Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Czyszczenie piekarnika sodą i octem

Brudny piekarnik może być prawdziwym utrapieniem. Tłuste plamy, szczególnie przypalone oraz resztki zwęglonego jedzenia bardzo ciężko jest usunąć, zwłaszcza jeżeli rezygnuje się z używania mocnej chemii. Nie trzeba zatem wydawać fortuny na środki reklamowane w telewizji. Istnieją domowe sposoby, które są nie tylko skuteczne, ale również bezpieczne.

Czyszczenie piekarnika octem i sodą oczyszczoną

Soda i ocet to dwa środki od wieków wykorzystywane do czyszczenia wielu powierzchni. Wykazują właściwości odkażające i oczyszczające, z tego względu wykorzystuje się je do tworzenia domowych preparatów. Świetnie radzą sobie z najsilniejszymi zabrudzeniami, np. kamień w łazience czy tłuste plamy w kuchni.

Czyszczenie piekarnika sodą oczyszczoną i octem to dobry wybór z kilku powodów. Po pierwsze są to składniki, które nie przenikają do potraw, po drugie są w pełni bezpieczne zarówno dla domowników, jak i środowiska. Ponadto są niezwykle skuteczne - bardzo szybko rozpuszczają brud i pomagają go usunąć. Warto wiedzieć, że nieprzyjemny zapach octu natychmiast wyparuje.

Jak wyczyścić piekarnik octem i sodą oczyszczoną?

Taka mieszanka sprawdza się w cotygodniowym czyszczeniu i odświeżeniu piekarnika. Wystarczy zmieszać ocet z sodą oczyszczoną w proporcjach 1:1 i przetrzeć całe wnętrze piekarnika. Na większe zabrudzenia można posypać sody i pozostawić na kilka lub kilkanaście minut - w zależności od wielkości zabrudzenia. To aktywnie rozmiękczy tłuszcz z brudem i spowoduje, że będzie łatwiej go usunąć. W ten sposób można wyczyścić piekarnik gazowy, jak i elektryczny, zarówno szybkę jak i blachy.

Jak wyczyścić przypalony piekarnik octem i sodą oczyszczoną?

Do usunięcia ciężkich zabrudzeń zazwyczaj wykorzystuje się papkę - do sody oczyszczonej dodaje się kropelkę octu lub wody i kropelkę płynu do mycia naczyń. Tak przygotowaną mieszankę należy nałożyć na ścianki i dno piekarnika i pozostawić na dłuższy czas. Jeśli zabrudzenia są naprawdę silne, nawet na całą noc.

Po kilku godzinach można rozprowadzić mieszankę szorstką stroną gąbki. Drobinki sody będą tarły zabrudzoną powierzchnię, a to ułatwi szorowanie. Następnie należy bardzo dokładnie umyć wnętrze piekarnika czystą, letnią wodą. Na koniec można przetrzeć piekarnik ściereczką zanurzoną w wodzie z octem.

Czyszczenie piekarnika – instrukcja krok po kroku

Przed rozpoczęciem czyszczenia należy upewnić się, że wnętrze piekarnika nie jest gorące. Oprócz poparzenia można dołożyć sobie pracy, ponieważ mieszanka czyszcząca w zetknięciu z metalową płytą natychmiast zaparuje i należy usunąć powstałą skorupkę z sody. Należy także wyjąć wszelkie blachy, naczynia oraz ruszt.

Łącząc sodę oczyszczoną z octem należy zachować ostrożność, ponieważ będzie się tworzyć piana. Powstałą miksturę należy dokładnie rozsmarować po ściankach piekarnika i pozostawić na kilka minut.

Inny sposób obejmuje mieszankę boraksu, octu i płynu do naczyń. W butelce - najlepiej ze spryskiwaczem - należy wymieszać 3 łyżki boraksu, 2 łyżki płynu do naczyń i ćwierć szklanki octu. Taką mieszanką należy spryskać ściany piekarnika. Najbardziej zabrudzone miejsca można posypać dodatkowo sodą i znowu spryskać roztworem octu i boraksu i pozostawić na kilka minut.

Na sam koniec wystarczy przetrzeć piekarnik za pomocą mokrej gąbki, która zbierze resztki spalenizny i wytrzeć wilgotną szmatką. Jeżeli piekarnik jest bardzo mocno zabrudzony, czynność można powtórzyć. Ten sposób nadaje się do wszystkich rodzajów piekarników, także parowych.

Wyjęte wcześniej ruszta i blachy można umyć przy pomocy przygotowanych wcześniej środków lub przygotować oddzielną pastę z płynu do naczyń i sody. Do słoika należy wsypać sodę i mieszając dodawać płyn do mycia naczyń tak, aby powstała gęsta papka. Następnie posmarować nią ruszty i blachy i pozostawić na około 5 minut, aby przypalone resztki jedzenia rozpuściły się. Następnie należy przetrzeć blachy i ruszta mokrą gąbką i wypłukać pod bieżącą wodą.

Jak widać nie trzeba wydawać co miesiąc sporej kwoty na specjalne środki do czyszczenia ciężkich zabrudzeń. Doskonały arsenał znajduje się w każdej kuchni. Ocet i soda oczyszczona to niezastąpione środki czyszczące, które świetnie radzą sobie z silnymi plamami i brudem, w naturalny sposób dezynfekując powierzchnię. Oprócz wysokiej skuteczności, taki preparat działa w bezpieczny sposób, dzięki czemu nie trzeba martwić się o zdrowie domowników, tak jak w przypadku ciężkiej chemii, która nieodpowiednio zmyta czy usunięta może zaszkodzić.

Wróć

Jak usunąć kamień z czajnika?
Co zrobić gdy zmywarka nie domywa naczyń?
Czym myć lodówkę w środku?
Jak wyczyścić srebro?
Jak usunąć kamień z czajnika?
Co zrobić gdy zmywarka nie domywa naczyń?
Czym myć lodówkę w środku?
Jak wyczyścić srebro?