Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Ile gram ma łyżeczka - czyli o miarach i przelicznikach w kuchni

Rozpoczynając swoją przygodę z gotowaniem, dla wielu osób duże wyzwanie stanowi odpowiednie przeliczanie wartości. Jednak to właśnie od idealnie odmierzonych gramów zależy doskonały smak naszych potraw oraz sukces, który możemy osiągnąć w kuchni. Jak więc odnaleźć się w świecie miar i przeliczników kuchennych? Warto pamiętać o podstawowych informacjach.

Co warto wiedzieć o miarach i przelicznikach kuchennych?

Znajdując w książce kucharskiej lub w Internecie idealny przepis często znajdujemy skład danej potrawy, który opisany jest w gramach. Gdy posiadamy w domu dokładną wagę kuchenną, sprawa wygląda o wiele łatwiej. Co jednak zrobić, jeżeli dopiero wkraczamy w świat gotowania i jeszcze nie mamy w domu wagi kuchennej? Warto dowiedzieć się ile gram ma zwykła łyżka stołowa lub standardowa szklanka, której używamy w kuchni, a wtedy będziemy mogli dodać idealną ilość składnika.

Ile gram ma łyżka? Jedna łyżka zawsze ma pojemność 15 ml, a różną ilość gram w zależności od substancji. Jeżeli jest to woda waga będzie wynosić również 15 gram.

Następnie - szklanka ile to gram? 1 szklanka zawsze będzie miała pojemność 250 ml ale różną wagę. Jeżeli znowu posłużymy się przykładem wody - jedna szklanka wody będzie mieć 250 gram.

Przelicznik kuchenny zależy od odmierzanej substancji

Należy pamiętać, że przelicznik kuchenny niektórych podobnych do siebie składników będzie się znacząco różnił. Jedna szklanka wody nie będzie ważyć tyle samo co szklanka mleka, cukru lub wody.

Przykładowo - 1 szklanka mąki ile to gram? Jeśli jest to mąka pszenna, jedna szklanka będzie wynosić 170 gram, a jeżeli mąka żytnia to 136 gram. W przypadku mąki ziemniaczanej tradycyjna szklanka wynosi 180 gram.

Do popularnych składników zalicza się również groch albo fasola - 1 szklanka będzie wtedy ważyć 200 gram. Natomiast szklanka kaszy manny oraz jęczmiennej to 180 gram, a kaszy gryczanej 170 gram. Szklanka ryżu to 225 gram, a płatków owsianych jedynie 90 gram.

Ile waży szklanka cukru?

W większości przepisów na ciasta lub torty będziemy musieli do przygotowywanej masy dodać cukier. Warto więc wiedzieć ile waży szklanka cukru. Jeśli jest to zwykły biały cukier będzie to 220 gram, a jeśli mamy do czynienia z cukrem pudrem jedynie 160 gram ze względu na to, że jest dużo lżejszy.

Warto pamiętać również, że szklanka miodu, chętnie używanego zamiast cukru to 360 gram, a szklanka kakao 125 gram. Natomiast kostka masła to 250 lub 200 gram, a szklanka oleju 225 gram.

Ile gram ma łyżeczka?

Przeglądając przepisy kuchenne, możemy też natknąć się na składniki, których waga określana jest za pomocą łyżki stołowej lub łyżeczki. Warto więc dowiedzieć się ile gram ma łyżeczka.

Przelicznik kuchenny łyżki w przypadku wody wygląda tak:

 • 1 łyżeczka to wody to 5 ml oraz 5 gram
 • 1 łyżka stołowa do 15 ml oraz 15 gram

Jeżeli mamy do czynienia z innymi popularnymi składnikami w kuchni warto pamiętać:

 • Ile waży łyżka cukru - 13 g
 • Ile gram ma łyżeczka cukru - 4,3 g
 • ile gram ma łyżeczka kakao - 2,5g
 • ile waży łyżka kakao - 7,5g
 • ile gram ma łyżeczka mąki pszennej - 3,3g
 • ile waży łyżka mąki - 10 g
 • ile gram ma łyżeczka soli - 6g
 • ile waży łyżka soli - 18 g

Przelicznik miar kuchennych - objętość oraz waga

Równie istoty, a nie rzadko podobnie skomplikowany jest przelicznik kuchenny miar objętości. Aby, nie popełnić błędu przygotowując posiłek, warto pamiętać o kilku podstawowych danych:

 • Kilogram ile to gram? 1 kilogram to 1000 gramów oraz 100 dekagramów
 • Gram ile to mg? 1 gram to 1000 mg
 • Litr ile to ml? 1 litr to 1000 mililitrów

Natomiast spotykając miary zagraniczne, należy wiedzieć:

 • Uncja (oz) ile gram? 1 uncja to 28,35 g
 • Dl (decylitr) ile to ml? Dl to 100 ml

Musimy więc pamiętać, że aby cieszyć się gotowaniem warto mieć pod ręką podstawowy przelicznik miar kuchennych albo praktyczną wagę. Korzystając z tabel przeliczających miary oraz wagi możemy być pewni, że podejmując się przygotowania wyszukanego dania z książki kucharskiej, na pewno osiągniemy sukces oraz zachwycimy bliskich lub rodzinę.

Czytaj też poradę: Co zrobić gdy zmywarka nie domywa naczyń.

Wróć

Zmywarka nie rozpuszcza tabletki?
Jak podłączyć zmywarkę?
Co zrobić gdy zmywarka nie domywa naczyń?
Jak czyścić zmywarkę?
Zmywarka nie rozpuszcza tabletki?
Jak podłączyć zmywarkę?
Co zrobić gdy zmywarka nie domywa naczyń?
Jak czyścić zmywarkę?
Gazetka NETTO