w lodówce. Uzyskanie ciekawego smaku czosnku i przechowywania go przez parę miesięcy umożliwi jego konserwowanie. Czysty czosnek można trzymać również w piwnicy przez całą zimę albo pojemniku w suchym i ciemnym miejscu przez parę tygodni.

Jakich problemów można spodziewać się podczas przechowywania czosnku?

Niekiedy zdarzają się pewne problemy z przechowywaniem warzyw. Na czosnku może pojawić się między innymi pleśń, która pojawia się zazwyczaj, kiedy w pomieszczeniu panuje wysoka wilgotność i wysoka temperatura. W takim razie można go wysuszyć, poprzez wystawienie na go na promieniowanie słoneczne, po wcześniejszym oczyszczeniu z formy.

W przypadku, kiedy czosnek bardzo mocno wysycha, wówczas dobrym rozwiązaniem jest zanurzenie go w stopionej parafinie. Dzięki temu utworzy się na nim warstwa ochronna, zabezpieczająca czosnek przed parowaniem wilgoci. Parafina ochrania także roślinę przed wszelkimi patogenami.

Pomysły na dania z czosnkiem

Czosnek jest znakomitym dodatkiem do wielu dań, warto więc często po niego sięgać podczas gotowania. Z czosnku można przygotować przepyszną zupę czosnkową, która doskonale rozgrzewa, z tego względu nadaje się zwłaszcza na chłodne dni. Oprócz tego można przygotować sos czosnkowy, czyli świetny dodatek do pizzy albo masło czosnkowe, wyśmienite do chleba.

Wróć

Jak usunąć kamień z czajnika?
Jak wyczyścić mikrofalówkę?
Jak wyczyścić srebro?
Jak układać naczynia w zmywarce?
Jak usunąć kamień z czajnika?
Jak wyczyścić mikrofalówkę?
Jak wyczyścić srebro?
Jak układać naczynia w zmywarce?
Gazetka NETTO