Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Co zrobić gdy śmierdzi ze zlewu? Skuteczne sposobny na likwidację nieprzyjemnego zapachu w kuchni

Kuchnia jest miejscem, które powinno pachnieć aromatycznymi potrawami, tymczasem często zapach, który tworzy się w kuchni odstrasza i powoduje chęć ucieczki. Zastanawiasz się skąd bierze się ten zapach skoro dbasz o porządek i wszystko wygląda na czyste? Jedną z przyczyn przykrego zapachu w kuchni jest smród ze zlewu. Gromadzi się w rurach i przez otwór w zlewie wydostaje się, rozprzestrzeniając się po całym pomieszczeniu. W poniższym artykule pomożemy znaleźć źródło problemu i przedstawić skuteczne sposoby na likwidację nieprzyjemnego zapachu w kuchni.

Dlaczego śmierdzi ze zlewu?

Zastanawiasz się dlaczego śmierdzi ze zlewu i jak to w ogóle możliwe? Przecież masz czysty zlew, który wycierasz i płuczesz po każdym użyciu. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że zlew jest czysty, aż błyszczy. Dlaczego więc miałby być przyczyną smrodu w kuchni? Prawdę mówiąc smród, który czujesz wydostaje się z rur, dlatego go nie widzisz. Problem smrodu często nie dotyczy tylko kuchni, taką samą sytuację mamy w umywalce w łazience lub w brodziku/wannie. Zanim przejdziemy do przestawienia Tobie sposobów, które przydadzą Ci się podczas likwidacji smrodu z odpływów musisz znaleźć przyczynę problemu. Tylko usuwając przyczynę, możesz na stale zlikwidować problem i cieszyć się pięknym zapachem zarówno w kuchni jak i w łazience.

  • resztki jedzenia - to one najczęściej są przyczyną smrodu ze zlewu w kuchni. Nawet jeśli rzadko korzystasz ze zlewu, ponieważ masz zmywarkę, a jeśli już coś myjesz w zlewie kuchennym to najpierw wyrzucasz resztki jedzenia, to zawsze znajdzie się jakiś kawałek jedzenia, sosu, napoju, który osiądzie w odpływie czy na rurze. Kumulacja różnych resztek potrafi wywołać naprawdę nieprzyjemny, drażniący nos, zapach.
  • zaschnięte rury odpływowe - jeśli z różnych powodów długi czas nie korzystamy ze zlewu, również może być źródłem smrodu. Zaschnięty brud w rurach odpływowych powoduje nieprzyjemny zapach.
  • resztki włosów, śmieci, brudu - to dotyczy głównie smrodu, który czujemy w łazience. Nawet nie zdajesz sobie sprawy ile różnego rodzaju brudu zostawiasz każdego dnia w umywalce, wannie lub brodziku. Ziemia z ogrodu, którą zmywasz po powrocie do domu, farba z malowania, bo właśnie remontujesz mieszkanie, brud z całego dnia, który zmywasz kąpiąc się. Pewnie nie raz zdarzyło Ci się wyczyścić brudne ubranie, obuwie czy przedmioty i to wszystko w umywalce w łazience. Każdy pyłek, kurz, brud osiada w rurach odpływowych, a reakcje, które między nimi zachodzą powodują smród.
  • brak regularnego, profilaktyczne czyszczenia odpływów i rur - niestety, mało kto pamięta, że rury i odpływ też wymagają wyczyszczenia. Nawet jeśli wydają się być czyste i nie śmierdzieć, to jednak warto zastosować profilaktykę i wyczyścić, tak by zebrane tam brudy nie wytwarzały niepotrzebnych bakterii.

Jak zlikwidować nieprzyjemny zapach z rur?

Poniższe sposoby będą odpowiednie do zastosowania zarówno w kuchni jak i w łazience, dlatego zapamiętaj je i zastosuj, a gwarantujemy, że nie będziesz już więcej miał problemu ze smrodem z odpływu. Do wyczyszczenia zlewu, odpływu i rur można zastosować zarówno środki chemiczne, dostępne w sklepach jak i sposoby domowe, naturalne.

Jeśli przyczyną smrodu ze zlewu jest rzadkie używanie to sprawa jest prosta. Wystarczy zlew przepłukać wodą kilka razy i zapach powinien zniknąć. Trudniej jest w przypadku resztek jedzenia czy innego brudu, który nagromadził się w zlewie i doprowadził do powstania nie tylko smrodu, ale również spowodował pojawienie się bakterii. Jeśli chcesz mieć pewność, że zlew, w którym myjesz owoce, warzywa i inne produkty spożywcze jest nie tylko wizualnie czysty, ale również pozbawiony bakterii i nieprzyjemnego zapachu, skorzystaj z poniższych propozycji.

Jak uniknąć smrodu z odpływu wanny, umywali i brodzika? Zainwestuj w sitko na odpływ - resztki jedzenia, włosy, brud zatrzymają się na sitku, które jest nałożone na otwór zlewu. Dzięki temu w łatwy sposób je usuniesz i unikniesz osadzanie się na rurze.

Dezynfekcja i czyszczenie odpływu, domowe sposoby:

  • przepychacz, który pomaga udrożnić zatkany zlew.
  • sok z cytryny pomoże zlikwidować bakterię i przywróci świeży zapach. Wystarczy wycisnąć sok z połówki cytryny bezpośrednio do otworu zlewu lub umywalki i zostawić na około 30 minut. Po tym czasie dokładnie spłucz zlew gorącą wodą.
  • soda oczyszczona i ocet - wsyp do odpływu pół szklanki sody oczyszczonej, po około 30 minutach spłucz delikatnie szklanką gorącej wody z dodatkiem kilku kropel octu. Powinieneś usłyszeć jak soda się pieni. Po 15 minutach spłucz obficie ciepłą wodą
  • soda i szklanka octu. Jeśli smród jest bardzo intensywny zamiast wodą z kroplami octu tak jak w poprzednim punkcie, zalej sodę całą szklanką octu, a następnie po 15 minutach spłucz wszystko wodą.
  • czyszczenie zlewu - minimum raz na pół roku trzeba dokładnie wyczyścić zlew. Koniecznie wyjmij wszystko z szafki pod zlewem i umieść miskę. Odkręć syfon i pozwól, aby cały brud wyleciał do miski. Jeśli widzisz, że brud jest przyklejony i sam nie chce wylecieć koniecznie za pomocą gąbki lub szmatki wyczyść dokładnie cały syfon. Ze względu na to, ze smród może być bardzo intensywny załóż maseczkę, a ręce zabezpiecz rękawiczkami.

Jeśli domowe sposoby nie pomogą w pozbyciu się smrodu ze zlewu skorzystaj z dostępnych  w sklepach specjalnych preparatów. Dostępne są chemiczne preparaty, które mają za zadanie udrożnić rury, działają antybakteryjnie i chronią przed ponownym osadzaniem się brudu i bakterii. Pamiętaj, że środki te są silnie drażniące, więc używaj je gdy w pobliżu nie ma dzieci, stosuj rękawiczki ochronne oraz najlepiej sam też opuść pomieszczenie, po wsypaniu czy wlaniu preparatu.

Pamiętaj, ze tylko regularne dbanie o zlew, unikanie błędów, które opisaliśmy powyżej pozwoli Ci utrzymać czysty i pachnący zlew. Jeśli jesteś w trakcie wymiany zlewu, zapoznaj się z ofertą producentów, którzy oferują zlewy chronione przed bakteriami, grzybami i pleśnią. Jest to możliwe dzięki użyciu do produkcji aktywnych jonów srebra, które rozłożone są na całej powierzchni umywalki. Dzięki temu ograniczają również ryzyko powstawania przykrego zapachu.

Wróć

Czym myć lodówkę w środku?
Zmywarka nie rozpuszcza tabletki?
JAK WYCZYŚCIĆ SREBRO?
Domowe sposoby na czyszczenie mosiądzu
Czym myć lodówkę w środku?
Zmywarka nie rozpuszcza tabletki?
JAK WYCZYŚCIĆ SREBRO?
Domowe sposoby na czyszczenie mosiądzu
Gazetka NETTO