Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak odkamienić czajnik octem?

Charakterystyczny osad, który pojawia się w czajniku, budzi niechęć i obrzydzenie. Taki widok nie jest atrakcyjny, dlatego tak wiele osób regularnie odkamienia czajnik. Jak zrobić to skutecznie? Czy domowe sposoby są dobre? Czy osad pojawiający się w czajniku jest niebezpieczny? Odpowiedzi na te i inne ważne pytania znajdziesz w tym artykule.

Kamień w czajniku - czy jest niebezpieczny?

Niektórzy odkamieniają czajnik, ponieważ obawiają się negatywnych skutków używania sprzętu zawierającego charakterystyczny osad. Inni pozbywają się kamienia, ponieważ uważają go za bardzo nieestetyczny. Niezależnie od tego, z jakiego powodu pragniesz pozbyć się kamienia z czajnika, powinieneś znać kilka ważnych informacji dotyczących tematu. Kamień to związki wapnia i magnezu, które są nierozpuszczalne i pojawiają się właśnie w trakcie gotowania wody.

Twarda woda obecna jest w większości gospodarstw domowych, nie jest natomiast niebezpieczna dla zdrowia człowieka. Powstający kamień choć nieestetyczny, jest zjawiskiem naturalnym i nie należy się go obawiać jeśli chodzi o zdrowie. Warto jednak pamiętać, że kamień negatywnie wpływa na stan urządzenia. Kamień w dużej ilości sprawia, że czajnik nie będzie działał poprawnie. Może na przykład dłużej podgrzewać wodę, co zaś przyczyni się do wzrostu rachunków za prąd. Kamień jest także nieestetyczny, z pewnością warto regularnie go usuwać. Jak zadbać o czysty czajnik? O tym poniżej.

Ekologicznie i skutecznie, czyli domowe sposoby

Na pewno wiesz, że domowe sposoby często okazują się najlepsze. Poza tym, że są skuteczne, są również ekologiczne i tanie. Odkamienianie czajnika octem, to jeden z najpopularniejszych domowych sposobów na pozbycie się kamienia. Sposób jest bardzo prosty. Do urządzenia należy wlać szklankę octu oraz pół szklanki wody. Następnie trzeba włączyć czajnik, a po godzinie od zagotowania wody, wylać mieszankę z urządzenia. Warto zagotować czystą wodę jeszcze kilka razy, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu octu. To wystarczy, aby skutecznie pozbyć się kamienia z czajnika.

Odkamienianie czajnika sodą, to kolejny dobry sposób. Do czajnika trzeba wlać 1,5 litra wody i wsypać około 4 duże łyżki sody oczyszczonej. Mieszankę należy pozostawić w czajniku na około godzinę, a następnie wylać. Warto dokładnie wypłukać urządzenie, aby pozbyć się resztek kamienia, sody oraz nieprzyjemnego zapachu. Czyszczenie czajnika za pomocą sody jest bardzo skuteczne, łatwe i tanie.

Kolejnym domowym sposobem jest kwasek cytrynowy. Czajnik i cytryna to w tym przypadku bardzo dobre połączenie. Należy wycisnąć sok z dużej cytryny i wlać go do urządzenia, a następnie dodać wodę. Zamiast soku z cytryny, można dodać kilka łyżeczek kwasku cytrynowego. Taką mieszankę pozostawiamy na kilka godzin, a następnie dokładnie myjemy czajnik. Po kamieniu nie będzie ani śladu.

Powyższe sposoby sprawdzą się zarówno w przypadku czajnika elektrycznego, jak i tego ze stali nierdzewnej na gaz. Czyszczenie czajnika z kamienia nie musi być trudne, drogie ani czasochłonne. Domowe sposoby są bardzo dobrym rozwiązaniem, a do tego są ekologiczne. Warto je wykorzystać, aby przekonać się o ich skuteczności i prostocie.

Nie tylko w środku

Czajnik należy czyścić także z zewnątrz. Warto pamiętać o tym po każdym użyciu i regularnie wycierać urządzenie wilgotną szmatką. Dzięki temu można usunąć drobne zabrudzenia oraz kurz. Do usuwania trudnych zanieczyszczeń, warto użyć płynów, które usuwają tłuszcz. Można znaleźć je w każdym większym sklepie, warto wybierać środki ekologiczne. Po dokładnym oczyszczaniu środkiem usuwającym tłuszcz, dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie na koniec oliwy albo gliceryny, która natłuści oraz zabezpieczy urządzenie. Dzięki temu czajnik będzie wyglądał dobrze przez wiele lat, spełniając swoją funkcję. Warto pamiętać o regularnym czyszczeniu urządzenia, aby móc korzystać z niego jak najdłużej.

Podsumowanie

Chociaż kamień osadzający się w czajniku nie szkodzi zdrowiu, warto dbać o czystość urządzenia. Kamień nie wpływa dobrze na kondycję czajnika, powoduje jego niszczenie. Domowe sposoby takie jak odkamienianie kwaskiem cytrynowym, użycie sody oczyszczonej czy octu są skuteczne i proste w zastosowaniu. Warto zadbać także o regularne czyszczenie czajnika z zewnątrz. Po każdym użyciu warto go przetrzeć, a do usunięcia większych zanieczyszczeń należy użyć środka usuwającego tłuszcz. W celu zabezpieczenia urządzenia, poleca się przetarcie go gliceryną albo oliwą. Dzięki temu czajnik będzie czysty i sprawny przez wiele lat. Bardzo ważna jest regularne czyszczenie, które pozwoli na osiągnięcie najlepszych efektów.

 

Wróć

 

Jak wyczyścić srebro?
Czym myć lodówkę w środku?
Jak wyczyścić mikrofalówkę?
Domowe sposoby na czyszczenie mosiądzu
Jak wyczyścić srebro?
Czym myć lodówkę w środku?
Jak wyczyścić mikrofalówkę?
Domowe sposoby na czyszczenie mosiądzu
Gazetka NETTO