Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jagna Niedzielska - propagatorka idei Zero Waste

Gotowanie to forma sztuki. Nie chodzi jedynie o pozbycie się głodu w smaczny lub przystępny sposób, ale również o nakarmienie duszy, stworzenie niepowtarzalnego przeżycia, wyrażenie emocji. Takie podejście, niegdyś zarezerwowane jedynie dla luksusowych restauracji i mistrzów noża, przeniknęło do codzienności. Stało się to za sprawą takich osób jak Jagna Niedzielska, która swoją działalnością i kreatywnością prowadzi, krok po kroku, przez meandry świata zmysłów na talerzu.

Kim jest Niedzielska?

Jagna Niedzielska jest niezwykle barwną postacią polskiej sceny gastronomicznej:

· szefową kuchni,
· prowadzącą warsztaty,
· autorką programu telewizyjnego „Jagny Niedzielskiej kuchnia bez resztek” (Canal+ Kuchnia),
· autorką książki „Bez resztek. Kuchnia zero waste, czyli nie wyrzucaj pieniędzy i jedzenia”.

Przede wszystkim jednak Jagna Niedzielska jest propagatorką zrównoważonego zarządzania żywnością i nauczycielką niemarnowania jedzenia. Jednocześnie pomaga innym restauratorom tworzyć menu odpowiednie dla ich lokali i usług, oczywiście w duchu zero waste. To również ogromna fanka smaków świata, ze szczególnym upodobaniem do rajskich Hawajów.

Jagna Niedzielska na co dzień podpowiada, jak gotować ze smakiem, ale tak, żeby niczego nie marnować. Sieć sklepów Netto realizuje obecnie kampanię dotyczącą niemarnowania żywności pt. "Niemarnowanie to nie wyzwanie". I to właśnie Jagna Niedzielska razem z siecią Netto Polska zaprasza teraz do kreatywnego działania w duchu zero waste.

Marnowanie żywności zaczyna się od zakupów

- Za aż 60 procent marnowania żywności odpowiadają gospodarstwa domowe, a zaczyna się to już podczas codziennych wizyt w sklepach - opowiada Jagna Niedzielska. - Niewłaściwe planowanie posiłków i związanej z nimi listy zakupowej, a co za tym idzie robienie zakupów sprawia, że kupujemy zwykle za dużo jedzenia. Razem z siecią sklepów Netto przedstawiamy teraz różne sposoby na ograniczenie strat żywności w polskich domach - podkreśla propagatorka idei Zero Waste.

Kampania „Niemarnowanie to nie wyzwanie”, prowadzona przez sieć Netto Polska, skierowana jest do całych rodzin w tym zwłaszcza do dzieci. Edukacja dzieci jest istotnym elementem akcji dlatego Jagna Niedzielska przedstawia praktyczne porady i wskazówki dotyczące m.in. wspólnego planowania zakupów, posiłków czy przechowywania żywności.

Jagna Niedzielska - restauracja

Pod skrzydłami Jagny funkcjonuje warszawski “Tygiel” - grupa kulinarna zdecydowanie przystająca do swojej nazwy. Wyjątkowo szeroka oferta jest przygotowywana i serwowana w takich przestrzeniach jak:

· kantyna,
· pracownia cukiernicza,
· delikatesy,
· catering.

Niedzielska zawsze skupia się na jakości produktu i edukacji przez prezentację. Codziennie zmieniające się menu w kantynie, naczynia nadające się do recyklingu i otwarte rozmowy o tym, co pozwala na gotowanie bez resztek - to wszystko jest doskonałym przykładem przełożenia filozofii na praktykę. Niezależnie od potrzeb - czy to będzie eleganckie przyjęcie, czy wspólny posiłek ze znajomymi - każdy zainteresowany świadomym stylem życia znajdzie dla siebie odpowiednią opcję. Nie można zapomnieć, że znajdują się tam dania zarówno kuchni tradycyjnej, jak i roślinnej.

Idea zero waste - codzienne zachowania zmieniające życie

Moda i sprawnie działający marketing często wywołują w nas zachcianki, które bezrefleksyjnie spełniamy. Nieustannie zmieniane telefony, ubrania z najnowszych kolekcji, gadżety i dodatki reklamowane przez gwiazdy... Doprowadza to do nadmiaru posiadanych przedmiotów, które nie są tak naprawdę potrzebne, a jedynie obniżają zasobność portfela i powodują zanieczyszczanie środowiska. Działanie i kuchnia zero waste (z j. angielskiego „zero/brak odpadu”) to idea świadomego nabywania i wykorzystywania zasobów materialnych w ich maksymalnym potencjale. Jednocześnie jest to doskonały sposób na zatrzymanie przy sobie niespodziewanie zaoszczędzonych kwot.

Zanim dokonamy jakiegoś zakupu, powinniśmy spytać samych siebie, czy ten nabytek jest nam naprawdę potrzebny. Uchroni to przed marnowaniem finansów na produkty, które być może są już w posiadaniu, np. w podobnej wersji. Natomiast jeśli chcemy się czegoś pozbyć, musimy zmierzyć się z pytaniem, czy na pewno nie da się jeszcze, w jakikolwiek sposób, wykorzystać tej rzeczy? Tutaj pojawia się pole do popisu kreatywnością. Peeling z fusów wypitej już kawy (bez mleka i cukru), czy słoik jako pojemnik na sałatkę zabieraną do pracy - to popularne rozwiązania wśród osób dbających o wspólne dobro i pozostawiany ślad.

Kawa na wynos, ale we własnym kubku

Nie każdy ma możliwość przeprowadzenia pełnej zmiany w sposobie funkcjonowania, pomimo nawet najlepszych chęci. Dzięki temu powstał termin „less waste” (z j. angielskiego „mniej odpadu”), definiujący życie według podobnych zasad, jednak z mniej rygorystycznym podejściem. Należy pamiętać, że każda próba jest warta wysiłku i aprobaty.

Kolejnym aspektem, istotnym w filozofii zero waste, jest świadomość produktu i jego wpływu na środowisko, od momentu powstania, aż do ostatecznego zużycia. Doskonałym przykładem jest popularyzacja własnych opakowań i zmiana polityki w lokalach gastronomicznych, które zaczęły dopuszczać możliwość np. kupienia kawiarnianej kawy na wynos, ale w swoim własnym kubku termicznym. Wyrzucanie żywności to ogromny problem, nie tylko w sferze odpadów. To również zmarnowana woda podczas produkcji, paliwo zużyte do transportu, niepotrzebne opakowania. Tym, którzy nie dowierzają, zalecane jest przyjrzeć się domowemu śmietnikowi i procesowi jego zapełniania w miarę upływu czasu.

Kuchnia zero waste - jak nie marnować jedzenia i nie wyrzucać resztek?

Inspirowana właśnie powyższymi pojęciami i troską o skutki marnowania żywności, Jagna Niedzielska, wydała książkę “Bez resztek. Kuchnia zero waste...”. W wielu wywiadach autorka podkreśla, że jej poradnik to nie zbiór magicznych porad, które spowite są tajemnicą. Jest to wiedza wyniesiona z profesjonalnych kuchni, w których zero/less waste jest pojęciem naturalnym i oczywistym, chociażby z ekonomicznego punktu widzenia. Poza tym, każdy twórca dbający o jakość swoich dzieł, szanuje materiały, dzięki którym tworzy. Pozostałe elementy to mądrość przekazywana dawniej w domach, w których marnowanie było nieakceptowalne i karane naganą. Zatem jakie pomysły i przepisy zero waste Niedzielska przypomina?

Z resztek warzyw można przyrządzić doskonały bulion, który później sprawdzi się jako dodatek do zup i sosów. Jeśli akurat wywar nie jest „po drodze” z bieżącym menu domu, świetnie przechowuje się w lodówce do ok. jednego tygodnia czasu. W przypadku dalszego przechowywania wystarczy go poporcjować (np. w foremce do kostek lodu) i zamrozić. Do wykorzystania w takiej esencji nadają się:

· środki i skrawki papryki,
· obierki cebuli i czosnku,
· obierki marchwi, pietruszki, selera,
· wszystkie gałązki naciowe, które nie znalazły innego przeznaczenia,
· liście i rdzeń kalafiora/brokułu.

PLANOWANIE POSIŁKÓW

Skoro już o kalafiorze mowa... Jego liście stanowią zazwyczaj ogromną ilość resztek, a są jak najbardziej jadalne. Świetnym pomysłem jest upieczenie ich w piekarniku na chrupko lub wykorzystanie jako bazy do kimchi. Nie tylko pozwala to zaoszczędzić pieniądze, ale również pozbawia problemu z brakiem miejsca w pojemniku na odpady biologiczne.

Aby uniknąć marnowania jedzenia, planowanie posiłków to podstawa. Względem tego co już znajdziemy w swojej kuchni i co będzie potrzebne do przygotowania pożądanych dań, można zaplanować odpowiednie zakupy i jadłospis, który weźmie pod uwagę ewentualne nadwyżki lub braki. Klasycznym przykładem jest poniedziałkowy wysyp zup (zazwyczaj pomidorowej) w domach, w których w niedzielę na stole obowiązkowo gości rosół. Przy okazji zaoszczędzony zostaje czas, jeśli już poprzedniego dnia wiadomo co należy przygotować na kolejny posiłek.

Jak przedłużać okres przydatności do spożycia?

Równie istotne jest odpowiednie przechowywanie produktów suchych i świeżych. Pierwsze z nich, jeśli już zostały raz otwarte, należy przesypać do szczelnego pojemnika i pozostawić w temperaturze pokojowej. To przedłuży okres przydatności do spożycia. W przypadku żywności surowej (warzyw, owoców, liści, ziół, nabiału, mięs) warto dowiedzieć się jakie są dla nich najlepsze warunki. Czy aby na pewno pomidory powinny być w lodówce?

Ponadto, szczególnie jeśli w grę wchodzi żywienie większej ilości osób, bardzo pomocna jest duża zamrażarka. Mrożenie to doskonała metoda przedłużania żywotności rozmaitych produktów, które mogłyby się zmarnować:

· nadmiaru pokrojonych na zupę warzyw,
· mięsa kupionego w większej ilości i mrożonego w porcjach,
· więdnących ziół (należy posiekać przed mrożeniem),
· przejrzewających bananów

Daje się zauważyć fakt, że istotnie - wiele z tych sztuczek jest powszechnie znanych i praktykowanych w mniejszym lub większym stopniu. Dla osób żyjących w trybie niemarnowania, wykorzystanie ich wszystkich jednocześnie jest oczywiste i do tego samego zachęca Niedzielska.

Jak mądrze robić zakupy dla całej rodziny?

Podstawą jest, wspomniane już, planowanie nie tylko jadłospisu, ale również listy zakupów i określonego budżetu. Idea zero waste jest bardzo trudna do utrzymania, jeśli wycieczce do sklepu nie patronuje konkretny spis potrzebnych produktów. Błądzenie między półkami i wymyślanie na bieżąco potraw, które "najprawdopodobniej" będą przygotowywane, zazwyczaj skutkuje ostatecznym brakiem kilku produktów i nadmiarem innych, co wymusza kolejną, niepotrzebną wyprawę. Ponownie marnuje się czas, pieniądze i paliwo.

Mądre zakupy z przygotowaną listą

Świetnym sposobem jest zacząć od przejrzenia lodówki i szafek, aby mieć pojęcie o faktycznym stanie zapotrzebowania. Możliwe, że w szafce znajduje się zapas makaronu na kilka tygodni, jedynie ukryty głębiej. Albo niewykorzystany blok sera, który z różnych powodów nie doczekał się jeszcze pomysłu na niego, choć powinien. Wysiłek ten opłaca się po czasie, gdy wchodzi w nawyk niezauważenie, razem z pełną świadomością tego co posiadamy i swobodą w tworzeniu menu. Oczywiście zawsze warto mieć zapasy na czarną godzinę, jednak odpowiednio dostosowane do ilości osób w domu, niekoniecznie całego wojska.

Aby naprawdę mądrze robić zakupy, dobrze jest na bieżąco spisywać listę produktów, które się skończyły. Nie jest to trudne, wystarczy do lodówki przyczepić notes na magnesie. To kolejny nawyk, który jedynie początkowo wyda się uciążliwy, a po miesiącu dyskretnie usprawni cały proces logistyczny. Optymalną częstotliwością robienia zakupów jest jeden raz w tygodniu, chociaż każdy powinien dostosować to do swoich potrzeb. Dzięki temu można na jednych zakupach załatwić wszystko i przechowywać każdą żywność bez problemu.

Marnowanie żywności - problem globalny

Podstawą jest, wspomniane już, planowanie nie tylko jadłospisu, ale również listy zakupów i określonego budżetu. Idea zero waste jest bardzo trudna do utrzymania, jeśli wycieczce do sklepu nie patronuje konkretny spis potrzebnych produktów. Błądzenie między półkami i wymyślanie na bieżąco potraw, które "najprawdopodobniej" będą przygotowywane, zazwyczaj skutkuje ostatecznym brakiem kilku produktów i nadmiarem innych, co wymusza kolejną, niepotrzebną wyprawę. Ponownie marnuje się czas, pieniądze i paliwo.

Świetnym sposobem jest zacząć od przejrzenia lodówki i szafek, aby mieć pojęcie o faktycznym stanie zapotrzebowania. Możliwe, że w szafce znajduje się zapas makaronu na kilka tygodni, jedynie ukryty głębiej. Albo niewykorzystany blok sera, który z różnych powodów nie doczekał się jeszcze pomysłu na niego, choć powinien. Wysiłek ten opłaca się po czasie, gdy wchodzi w nawyk niezauważenie, razem z pełną świadomością tego co posiadamy i swobodą w tworzeniu menu. Oczywiście zawsze warto mieć zapasy na czarną godzinę, jednak odpowiednio dostosowane do ilości osób w domu, niekoniecznie całego wojska.

Nawyki: rób zakupy raczej raz w tygodniu

Aby naprawdę mądrze robić zakupy, dobrze jest na bieżąco spisywać listę produktów, które się skończyły. Nie jest to trudne, wystarczy do lodówki przyczepić notes na magnesie. To kolejny nawyk, który jedynie początkowo wyda się uciążliwy, a po miesiącu dyskretnie usprawni cały proces logistyczny. Optymalną częstotliwością robienia zakupów jest jeden raz w tygodniu, chociaż każdy powinien dostosować to do swoich potrzeb. Dzięki temu można na jednych zakupach załatwić wszystko i przechowywać każdą żywność bez problemu.

Wróć

Jak usunąć kamień z czajnika?
Jak wyczyścić mikrofalówkę?
Jak wyczyścić srebro?
Jak układać naczynia w zmywarce?
Jak usunąć kamień z czajnika?
Jak wyczyścić mikrofalówkę?
Jak wyczyścić srebro?
Jak układać naczynia w zmywarce?
Gazetka NETTO