Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Czym skutecznie wyczyścić miedź?

Produkty z miedzi produkuje się od tysięcy lat. Znano je jeszcze przed wynalezieniem żelaza. Mimo tak długiej historii, nadal zdobią one wnętrza naszych mieszkań. Niestety, po pewnym czasie użytkowania miedziane wyroby pokrywają się sinym nalotem, co wygląda bardzo nieestetycznie. Oto poradnik na temat zasad czyszczenia miedzi.

Skąd bierze się śniedź na miedzi?

Miedź ma to do siebie, iż po pewnym czasie traci walory estetyczne. Na jej powierzchni pojawia się nieestetyczna powłoka, którą określa się jako śniedź, grynszpan szlachetny lub patyna. Do jej powstania dochodzi poprzez reakcję stopów miedzi z wilgotnym powietrzem. Mowa tutaj o znanym nam zjawisku korozji. Jeśli nie zdecydujemy się na czyszczenie miedzi, nasz miedziany produkt będzie miał w dalszym ciągu taki sam wygląd. Nie ma ryzyka, że dojdzie do dalszej destrukcji materiału.

Wszystkie osoby, które zastanawiają się nad tym, czym wyczyścić miedź, powinny zdawać sobie sprawę z tego, że czyszczenie tego materiału nigdy nie przynosi trwałych rezultatów. Śniedź na miedzi prędzej czy później pojawi się ponownie. Niektórzy uważają nawet, że pojawienie się zielonego nalotu wcale nie jest nieestetyczne, tylko wręcz przeciwnie. Potwierdza to przykład znanej na całym świecie Statuy Wolności z Nowego Jorku wykonanej z miedzi. Jej kolor to grynszpan szlachetny.

Jeśli chodzi o kwestię estetyki związaną z pojawieniem się patyny, to wszystko zależy, o jaki przedmiot chodzi. To prawda, że Statua Wolności prezentuje się w zielonkawym wydaniu całkiem dobrze, jednak pojawienie się jej na elementach wyposażenia takich jak miedziany kran lub zlew wcale nie będzie cieszyć naszego oka. Poniżej prezentujemy najlepsze sposoby na czyszczenie miedzi.

Jak wyczyścić miedź?

Zanim przedstawimy konkretne sposoby na czyszczenie miedzi, chcemy nadmienić, że uzyskane efekty czyszczenia będą uzależnione od tego jaka jest barwa zmatowionej miedzi. Najlepiej jest najpierw zacząć od najprostszych metod czyszczenia, a gdy te nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, zdecydować się na te bardziej zaawansowane.

Zanim rozpoczniemy czyszczenie miedzi, upewnijmy się, czy powierzchnia danego miedzianego przedmiotu jest lakierowana. Błyszczące wykończenie, które wraz z upływem czasu nie zmienia swojej barwy oznacza, że dany przedmiot posiada specjalne wykończenie ochronne. Z kolei, gdy na kawałku miedzi zauważymy jakieś plamy, to jest to dowód na to, iż doszło do uszkodzenia lakieru. Niestety, wyczyszczenie uszkodzonego lakierowanego wykończenia jest niezwykle trudne, dlatego o wiele lepszym rozwiązaniem jest spolerowanie lakieru w całości, a później wyczyszczenie miedzi zgodnie z poniższą instrukcją.

Czyszczenie miedzi w ułamku sekundy, czyli płyn do naczyń z wodą

Znamy sposób na czyszczenie miedzi w ułamku sekundy. Wystarczy nam do tego płyn do naczyń i woda. Płyn do naczyń mieszamy z letnią wodą i przemywamy miedziany przedmiot. Trzeba zwrócić uwagę, aby w trakcie czyszczenia nie przyciskać ściereczki do miedzianej powierzchni zbyt mocno. Jest to konieczne, aby zapobiec potencjalnym uszkodzeniom lub zadrapaniom.

Czyszczenie miedzi… ketchupem

Czyszczenie miedzi z nalotu może być banalnie proste, gdy wykorzystamy do tego zwykły keczup. Wystarczy, że nałożymy niewielką warstwę tego produktu na powierzchnię miedzianego przedmiotu. Czekamy minimum godzinę na efekty działania pomidorowego sosu, a następnie spłukujemy go.

Cytryna z solą

Miedziane przedmioty można także bardzo łatwo odnowić sięgając po mieszankę cytryny z drobną solą, bp. solą morską. Jak wyczyścić miedź solą i cytryną? Najpierw przecinamy cytrynę na pół. Na przekrojoną połówkę sypiemy szczyptę soli. Bierzemy cytrynę do ręki i nacieramy nią powierzchnię miedzianego przedmiotu. Efekty powinny być zauważalne gołym okiem już po upływie kilku minut. Po upływie 30 minut spłukujemy miedziany przedmiot letnią wodą. Roztwór soli z cytryną może zdziałać cuda i w mig zlikwidować patynę na miedzi. Stosując tę metodę trzeba pamiętać o zachowaniu wyjątkowej ostrożności.

Wróć

Jak wyczyścić piekarnik?
Domowe sposoby na czyszczenie mosiądzu
JAK CZYŚCIĆ ZMYWARKĘ?
Jak wyczyścić przypalony garnek?
Jak wyczyścić piekarnik?
Domowe sposoby na czyszczenie mosiądzu
JAK CZYŚCIĆ ZMYWARKĘ?
Jak wyczyścić przypalony garnek?
Gazetka NETTO