Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak czyścić płytę indukcyjną, aby jej nie porysować?

Płytę indukcyjną, podobnie jak inne urządzenia elektroniczne, należy odpowiednio pielęgnować. Gdy decydujemy się na zakup płyty indukcyjnej powinniśmy pamiętać o tym, że czyści się ją zupełnie innymi środkami czystości niż tradycyjną płytę elektryczną. Stosowanie kilku zasad sprawi, że utrzymanie płyty indukcyjnej w idealnym stanie nie będzie dużym problemem. Jak czyścić płytę indukcyjną? Odpowiadamy w poniższym artykule.

Jak prawidłowo dbać o płytę indukcyjną?

Płyta indukcyjna to nowoczesne urządzenie, dzięki któremu gotowanie staje się jeszcze prostsze. Do najistotniejszych zalet tych urządzeń zaliczamy krótszy czas przygotowywania potraw a także brak tłustego osadu na garnkach i meblach kuchennych. Płyty indukcyjne mają także atrakcyjny, ponadczasowy design. Powierzchnia płyty indukcyjnej jest wykonana ze szkła, dlatego trzeba dbać o jej czystość. W przeciwnym razie wszelkiego rodzaju zabrudzenia i plamy od razu staną się bardzo widoczne. Czym czyścić płytę indukcyjną? Takie pytanie zadaje sobie mnóstwo osób. Poznaj nasze sprawdzone porady i wskazówki!

Jak często należy czyścić płytę indukcyjną?

Częstotliwość czyszczenia płyty indukcyjnej jest niezwykle istotna. Najlepiej jest czyścić ją każdego dnia, zaraz gdy zakończymy gotować. Jest to szczególnie ważne, gdyż szklana powierzchnia płyty indukcyjnej charakteryzuje się tym, iż szybko widoczne są niej wszystkie zabrudzenia. Gdy zaniedbamy systematyczne czyszczenie, brud zacznie się gromadzić, przez co później znacznie trudniej będzie go usunąć. Czyszczenie płyty indukcyjnej przeprowadzajmy zawsze po gotowaniu, gdy płyta ostygnie. Ponadto, warto użyć miękkiej, lekko wilgotnej gąbki i zetrzeć nią rozlane potrawy.

Czasami można o tym zapomnieć, jednak ta kwestia jest bardzo istotna. Zanim przystąpimy do czyszczenia płyty indukcyjnej, musimy ją koniecznie wyłączyć. Okazuje się, że właściciele płyt indukcyjnych mogą o tym zapomnieć. Dość specyficzne właściwości grzewcze płyt indukcyjnych w tym nie pomagają. Aby zminimalizować ryzyko poparzeń, zawsze dokładnie sprawdźmy przed czyszczeniem, czy płyta indukcyjna jest wyłączona. Należy także zdjąć wszystkie naczynia, które znajdują się na płycie.

Warto wiedzieć, że wybrane płyty indukcyjne mają wbudowaną funkcję natychmiastowego chłodzenia. Dzięki temu można wyczyścić je zaraz po przygotowaniu potrawy, a następnie przywrócić ustawienia domyślna. Omawiana funkcja może się bardzo przydać wtedy, gdy do smażenia używamy różnych olejów. Niejednokrotnie zdarza się, że rozgrzany tłuszcz trafia na płytę indukcyjną. Gdy tłuszcz już lekko zeschnie, zeskrobujemy go. Uwaga: do wykonywania tej czynności nie należy używać ostrych gąbek ani druciaków, ponieważ mogą one porysować powierzchnię płyty. Zdecydowanie lepiej jest zaopatrzyć się w specjalny skrobak do czyszczenia płyt indukcyjnych.

Sięgnij po profesjonalne środki do czyszczenia płyt indukcyjnych

Producenci środków czystości obecnie prześcigają się we wprowadzaniu na rynek nowych produktów przeznaczonych do czyszczenia płyt indukcyjnych. Zazwyczaj mają one postać kremu lub sprayu. Gdy nałożymy preparat, przecieramy powierzchnię płytki papierowym ręcznikiem do sucha. W ten sposób nasza płyta indukcyjna będzie wyglądała jak nowa. Kremy i spraye przeznaczone są nie tylko do czyszczenia płyt indukcyjnych, ale również innych szklanych i ceramicznych powierzchni w kuchni.

Pozostałe środki czystości do mycia płyt indukcyjnych trzeba stosować w sposób odpowiedzialny. Jest to spowodowane tym, iż zawartość środków ściernych w tego typu produktach może sprawić, że szklana powierzchnia płyty ulegnie nieodwracalnemu uszkodzeniu. Porysowana płyta indukcyjna nie będzie prezentowała się atrakcyjnie, dlatego podczas mycia jej powierzchni zachowujmy szczególną ostrożność.

Czym wyczyścić plamy na płycie indukcyjnej?

Jeśli na płycie indukcyjnej zauważymy małe plamy rób niewielką ilość resztek jedzenia, zaraz po zakończeniu gotowania powinniśmy przystąpić do czyszczenia. Jednym ze sposobów na czyszczenie płyty indukcyjnej "na bieżąco" jest sięgnięcie po płyn do mycia szyb. Pryskamy tym środkiem powierzchnię płyty, przecieramy ręcznikiem papierowym i polerujemy. Takie czyszczenie jest bardzo proste, a daje świetne rezultaty. Płyta indukcyjna będzie lśnić!

Sięgaj po delikatne środki

Powierzchnia płyty indukcyjnej jest wykonana ze szkła lub ceramiki. Z tego powodu do jej czyszczenia trzeba używać m.in. ściereczek z mikrofibry, ręczników papierowych czy miękkich gąbek. Potrzebny nam będzie także płyn do mycia naczyń oraz płyn do szyb. Stanowczo odradzamy korzystanie ze środków żrących, łatwopalnych środków czystości czy z chlorowanych wybielaczy. Zabronione jest również używanie preparatów czyszczących w proszku oraz metalowych gąbek.

Jeśli na naszej płycie indukcyjnej zaobserwujemy zaschnięte, przypalone resztki jedzenia, powinniśmy zaopatrzyć się w specjalny skrobak do płyt indukcyjnych. Nie wolno używać klasycznych skrobaków, ponieważ w ten sposób uszkodzilibyśmy dość mocno naszą płytę indukcyjną. Porysowana płyta indukcyjna nie będzie prezentowała się już tak atrakcyjnie.

Domowy sposób na czyszczenie płyty indukcyjnej

Jeśli nie chcemy wydawać pieniędzy na drogie, profesjonalne środki czystości, równie dobrze możemy wyczyścić płytę indukcyjną domowym sposobem. Będziemy do tego potrzebować ocet oraz sodę oczyszczoną. Z połączenia tych dwóch produktów powstanie musująca piana. Aby czyszczenie płyty indukcyjnej przebiegło w sposób prawidłowy, należy postępować zgodnie z poniższą instrukcją.

Na początek pryskamy zimną płytę indukcyjną octem i przecieramy szmatką. Sypiemy płytę indukcyjną sodą oczyszczoną. Dzięki niej usunięty zostanie cały brud, a dodatkowo nie dojdzie do zarysowania szklanej powierzchni płyty. Teraz moczymy szmatkę w niewielkiej ilości wody i przecieramy nią urządzenie. Zwilżony brud zdecydowanie lepiej będzie odchodził od szklanej powierzchni urządzenia.

Następnie w bardzo delikatny sposób szorujemy zabrudzoną płytę indukcyjną wykorzystując do tego celu wilgotny ręcznik lub szmatkę. Płuczemy i powtarzamy czynność do momentu, aż powierzchnia płyty indukcyjnej będzie czysta. Gdy zauważymy jeszcze jakieś przypalenia, możemy sięgnąć po specjalny skrobak do kuchenek indukcyjnych. Podczas jego stosowania trzeba zachować szczególną ostrożność. Na sam koniec jeszcze raz pryskamy płytę indukcyjną octem i polerujemy. Gotowe.

Wróć

Jak usunąć kamień z czajnika?
Co zrobić gdy zmywarka nie domywa naczyń?
Czym myć lodówkę w środku?
Jak wyczyścić srebro?
Jak usunąć kamień z czajnika?
Co zrobić gdy zmywarka nie domywa naczyń?
Czym myć lodówkę w środku?
Jak wyczyścić srebro?
Gazetka NETTO