Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak i czym usunąć kamień z czajnika domowymi sposobami?

Twarda woda płynąca z większości kranów to przyczyna tworzenia się nieestetycznego i niezdrowego osadu wewnątrz czajnika. Zjawisko to wpływa również na smak gotowanej w czajniku wody, dlatego usuwanie kamienia powinno być przeprowadzane regularnie. Jak poradzić sobie z tym problemem domowymi sposobami?

Jak usunąć kamień z czajnika przy pomocy soku z cytryny?

Kamień nagromadzony wewnątrz czajnika możemy usunąć przy pomocy popularnego produktu spożywczego, często wykorzystywanego do prania i sprzątania, czyli soku z cytryny. Wystarczy jedna szklanka, aby pozbyć się uporczywego osadu. Sok z cytryny wlewamy do czajnika i pozostawiamy na około godzinę. Po tym czasie płyn należy wylać, a wnętrze czajnika wypłukać wodą. Do tej metody czyszczenia nadaje się zarówno świeży sok z owoców, jak i kwasek cytrynowy. W drugim przypadku należy użyć w tym celu jednej torebki granulatu. Czajnik zalewamy wodą do połowy objętości, a przygotowaną w ten sposób mieszankę gotujemy. Następnie naczynie odstawiamy na minimum trzy godziny, roztwór wylewamy i dokładnie wypłukujemy z wnętrza czajnika.

Usuwanie kamienia z czajnika octem

Nieco mniej przyjemny, lecz równie skuteczny sposób na usunięcie kamienia z czajnika to zabieg wykonany przy pomocy octu. Aby wykorzystać ten produkt do czyszczenia wnętrza naczynia, musimy wymieszać go z wodą w proporcji jednej szklanki octu spirytusowego do połowy szklanki wody. Mieszankę wlewamy do czajnika i gotujemy. Później roztwór powinien pozostać we wnętrzu przez około godzinę. Po uzyskaniu zadowalających efektów czyszczenia problemem może okazać się nieprzyjemny zapach, który usuniemy poprzez dokładne umycie czajnika i zagotowanie w nim wody. Istnieje prawdopodobieństwo, że czynność ta będzie wymagała kilkakrotnego powtórzenia (z wykorzystaniem świeżej wody).

Jak pozbyć się kamienia z czajnika z pomocą sody oczyszczonej?

Kolejnym popularnym sposobem na kamień w czajniku jest użycie sody oczyszczonej - stosowanej podczas sprzątania równie często, co sok z cytryny czy ocet. Aby wykorzystać sodę do pozbycia się kamienia należy wsypać dwie łyżeczki produktu do jego wnętrza, a następnie zostawić proszek na kilkanaście minut i pozwolić mu działać. Podobnie jak w przypadku octu, soda może pozostawić po sobie intensywny, nieprzyjemny zapach, dlatego po takim czyszczeniu kamienia czajnik należy bardzo dokładnie umyć i wygotować - nawet kilkakrotnie.

Usuwanie kamienia z czajnika przy pomocy coca-coli

Coca cola to wyjątkowy produkt - dla jednych doskonały napój, dla innych sprawdzony środek czyszczący. Cola doskonale radzi sobie bowiem z wieloma osadami, w tym również z kamieniem nagromadzonym wewnątrz czajnika. Wystarczy około 250 ml tego produktu połączonego z niewielką ilością wody, aby dokładnie oczyścić naczynie z kamiennego nalotu. Mieszankę coli z wodą gotujemy i pozostawiamy w środku na około 30 minut. Dla lepszego efektu można połączyć ją także z 1 - 2 łyżkami sody oczyszczonej. Po takim zabiegu czajnik wymaga dokładnego wypłukania lub umycia.

Jak oczyścić czajnik z kamienia przy pomocy obierków od ziemniaków?

Usuwanie kamienia z czajnika przy pomocy obierków od ziemniaków to jedna z najstarszych i najbardziej naturalnych metod. Aby ją wypróbować, musimy umyć łupiny, a następnie wsypać je do czajnika, zalać wodą i zagotować. Czynność ta może wymagać wielokrotnego powtórzenia. Należy pamiętać przy tym, by za każdym razem wymieniać obierki na świeże.

Chemiczne sposoby na usuwanie kamienia z czajnika

Kiedy domowe sposoby zawiodą, ponieważ wnętrze czajnika pokrywa już zbyt gruba warstwa kamienia, konieczne może okazać się jednorazowe zastosowanie chemicznej metody oczyszczania. Gotowe preparaty odkamieniające kupimy w sklepie z chemią gospodarczą. Przed ich zakupem należy jednak upewnić się, że mogą być stosowane w urządzeniach, które mają kontakt z żywnością. Każdorazowe użycie takiego środka powinno poprzedzić dokładne zapoznanie się z instrukcją umieszczoną na opakowaniu. Cena tego typu specyfików nie przekracza zazwyczaj kilkunastu złotych. Po tak intensywnym oczyszczeniu wnętrza czajnika, warto zadbać o jego regularne odkamienianie już przy pomocy jednej z domowych, naturalnych metod.

Kamień w czajniku - jak uniknąć?

Utrzymanie wnętrza czajnika w czystości wymaga częstego, regularnego odkamieniania - nawet co tydzień lub dwa. Aby tego uniknąć, najlepiej jest zainwestować w filtr do wody w formie dzbanka lub systemu zmiękczania wody w kranie. Pierwsze metoda jest bardziej przystępna cenowo (od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych). Systemy do kranów mogą kosztować natomiast nawet 1000 - 2000 zł.

Wróć

Jak wyczyścić srebro?
Czym myć lodówkę w środku?
Jak wyczyścić mikrofalówkę?
Domowe sposoby na czyszczenie mosiądzu
Jak wyczyścić srebro?
Czym myć lodówkę w środku?
Jak wyczyścić mikrofalówkę?
Domowe sposoby na czyszczenie mosiądzu
Gazetka NETTO