Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak pasteryzować słoiki?

Pasteryzacja to jeden z rodzajów konserwacji, który polega na podgrzewaniu produktów spożywczych. Podstawowe cele pasteryzacji to zabicie wszelkiego rodzaju drobnoustrojów chorobotwórczych oraz przedłużenie terminu ważności danej potrawy. Wykonanie zabiegu pasteryzacji w żaden sposób nie wpływa na zmianę smaku i aromatu oryginalnych przetworów czy przekąsek, dlatego od lat cieszy się tak dużą popularnością. Sporo osób zastanawia się, jak pasteryzować słoiki. Specjalnie dla nich przygotowaliśmy ten poradnik. Dzięki niemu można poznać kilka sprawdzonych sposobów na pasteryzację. Zapraszamy do lektury.

Czym jest pasteryzacja?

Czym właściwie jest tak dokładnie pasteryzacja? Jest to metoda przedłużania terminu ważności żywności, która chroni ją przed zepsuciem, a dodatkowo zabija ona wszelkiego rodzaju drobnoustroje zawarte w przygotowywanej żywności. Najczęściej pasteryzację wykorzystuje się do konserwowania sezonowych przetworów, ale sporo osób stosuje ją także do przedłużenia terminu żywności zup oraz gotowanych mięs.

Podstawową cechą charakterystyczną pasteryzacji jest działanie wysokich temperatur, które przez odpowiedni czas ogrzewają nasze potrawy. Wszystkie drobnoustroje zostają unicestwione. Oprócz tego, w sposób znaczący ograniczona zostaje aktywność enzymów mających wpływ na rozkład warzyw i owoców. Pasteryzacja powoduje niewielki spadek wartości odżywczych, minerałów i witamin, jednak liczba korzyści wynikających z jej zastosowania jest naprawdę ogromna. Dzięki niej możemy cieszyć się przepysznymi letnimi przysmakami nawet w trakcie zimy.

Każdy, kto decyduje się na pasteryzację słoików, powinien pamiętać o jednej, zdecydowanie najważniejszej zasadzie. Pasteryzacja daje pożądane efekty tylko wtedy, gdy dania bądź przetwory są przygotowywane w wyparzonych, w pełni sterylnych słoikach. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że wraz z pożywieniem do słoików przedostaną się jakieś drobnoustroje.

Ile czasu powinna trwać pasteryzacja?

Co do zasady, czas pasteryzacji zależy od kilku zróżnicowanych czynników. Pasteryzacja przetworów warzywnych trwa zawsze nieco dłużej od pasteryzacji przetworów owocowych. Ponadto, na ostateczny czas pasteryzacji niewątpliwy wpływ ma także wielkość słoika. Im słoiki są większe, tym proporcjonalnie czas pasteryzacji należy wydłużać. Dodatkowym elementem jest rozmiar kawałków warzyw i owoców. Większe oraz twardsze elementy trzeba pasteryzować nieco dłużej.

Najlepsza temperatura pasteryzacji

W jakiej temperaturze należy przeprowadzać pasteryzację? Temperatura powinna być uzależniona przede wszystkim od tego, na jaki sposób pasteryzowania się zdecydujemy. W przypadku, gdy będziemy pasteryzować w sposób tradycyjny, w wodzie, wówczas temperatura nie może być większa niż 100 stopni Celsjusza. Optymalny przedział temperatur to od 60 do 100 stopni.

Z kolei, gdy wybieramy pasteryzację na sucho w piekarniku, możemy jak najbardziej zdecydować się na zastosowanie wyższych temperatur, na przykład z przedziału 130-140 stopni Celsjusza. Przetwory przygotowywane w ten sposób będą się nagrzewały w takim modelu znacznie dłużej, przez co ilość ciepła w słoiku będzie niższa niż tego powietrza, które znajduje się w piekarniku. Nie należy realizować pasteryzacji w zbyt wysokich temperaturach. Jeśli nie zastosujemy się do powyższych wskazówek, nasze przetwory stracą wartości odżywcze, witaminy i minerały.

Jakie potrawy można pasteryzować?

Niezwykłą zaletą pasteryzacji jest fakt, iż korzystając z niej można konserwować najróżniejsze rodzaje produktów. Zdecydowanie najczęściej Polacy pasteryzują owoce, dżemy, konfitury, marmolady, powidła oraz wiele innych, pysznych domowych przetworów. Równie dobrze można także pasteryzować warzywa czy mięsa, sosy pomidorowe, pasty warzywne, kiszone warzywa, leczo itd. W tym względzie panuje tak naprawdę całkowita dowolność. Możemy nawet zdecydować się na pasteryzowanie całych dań obiadowych. Pasteryzacja bigosu, zupy czy mięsa to świetny pomysł na to, aby mieć zawsze coś pod ręką do jedzenia dla niespodziewanych gości w zamrażarce.

Kiedy pasteryzacji nie trzeba przeprowadzać? Wtedy, gdy nasze przetwory mają bardzo wysoką zawartość cukru.

Najlepsze słoiki na przetwory

Kolejne pytanie, które nasuwa się w temacie pasteryzacji, brzmi: jakie słoiki będą najlepsza? Najczęściej używa się do tego celu słoiki twist-off. Są to słoiki z zakrętkami. Można je wykorzystywać do pasteryzacji w wodzie oraz do pasteryzacji w piekarniku. Bardzo często Polacy sięgają także po słoiki weck - są to słoiki ze szklanymi pokrywami wyposażone w gumowe uszczelki.

Zanim zdecydujemy się na pasteryzację w piekarniku, powinniśmy bardzo dokładnie sprawdzić, czy wszystkie metalowe zakrętki, których planujemy użyć, są w dobrym stanie. Jeśli zauważymy na nich jakiekolwiek zarysowania, jest to sygnał, iż mogą one być nieszczelne. Żywność pasteryzowana w takich słoikach może się zdecydowanie szybciej popsuć. Tak jak wspomnieliśmy powyżej, słoiki weck najlepiej sprawdzają się do pasteryzacji w wodzie. Jeśli wykorzystalibyśmy je do pasteryzacji w piekarniku, gumowe uszczelki mogłoby się stopić.

Jak ustawiać słoiki? Zależy to od tego, jaki rodzaj słoików posiadamy. Słoiki twist-off po przeprowadzeniu pasteryzacji można stawiać do góry dnem i pozostawić w takiej pozycji do wystygnięcia. W przypadku słoików typu weck jest to całkowicie zabronione.

Pasteryzacja słoików w wodzie - instrukcja krok po kroku

Pasteryzacja słoików w wodzie zamiennie nazywana jest pasteryzacją na mokro. Na czym ona polega? Jest to proces, w którym podgrzewamy weki do temperatury maksymalnej wynoszącej 100 stopni. Najlepiej, gdy temperatura wynosi około 60-80 stopni Celsjusza. Oto instrukcja krok po kroku.

Najpierw przygotowujemy czysty garnek i umieszczamy na dnie ściereczkę. Dzięki niej szkło słoików nie będzie miało żadnej styczności ze ściankami garnka. Słoiki zakręcane zalewamy wodą poniżej nakrętek, z kolei słoiki weck przykrywamy wodą w całości. Jak długo musi trwać pasteryzacja na mokro w garnku?

Jeśli pasteryzujemy przetwory owocowe, czas powinien wynosić od 15 do 25 minut w zależności od konsystencji naszych przetworów oraz rozmiaru słoika. Wieczka słoików powinny się trochę uwypuklić oraz "strzelić". Na koniec wyjmujemy słoiki z wrzątku, dokładnie dociskamy wieczka dwukrotnie. Zawijamy słoiki w koc lub gruby ręcznik, obracamy do góry dnem oraz pozostawiamy na kilkanaście godzin do momentu, aż wystygną.

Przygotowując się do tej metody pasteryzacji należy pamiętać o tym, aby garnek napełnić wodą o temperaturze podobnej do tej, która panuje w przygotowywanych słoikach. Zalanie gorących słoików lodowatą wodą może spowodować, że dojdzie do ich pęknięcia.

Pasteryzacja słoików w piekarniku - instrukcja krok po kroku

Pasteryzowanie w piekarniku to równie prosty sposób konserwacji co poprzedni. Jak pasteryzować słoiki w piekarniku? Oto instrukcja krok po kroku. Ustawiamy słoiki napełnione żywnością na blaszce piekarnika. Wcześniej blaszkę można obłożyć papierem do pieczenia, aby ograniczyć ryzyko pęknięcia słoików w wyniku stykania ich ze ściankami piekarnika.

Nastawiamy odpowiednią temperaturę (130-140 stopni Celsjusza). Gdy piekarnik nagrzeje się do odpowiedniej temperatury, umieszczamy w nim słoiki oraz pasteryzujemy je przez okres 15-20 minut. Po upływie tego czasu uchylamy drzwiczki piekarnika na kilka godzin. Po tym czasie wyjmujemy ostrożnie słoiki.

Pasteryzacja słoików w zmywarce - instrukcja krok po kroku

Mnóstwo osób coraz częściej wybiera alternatywną metodę konserwacji żywności. O czym mowa? O pasteryzacji słoików w zmywarce. Jest ona niezwykle szybka. Jak pasteryzować słoiki w zmywarce? To bardzo proste. Na początek czyścimy słoiki oraz umieszczamy w nich przetwory. Układamy je w koszów zmywarki do góry dnem. Następnie nastawiamy program zmywania. Ważne, aby słoiki rozgrzały się do temperatury minimum 60 stopni Celsjusza. Gdy zmywarka zakończy pracę, czekamy kilkanaście minut aż przetwory ostygną. Po tym czasie wyjmujemy je i układamy w wybranym przez siebie chłodnym miejscu.

Wróć

Zmywarka nie rozpuszcza tabletki?
Jak podłączyć zmywarkę?
Co zrobić gdy zmywarka nie domywa naczyń?
Jak czyścić zmywarkę?
Zmywarka nie rozpuszcza tabletki?
Jak podłączyć zmywarkę?
Co zrobić gdy zmywarka nie domywa naczyń?
Jak czyścić zmywarkę?
Gazetka NETTO